Safari
19. březen 2022

Poslechněte si podcast: Podobně jako lidé i zvířata v zoologických zahradách potřebují čas od času pomoc lékařů a ošetření

V Safari Parku Dvůr Králové se vypravíme za Gabrielou Linhart, která se svými kolegy, zoology a ošetřovateli, bývá často při lékařských zákrocích u zvířat v roli asistenta. Proto mohla redaktorce Daně Voňkové zasvěceně vyprávět o tom, jak se uzdravili šimpanz Dingo, samička noháče kapského i levhart.

03:12

Safari

Vydává: Český rozhlas

Aneb ZOO jako na dlani! Nedělní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

Web

Před čtyřmi dny 03:15

Jak souvisí náchodští medvědi s dvorským safari parkem? Zeptali jsme se zooložky Gabriely Linhart

Dnešní zastávka ve dvorském safari parku bude patřit hnědým medvědům. A to přesto, že byste je v tamějších expozicích hledali marně. Řeč bude o medvědici Dáše, která obývala společně se samcem Ludvíkem hradní příkop náchodského zámku. Jejich život a nakonec i smrt Dáši totiž s touto ZOO úzce souvisí.

Před týdnem 03:12

Samička fenka, nejmenší psovité šelmy na světě, jede z východních Čech do Francie založit nový chov

Vybaví se vám, jak vypadá fenek, nejmenší psovitá šelma na světě? Podobá se lišce, má pískově zbarvenou srst, huňatý ocas a z psovitých šelem největší uši. V Safari Parku Dvůr Králové se fenci líbí hlavně dětem, což je ostatně vidět i na fotografiích Simony Jiřičkové.

Před 2 týdny 03:17

Vaza velký. Vzácného papouška z Madagaskaru s podivným jménem spatříte ve dvorském safari parku

V Safari Parku Dvůr Králové se zastavíme v Ptačím pavilonu. Redaktorka Dana Voňková se tam v doprovodu zoologa Michala Podhrázského vypravila za papouškem z Madagaskaru se zvláštním jménem Vaza velký, jehož peří nehýří barvami, zato je v zoo vzácným chovancem a v přírodě patří k ohroženým druhům.

Před 3 týdny 03:09

Na přelomu roků se v Safari Parku Dvůr Králové narodila samička i sameček žirafy Rothschildovy

Dvě mláďata žirafy Rothschildovy se narodila na přelomu loňského a letošního roku v dvorském safari parku. Prvním mládětem roku 2023 se v Safari Parku Dvůr Králové stal samec žirafy Rothschildovy. Narodil se 2. ledna, jeho matkou je ve Dvoře Králové nad Labem narozená samice Ella, otcem samec Bořek. Narození malého samce předcházel porod 23. prosince 2022, kdy se naopak narodila samička.

7. leden 2023 03:12

V Safari Parku Dvůr Králové stojí za pozornost vzácná africká zvířata, ale i budova správního centra

Pokud patříte mezi milovníky zvířat a rádi si vychutnáváte klidnou atmosféru zoologických zahrad, teď je pravý čas na procházku Safari parku Dvůr Králové. I v zimním období tam potkáte ve venkovních výbězích některé antilopy, slony, africký skot nebo plameňáky a v pavilonech jsou k vidění ptáci, hadi, krokodýl, mořské ryby, primáti a další zvířata.

1. leden 2023 03:14

Vzácné mládě nosorožce černého dostalo ve dvorském safari parku jméno Mihindi podle jezera ve Rwandě

Samička vzácného nosorožce černého se narodila koncem roku 2022 v Safari Parku Dvůr Králové. A právě o ní vám budeme vyprávět první den roku 2023. Trvalo hodinu, než přišla na svět a vážila 28 kilogramů. A jméno má podle názvu jednoho ze čtyř jezer ve Rwandě.

25. prosinec 2022 02:47

Safari Park Dvůr Králové zdobí na konci roku desetitisíce světel. Vánoční zoo má kouzelnou atmosféru

Do 2. ledna jsou v klasické části královédvorské zoo největšími lákadly dvě mláďata levharta perského a tučňáci brýloví. Do výběhů také vycházejí běžně nosorožci, všechny šelmy, buvoli kaferští nebo zebry a v teple pavilonů jsou k vidění i sloni, žirafy, šimpanzi, všichni plazi a osádka Ptačího světa.

17. prosinec 2022 03:18

První na světě! Tým vědců vytvořil prvotní zárodečné buňky z ohroženého severního bílého nosorožce

Tým BioRescue, vedený Safari parkem Dvůr Králové, vytvořil jako první na světě zárodečné buňky severního bílého nosorožce. Stalo se tak pomocí umělé reprodukce a hlavní zásluhu na tomto úspěchu mají vědci z univerzity v Ósace. Jejich uměle vytvořená vaječná buňka a spermie mohou v budoucnu zachránit severní bílé nosorožce před vyhynutím.

10. prosinec 2022 03:14

Krokodýla mít doma asi nemůžete, je ale možné ho vidět, a také mu pomoci, ve dvorském safari parku

Krokodýl štítnatý, který je teď na seznamu adopčních zvířat, patří v přírodě mezi kriticky ohrožený druh a jen málo zoologických zahrad se jeho chovu věnuje. Například v Safari Parku Dvůr Králové čeká na svého nápadníka devatenáctiletá samice. A k dispozici má nově upravenou centrální nádrž se dvěma bazény.

3. prosinec 2022 03:12

Kvůli složitému rozmnožování plameňáků malých navázal dvorský safari park spolupráci se ZOO ve Zlíně

V zoologických zahradách přichází na svět více samců než samiček plameňáků malých. Safari Park Dvůr Králové se při řešení tohoto problému spojil s některými dalšími chovateli u nás a dvěma samičkami posílil hejno v ZOO Zlín. Tam se daří v početnějším hejně plameňáka malého rozmnožovat.