Zelené světy
7. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Podzimní rady pro vaši zahradu

Magazín pro milovníky zahradničení připravují Hana Šoberová a Pavel Chlouba. Tentokrát přinášejí užitečné podzimní rady a tipy pro vaši zahradu.

19:21

Zelené světy

Vydává: Český rozhlas

Kouzelný svět rostlin, zahradní architektury i zahradnických novinek.

Web

Před týdnem 35:55

S růžemi je to jako s lidmi. Někde se jim líbí, někde ne a nikdo neví proč

Miloslav Šíp ze Skaličan u Blatné převzal tradici pěstování růží od svého tatínka. Ročně naočkuje se svými dětmi dvaceti tisíc rostlin. Když o růžích vypráví, září mu oči.

Před 2 týdny 28:03

Merlík, laskavec, pýr nebo kopřiva. Ano, i plevel patří do zahrádky

Při poslechu tohoto vydání pořadu Zelené světy se asi budete divit, jak mnohý plevel má léčivé účinky i pestré využití. Připravila Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Před 3 týdny 20:29

Odpovědi na pěstitelské dotazy posluchačů o orchidejích, šeříku nebo kukuřici

Autory magazínu Zelené světy posluchači zahrnuli pěstitelskými dotazy, a tak přišel čas na odpovědi. Dozvíte se, jak to vlastně orchideje mají se svými vzdušnými kořeny, co se dá vysázet na jižní záhon s kačírkem, jak pečovat o šeřík nebo zda je nutné předpěstovávat cukrovou kukuřici. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

3. březen 2023 23:20

Jasan, africká kopřiva a také zahradnické nahlédnutí do Ottova slovníku naučného z roku 1908

Vlastnosti a využití jasanu, pěstování africké kopřivy nebo výklad slov zahrada a zahradnictví podle Ottova slovníku naučného z roku 1908. To všechno rozebere magazín Zelené světy. A aby toho nebylo málo, Hana Šoberová a Pavel Chlouba zodpoví několik posluchačských dotazů.

24. únor 2023 36:47

Poradna pro zahrádkáře a pěstitele

Na dotazy posluchačů odpovídá živě ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice zahradník Pavel Chlouba. Moderuje Hanka Šoberová.

17. únor 2023 32:02

Pokojovka kroton, granátové jablíčko a sloupovité třešně

V magazínu Zelené světy, který potěší všechny milovníky zahradničení, bude tentokrát řeč o pokojové rostlině kroton, granátovém jablíčku a sloupovitých třešních. Také poradíme, jak zpevnit vlhký svah. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

10. únor 2023 25:55

Jak pěstovat břečťan a půdokryvné rostliny

Král stínu, který za určitých podmínek zvládne i sluníčko. To je břečťan. V zahradnickém magazínu Zelené světy budeme mluvit o jeho nárocích, využití i množení. Poté se zaměříme na půdopokryvné rostliny. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

3. únor 2023 30:17

Rady pro zahrádkáře, kteří se začínají připravovat na vysévání zeleniny

Blíží se čas přípravy na zeleninovou sezonu. A tak si povíme, co už vysévat nebo jak naložit s prošlými semínky. Dále v magazínu Zelené světy představíme topoly, české i cizokrajné, a jejich využití. Také zodpovíme posluchačské dotazy. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

27. leden 2023 26:09

Zemčata, zampáky, kobzole a bobáky, to vůbec nejsou hanlivé výrazy, naopak

Probereme použití, výhody, nevýhody i rozmnožování přísavníku trojprstého a navíc se trochu pomazlíme s češtinou Jana Svatopluka Presla. Zalistujeme jeho knihou a v návaznosti na to si představíme rostliny nazvané aron, caladium nebo tacca. Připravila Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

20. leden 2023 35:06

Poradna pro zahrádkáře a pěstitele

Na dotazy posluchačů odpovídá živě ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice zahradník Pavel Chlouba. Moderuje Hanka Šoberová.