- Podcasty
- Hergot!

Poslechněte si podcast: Pojem islámská architektura vznikl v Evropě, upozorňuje arabista Martin Rudiš
Do Hergot!u přijal pozvání arabista Martin Rudiš z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Nedávno vydal knihu o architektuře káhirských mešit. Mluvili jsme nejen o ní, ale také o mešitách a islámské architektuře obecně.
Hergot!
Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.
V Libanonu do parlamentu jen podle náboženské skupiny
Naše Hergot!í pouť pozoruhodným světem náboženství pokračuje. Spolu s naším hostem Janem Danielem z Ústavu mezinárodních vztahů jsme odcestovali do Libanonu. Tento skoro sedmimilionový stát má opravdu bohatou a pestrou duchovní základnu. Přestože více než padesát procent obyvatel se hlásí k islámu, žije zde i velký počet křesťanů.
„Jak Bůh dostal málem přes držku?“ Odpověď hledejte v nové knize od Pastoral Brothers
Známé youtuberské duo evangelických farářů Pastoral Brothers již dávno nepůsobí jen na internetu. Před rokem Karel Müller a Jakub Helebrant napsali Boží knihu. Před nedávnem k ní přibyly Boží příběhy aneb Biblické bizáry. O čem konkrétně jejich nový knižní počin s provokativním názvem pojednává, přišli vysvětlit do pořadu Hergot!.
Zednáři, Masaryk, katolíci. Trnitou cestu od nenávisti k dialogu popisuje religionista Jan Sušer
Jan Sušer, Ctirad Václav Pospíšil a Veronika Řeháková nedávno vydali knihu Zednáři, Masaryk, katolíci: Trnitá cesta od nenávisti k dialogu. V Hergot!u religionista, publicista a překladatel Sušer přibližuje obsah společného díla – vysvětluje, že není zednář jako zednář, a proč má smysl se zabývat právě vztahem mezi zednáři a prvním československým prezidentem.
Nikdy jsem nebyla v církvi, která by mě za hudbu soudila. S umělkyní Míkovou o punku a křesťanství
Marku Míkovou si nejspíš pamatujete jako šípkovou Růženku z české pohádky Jak se budí princezny. Možná ale nevíte, že je také hudebnicí, režisérkou a autorkou dětských knih – za jednu loni získala cenu Magnesia Litera. V Hergot!u mluvíme o její punkové dráze spojené s kapelami Plyn, Dybbuk nebo Zuby nehty i jejím vztahu k víře.
Je církevní soud přísnější než ten světský? O vině a trestu s církevním soudcem Radimem Cigánkem
Proč v dnešní době existují církevní soudy, čím se zabývají a jak takový soudní proces vypadá? Na to přišel do Hergot!u odpovědět církevní soudce, katolický kněz a kanovník Radim Cigánek. Jestli jsou církevní soudy zastaralým dědictvím minulých dob, nebo mají stále své opodstatnění, musíte rozhodnout sami.
Amulety s verši Koránu pokapanými kohoutí krví: Afrika s religionistou Havelkou
Ondřej Havelka strávil v Africe několik let a stále se tam vrací. Jeho zájem narůstá s bližším poznáváním místních náboženských praktik, o nichž se toho mnoho nedočtete ani v mezinárodní literatuře. V Hergot!u mluvil o známých a méně známých afrických náboženstvích.
Rozhoduj se jako jezuita, radí ve stejnojmenné knize řeholník Pavel Banďouch
Jak by se měl člověk rozhodovat, aby žil šťastný a naplněný život? Na to se snaží odpovědět kniha Rozhoduj se jako jezuita. Jeden z jejích autorů, jezuita Pavel Banďouch, přijal pozvání do Hergot!u a představil také konkrétní nástroje, které mohou člověku pomoct se správně rozhodnout.
Bratr bolševik mě přivedl ke křesťanství, říká malířka Věra Nováková
Do velikonočního Hergot!u přijala pozvání malířka, ilustrátorka a sochařka Věra Nováková. Ke křesťanské víře si našla cestu za minulého režimu, kdy z politických důvodů nemohla veřejně tvořit. Co pro ni víra znamená a proč podle ní nemůže být nikdy konzervativní? I na tyto otázky se v Hergot!u dostalo.
Je Bůh prázdnota? O setkání křesťanství a zenu se Šimonem Grimmichem
Zen a křesťanství. Co vznikne z jejich spojení a je vůbec takové propojení možné? O tom je díl Hergot!u s překladatelem, básníkem a učitelem meditace mindfullness Šimonem Grimmichem.