Pojďte s námi do zoo
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Pojďte s námi do Zoo – tentokrát na letové ukázky dravců a sov

Od května do září vystupuje v jihlavské zoologické zahradě sokolník Eduard Školoud každý téměř den se svými dravci. Je jich 17.

03:44

Pojďte s námi do zoo

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vás vezmeme do Zoologické zahrady v Jihlavě a díky našim skvělým průvodcům se dozvíte o jednotlivých zvířatech nečekané zajímavosti.

Web

Před šesti dny 03:19

Při výcviku dravců pro vystoupení postupují sokolníci stejně, jako samice v přírodě

Sokolnické umění, které je možné vidět v jihlavské zoo, není jednoduchá věc. Sokolníci se k mláďatům chovají podobně, jako by to dělaly jejich matky v přírodě.

Před týdnem 03:44

Krokodýl Rocco je legendou jihlavské zoo, umí dát najevo i svoji náladu

Krokodýlům v jihlavské zoo už je přes padesát let. Samec Rocco je podle ošetřovatelů místní legendou. I když řada návštěvníků ho považuje za gumovou atrapu.

Před 3 týdny 03:17

Jihlavský zápis v Evropské plemenné knize – Kočka slaništní

Zoologická zahrada v Jihlavě v rámci Evropského záchranného programu koordinuje hned tři zvířata. Jde o Krokodýla siamského, Klokánka králikovitého a Kočku slaništní.

28. květen 2023 03:08

Zvukem připomíná chřestýše, osinák africký je přitom drobný savec

Tento africký hlodavec patří mezi dikobrazy. Na první pohled vypadá jako veliký a neustále mokrý rozježený potkan. Jeho osiny jsou jednobarevně hnědé a velice lesklé, takže mu dodávají vlhký vzhled.

21. květen 2023 03:12

Ještěři bez nohou i zemní hadi podobní žížalám mají svůj domov v Řecku

V Řecku najdeme mnoho endemických druhů. To jsou zvířata nebo rostliny, které se nikde jinde na světě nevyskytují.

14. květen 2023 03:13

Samice scinků šalamounských rodí obrovská mláďata, proti matce jsou zhruba třetinová

Scink šalamounský je největší druh ještěra z čeledi scinkovitých, může měřit až 80 centimetrů. Není jediným druhem stromového scinka, ale je nejlépe přizpůsobený životu na stromech. Jeho ocas tvoří dvě třetiny délky a podobně jako u chameleona nebo některých druhů opic je ocas chápavý, to znamená ovíjivý.

7. květen 2023 03:15

Karančo jižní – dravec, který se ale jako dravec nechová

Sokolovitý pták, který má potravní návyky supa, chování krkavcovitého ptáka a vzhled možná skoro až papouščí. Navíc je velmi špatný letec a je rád, že uletí několik desítek metrů.

30. duben 2023 03:18

Kromě klů mají sloni jenom 4 zuby, všechno jsou to stoličky

I sloní kly jsou vlastně zuby. U slona afrického najdete kly u samců i samic, i když u samců jsou o mnoho větší. U slona asijského je to trochu jinak. Kly mají samci, a samice je mají drobné nebo je nemají vůbec.

23. duben 2023 03:17

Výreček malý je naší nejvzácnější sovou, při spánku připomíná ulomenou větev

Výreček je opravdu drobný. Váží zhruba 70 -85 gramů, výjimečně až 100 gramů. Jeho rozpětí křídel je 45 -65 centimetrů. A Vypadá jako zmenšenina výra.