Hergot!
30. leden 2022

Poslechněte si podcast: Pojídač hříchů, lovec kněží a ti druzí. Etnolog Jan Pohunek o bizarních povoláních

Nová kniha etnologa Jana Pohunka Bizarní a zaniklá povolání se zabývá podivnými profesemi napříč historií. Najdeme v ní povolání zcela světská, ale i taková, která souvisejí s náboženstvím. Právě na výdělečné činnosti „s přesahem“ se zaměřil aktuální díl pořadu Hergot! Během rozhovoru moderátoři Petr Wagner a Dominik Čejka zjistili, že tato z dnešního pohledu často úsměvná povolání měla i svůj temný rozměr.

40:47

Hergot!

Vydává: Český rozhlas

Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.

Web

Před šesti dny 49:13

Ježíš tě miluje, ale holku si musíš najít sám, zpívá písničkář Samčo, brat dážďoviek

Pod uměleckým jménem Samčo, brat dážďoviek vystupuje slovenský umělec Samuel Szabó. Kromě množství různorodých experimentálních písní tvoří tento držitel Radio_Head Award také komentáře nábožensko-společenského dění u našich východních sousedů. V Hergot!u se rozpovídal o charakteru východního Slovenska i o své náboženské cestě.

Před týdnem 41:55

Od šamana k baseballistům. Kniha Dějiny lidí chce ukázat, co všechno patří k člověku

Nová kniha Dějiny lidí zkoumá jednotu i rozmanitost lidských společenství skrze koncept kulturních univerzálií. Napsal ji etnolog, kulturní historik a vědecký novinář Martin Rychlík, který v Hergot!u prozradil, jak různé kultury přistupují k otázkám spirituality.

Před 2 týdny 40:59

Ani arcibiskup není mluvčí katolické víry, říká jáhen Matěj Jirsa

V létě se konal 7. ročník Celostátního setkání katolické mládeže. Povídat o něm do Hergotu! přišel Matěj Jirsa, čerstvě vysvěcený katolický jáhen. Kromě toho popsal i svou vizi budoucnosti katolické církve a přípravy na své svěcení.

Před 3 týdny 44:21

Konspiritualita: svět konspiračních teorií a influencerské spirituality

Antropoložka a socioložka Marie Heřmanová se věnuje digitální antropologii a zkoumá kulturu influencerek a šíření konspiračních teorií v prostoru sociálních médií, především pak na Instagramu. V Hergot!u mluvila o spojení spirituality a konspiračních teorií.

22. srpen 2022 48:06

Svět Neila Gaimana: okultismus, magie, spiritualita i noční můry

Konečně. Po několika dekádách čekání vznikl seriál na motivy kultovního komiksu Neila Gaimana Sandman. Seriál popisuje říši snů, kde Morfeus, známý také jako Pán snů či Sandman, zhmotnil naše nejhorší noční můry. Gaimanova tvorba je plná mytologie, čar a kouzel, spirituality a náboženských odkazů. Proto ani v Hergot!u nesmí chybět.

17. červenec 2022 52:40

Pět zázraků je víc než nula, říká absolvent školy nadpřirozené služby Vojtěch Bašta

Bethel School of Supernatural Ministry v Kalifornii by se dalo do češtiny přeložit jako „škola nadpřirozené služby“. Kromě základních pilířů křesťanské víry a čtení Bible se její studenti učí takzvanému prorokování nebo uzdravování fyzických zranění. Vojtěch Bašta, který se na rok stal jedním z nich, přišel do Hergotu!, aby vyprávěl o svých zkušenostech a předvedl i praktickou ukázku prorokování.

11. červenec 2022 46:57

Poutě jako posvátná místa i kolotoče a houpačky. O poutnictví s religionistou Martinem Klapetkem

Poutě odkazují k důležitým místům setkávání lidí se zbožnými cíli. Jak se stalo, že dnes znamenají také místa zábavy? Nejen o sakrálním a profánním významu poutí mluvil v Hergot!u religionista a islamolog Martin Klapetek z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

19. červen 2022 43:17

Bludnými balvany nechceme do lidí rýpat, říká Claire Kroulík Klingenberg ze spolku Sisyfos

Prezidentka Evropské rady skeptických organizací Claire Kroulík Klingenberg z Českého klubu skeptiků Sisyfos byla v pořadu Hergot! naposledy před pár lety. Přišel čas to napravit. Nyní přijala pozvání, aby pohovořila o Bludných balvanech, anticenách, které zdejší skeptici udělovali na konci května potenciálně nebezpečným jednotlivcům a skupinám lidí zastávajícím pseudovědecké myšlenky.

12. červen 2022 49:45

Ortena vrátila k židovství až okupace. Martin C. Putna o proměnách židovské zbožnosti ve 20. století

Kniha Modlitby českožidovské uzavírá „modlitební trilogii“ připravenou literárním kritikem Martinem C. Putnou. V jejím rámci dříve vyšly Skoro modlitby Karla Čapka a Magorské modlitby Ivana Martina Jirouse.

5. červen 2022 39:37

Guru Jára, Mooji a Bivolaru. Kontroverzní osobnosti očima religionistky Jitky Schlichtsové

Pořad Hergot! se kromě vznešených spirituálních témat věnuje i záležitostem temně přízemním. Aktuální díl se zaměřuje na problematiku sexuálního zneužívání, případně nařčení ze sexuálního zneužívání, v souvislosti s působením duchovních učitelů inspirovaných indickými tradicemi. Do studia přišla osvětlit toto téma religionistka Jitka Schlichtsová.