12. červen 2022

Poslechněte si podcast: Podorlický skanzen v Krňovicích seznamuje s životem na vsi. Představuje funkční vodní i větrný mlýn

V podorlickém skanzenu Krňovice, který je zatím jediným skanzenem lidové architektury v Královéhradeckém kraji, ožívá téměř zapomenutý um našich předků. V těsném sousedství Přírodního parku Orlice uvidíte, jak se dřív hospodařilo na venkově, projdete se staročeským zvířecím dvorkem a dokonce i dvěma funkčními mlýny.

03:26

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Od 4. července do 3. září 2022 poběží letní projekt Cesta okolo Česka >>.

Web

Dnes 03:35

Kotelní jámy v Krkonoších představují úchvatné horské scenérie

Ledovcové kary Velkou a Malou kotelní jámu v západních Krkonoších může návštěvník obdivovat z turistické stezky Horní Mísečky – Dvoračky. Cestou narazí na pozůstatky kdysi slavné Kotelské boudy, na mrtvé stromy, které jsou základem nového života, krásné bukové smrčiny nebo takzvaný křivoles. Spatří i Kotelský potok, probuzený z téměř neviditelných pramínků.

Včera 03:15

Nejstarší rozhlednou Jizerských hor je Štěpánka. Na dokončení si ale musela počkat téměř půl století

Většina rozhleden, které obdivujeme v Jizerských horách, vznikla na přelomu 19. a 20. století. Ovšem už o půl století dříve, roku 1847, nechal kníže Camill Rohan, známý především jako majitel zámku Sychrov, zahájit stavbu rozhledny na vrchu Buchstein, dnes známém jako Hvězda, který se tyčí nad obcí Příchovice.

Před čtyřmi dny 03:20

Skalní město v Tisé na Ústecku si můžete celé prohlédnout z nové naučné stezky Selské cesty

Skalní město v Tisé na Ústecku na severu Čech je součástí Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Každý rok přiláká tisíce turistů z celého světa a je také velmi oblíbeným cílem horolezců. Pokud byste ho chtěli vidět v celé jeho kráse, je ideální se posadit na vyhlídkovou lavičku na nové naučné Selské stezce mezi rybníky Kačák a Cihlák.

Před pěti dny 03:14

Lázně Jáchymov zaměstnávají i horníky. Léčebný zdroj pochází totiž z dolu Svornost

Jáchymov je malé krušnohorské město s bohatou historií. Bylo založeno v 16. století jako hornické město, v němž rod Šliků z nedalekého Ostrova těžil stříbro a razil tolary. Díky tomu byl Jáchymov svého času druhým nejlidnatějším městem hned po Praze. S Jáchymovem je také nerozlučně spojeno jméno vědkyně Marie Curie Sklodowské. Ta z jáchymovského smolince izolovala radioaktivní prvek radium.

Před šesti dny 03:18

Na hradě a zámku Horšovský Týn je na výběr z pěti prohlídkových okruhů. Zahrnují i zajímavé expozice

Návštěvy Horšovského Týna na Domažlicku se bát nemusíte. Pojmenování Horšovský Týn nepochází ze slova „horší“. Název byl odvozen ze staročeského slova „horš“, což by se dalo přeložit jako církevní správce či vzdáleně biskup. A slovo Týn označuje místa, která jsou v Čechách takzvaně „otýněna“, tedy opevněna palisádovou hradbou. Horšovský Týn je tak biskupské, palisádou opevněné místo.

Před týdnem 03:03

Chýnovská jeskyně je vůbec první zpřístupněnou jeskyní nás. Zajít si do ní můžete i na koncert

Vůbec první zpřístupněnou jeskyní pro veřejnost na území České republiky byla jeskyně v Chýnově na Táborsku na jihu Čech, ke které se váže celá řada zajímavostí. Nachází se v ní například na šedesát druhů minerálů a také největší evropské zimoviště netopýra řasnatého. Při prohlídce je možné vrátit se v čase a prohlédnout si i zničený kus podzemí.

Před týdnem 03:27

Na Petříně můžete strávit celý den. Narazíte tam na rozhlednu, bludiště, hvězdárnu i parky a zahrady

Na 327 metrů vysoký pražský vrch Petřín můžete vystoupat pěšky nebo vyjet lanovkou. A pak se můžete procházet 70 hektary zahrad, obdivovat mnoho různých plastik, políbit se pod tou Máchovou, dalekohledem ve Štefánikově hvězdárně pozorovat planety, vystoupat na rozhlednu, bavit se v zrcadlovém bludišti a kochat se nádhernými výhledy na hlavní město. Je to zkrátka výlet na celý den.

Před týdnem 03:30

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře si nechali postavit bohatí měšťané. Zdobí ho krásné venkovní pilíře

Pokud si uděláte výlet do středočeské Kutné Hory, nemůžete minout Chrám sv. Barbory. Jeho stavba začala roku 1388. Prvním projektantem a stavitelem byl Jan Parléř, syn slavného Petra Parléře. Zajímavostí je, že chrám si sami pro sebe postavili bohatí kutnohorští měšťané. Pozoruhodná je především jeho vnější výzdoba, překrásně zdobené venkovní pilíře a žebra z dílny významného českého kameníka Matěje Rejska.

Před týdnem 03:01

V Lipnici nad Sázavou si připomenete spisovatele Jaroslava Haška. Na hradě i v okolních lomech

Lipnici nad Sázavou na Vysočině si svého času velice oblíbil autor Dobrého vojáka Švejka, spisovatel Jaroslav Hašek. V obci i na místním hradě tak na slavného humoristu najdete spoustu upomínek. A nejenom tam. V okolních lomech vznikl do kamene tesaný triptych, kterému se říká Národní památník odposlechu.

Před týdnem 03:33

Znojemské podzemí ukrývá nejrozsáhlejší komplex sklepů a chodeb v celé České republice

Téměř 27 kilometrů podzemního labyrintu ve čtyřech patrech činí ze Znojemského podzemí jednu z nejunikátnějších památek nejen v České republice, ale i v rámci střední Evropy. Vznik sklepení se datuje přibližně do přelomu 13. a 14. století. Památka je otevřena po celý rok, základní trasa je pro širokou veřejnost, další tři jsou pak zážitkové s různým stupněm obtížnosti.