Zprávy ČRo Ostrava
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Podvodníci obrali ostravskou seniorku o více než 600 tisíc korun

O více než 600 tisíc korun přišla ostravská seniorka, která uvěřila podvodníkům na internetu. Ve dvou případech ji přesvědčili, že může po zaplacení různě vysokých částek zbohatnout. Například na kryptoměnové burze.

00:21

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Před dvěma dny 00:16

Letní koupaliště se otevírají pro první návštěvníky, většina z nich zdražila vstupné

Letní koupaliště v Moravskoslezském kraji v těchto dnech zahajují sezónu. Většinou zdražují vstupné. Provozovatelé to odůvodňují vyššími náklady na energie a mzdy pracovníků. Nejčastěji vstup pro jednoho dospělého vzrostl o 20 korun.

Před dvěma dny 02:28

Basketbalisté Opavy slaví po 20 letech mistrovský titul, celkem pátý v historii

Opavští basketbalisté se dočkali. V sezoně, kdy možná v mistrovský titul ani nedoufali, se to ale povedlo. Přitom Opava šla do play off ze sedmého místa. Ale nakonec po 20 letech od posledního titulu sesadila v semifinále vládce z Nymburka a ve finále porazila Děčín 3:1 na zápasy. Vyprodaná hala a proslulé „Žluté peklo“ se dočkalo.

Před dvěma dny 02:09

Začala oprava opavské Bredy. Památka bude mít novou fasádu a okna

V Opavě začala rekonstrukce Bredy. Někdejší vyhlášený prvorepublikový obchodní dům už několik let chátrá. Radnice ho koupila od insolvenčního správce, aby dominantu města zachránila. Stavaři zatím za 30 milionů korun opraví fasádu a okna. Generální oprava památku ještě čeká. Město totiž musí rozhodnout, jak bývalý obchodní dům využít.

Před třemi dny 02:02

Obce v Beskydech bojují se suchem. Přírodní zdroje pitné vody přestávají stačit

Přírodní zdroje pitné vody v Beskydech přestávají stačit. Název obce Řeka je vodou nasáklý. Přesto kvůli stále častějšímu suchu tam musí navýšit kapacitu vodojemů. Podobně je na tom Lhotka pod Ondřejníkem. Vlivem kůrovcové kalamity bývají tamní zásobníky často poloprázdné a vodu dovážejí cisterny. Užitkové vody ve studních mají zatím dost.

Před třemi dny 01:38

Fotbalisté Baníku Ostrava mají za sebou mimořádně nepovedenou sezonu

V sezoně, kdy doznívaly oslavy sta let klubu, měl fotbalový Baník Ostrava velké problémy. Fanoušky svými výkony a výsledky netěšil, naopak spadl v první lize do skupiny o záchranu. Teď mají v klubu pár týdnů na analýzu a změny. Ani říjnová výměna trenéra Pavla Vrby za Pavla Hapala totiž zlepšení nepřinesla.

Před čtyřmi dny 01:33

Klesající cena černého uhlí může ovlivnit hospodaření OKD v příštím roce

Za posledních několik měsíců se výrazně snížila cena černého uhlí na světových trzích. Spadla dolů několikanásobně a to může ovlivnit společnost OKD na Karvinsku. Firma by měla černé uhlí dobývat na posledním dole až do konce roku 2025 a právě tržby jsou důležité pro pozdější obnovu území a technickou likvidaci šachet.

Před čtyřmi dny 00:17

Bocanovice na úpatí Beskyd trápí nedostatek pitné vody

Obec Bocanovice na Třinecku čelí kvůli suchu nedostatku pitné vody. Obecní úřad vyzval obyvatele, aby z vodovodu nezalévali zahrady a nenapouštěli bazény. Obec také zakázala mytí aut pitnou vodou.

Před čtyřmi dny 02:01

Nový ADRA obchod podpoří aktivity dobrovolníků. V Ostravě jich pomáhá 500 ročně

Organizace ADRA otevřela v Ostravě svůj čtvrtý charitativní obchod. Sídlí v centru města na Poštovní ulici. Levně nakoupit oblečení a vybavení domácnosti tady mohou ti, kdo mají hluboko do kapsy. Výtěžek pomůže financovat dobrovolnické aktivity organizace. V obchodě navíc pracují dlouhodobě nezaměstnaní i uprchlice z válečné Ukrajiny.

Před čtyřmi dny 02:03

Ostravští záchranáři ukazují dětem, jak předcházet úrazům i jak poskytnout pomoc

Nástup léta je spojený i s méně příjemnými událostmi. A to jsou dětské úrazy. Jen v ostravské fakultní nemocnici minulý rok kvůli úrazům skončilo přes 500 dětí. Kola, koloběžky, trampolíny nebo zahradní bazény. Věci, které mají zpříjemnit čas, se můžou při neopatrnosti stát spíše zdrojem nepříjemností. Jak úrazům předcházet a co dělat, když už se něco stane? To nejen dětem ukazují záchranáři, hasiči i policisté v obchodním centru Avion v Ostravě-Zábřehu.

Před pěti dny 00:13

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák zůstává v klubu krajských zastupitelů za ANO

Moravskoslezský klub zastupitelů za ANO rozhodl o vyloučení dvou členů. Kateřina Šebestová a Ondřej Němeček jako ostravští zastupitelé podporovali bývalého primátora Tomáše Macuru, který se dostal do sporu s vedením hnutí ANO. Stejně jako hejtman Ivo Vondrák v prezidentské volbě podpořil Petra Pavla. Z hnutí pak oba odešli.