Na Východ!
11. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Pazderka a Soukup spouštějí nový podcast Na Východ!

Český rozhlas Plus startuje v polovině října nový podcast Na Východ! zaměřený na postsovětský prostor. Jeho autory a moderátory jsou dva přední experti na tuto oblast – rozhlasoví novináři Josef Pazderka a Ondřej Soukup. Posluchačům chtějí nabídnout kontext současného dění, odhalit skryté souvislosti a pohledy do zákulisí, na které není prostor v běžném zpravodajství. Přidají také zážitky ze života v různých částech bývalého Sovětského bloku, ve kterém strávili řadu let.

03:06

Na Východ!

Vydává: Český rozhlas

Podcast Českého rozhlasu Plus zaměřený na postsovětský prostor.

Web

Včera 05:56

BONUS: Když Tondu Blaníka říznete Babišem. Soukup a Pazderka o seriálu Sluha národa

Máme pro vás bonusový obsah ke čtvrté epizodě podcastu Na Východ! Ondřej Soukup a Josef Pazderka v ní rozebírali, jak se mění role i vnímání Volodymyra Zelenského v ukrajinské společnosti. A ptají se, co čeká prezidenta Ukrajiny, až skončí válka. V bonusu přidávají tipy na to, co si k tématu ještě pustit a přečíst. Řeč bude nejen o satirickém seriálu Sluha národa, ve kterém Volodymyr Zelenskyj, ještě jako herec, představuje nově zvoleného ukrajinského prezidenta.

Před týdnem 23:10

Chameleon Zelenskyj

Šašek, loutka, prezident, hrdina. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dostává během své profesní dráhy různé nálepky. Jeho zásluhy na tom, že Ukrajina dokáže i víc než rok a půl po vypuknutí války vzdorovat početnější, nemilosrdné ruské armádě, jsou však nesporné. Jak se dokázal tak rychle zorientovat v tomto existenčním zápase svého národa? A zvládne se po válce adaptovat zpět na mírového prezidenta – pokud bude chtít vůbec ještě kandidovat?

Před 2 týdny 07:06

BONUS: Jak pochopit sovětského člověka? Tipy na čtení o Donbasu

Máme pro vás bonusový obsah. Josef Pazderka a Ondřej Soukup přináší tipy na další zdroje a zajímavé čtení o Donbasu, kterému se věnovali ve třetí epizodě. Dozvíte se, jaká kniha vám pomůže pochopit sovětského člověka, k čemu Ondřeje inspirovaly reakce posluchačů na poslední díl a proč dostal Josef kvůli němu doma vynadáno. Další klasickou epizodu podcastu na Na Východ! pro vás chystáme na 26. listopadu. Věnovat se budeme překvapivému kariérnímu veletoči Volodymyra Zelenského.

Před 3 týdny 29:11

Requiem za Donbas

Donbas měl mezi ukrajinskými oblastmi vždycky zvláštní postavení. Od ruské invaze v roce 2022 se sem opět vrátily boje, které ničí celé vesnice a města. Industriální, historicky silně sovětský a později proruský region s pestrou směsicí svérázného obyvatelstva tak doslova mizí před očima a jeho další osud je velmi nejasný. I kdyby ho Kyjev získal po válce zpátky, co v něm najde? A dokáže ještě získat srdce tamních lidí?

27. říjen 2023 25:55

Koho nechá Putin zabít příště?

Pravidla jsou nepsaná, ale zjevně jasná. Chcete-li být zadobře s Kremlem, nesmíte se chovat určitým způsobem a říkat jisté věci. Jinak dopadnete jako Jevgenij Prigožin. Nebo Boris Němcov, Alexej Navalnyj, Vladimir Kara-Murza, Anna Politkovská…. Jak se o těch pravidlech dozví třeba zahraniční novináři? A kdo bude další na řadě? Odpovědi hledají ve druhém díle svého autorského podcastu Josef Pazderka a Ondřej Soukup, oba pohlceni postsovětským prostorem.

13. říjen 2023 22:23

Pohlceni postsovětským prostorem

Oba v těch místech žili a oba tam hodně zažili. Novináři Josef Pazderka a Ondřej Soukup se Rusku, Ukrajině a dalším zemím bývalého sovětského bloku věnují celou svoji profesní kariéru. A s trochou nadsázky se dá říct, že jsou pohlceni postsovětským prostorem. Jak se ke své práci dostali? Jaká skrytá pravidla i bizarnosti podle nich definují postsovětský prostor? Poslechněte si první díl jejich nového autorského podcastu Na Východ!