Pro a proti
1. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Podobizna ruského prezidenta Vladimira Putina v černém vaku na mrtvoly, vyvěšená na budově ministerstva vnitra mezi českou a ukrajinskou vlajkou, sklidila kritiku od politiků, včetně některých z koaličních stran

A začala se jí zabývat i policie. Opravňuje válka na Ukrajině ministra vnitra Víta Rakušana, aby použil na budově ministerstva tak silný symbol jako je Putinova mrtvola? Nebo je instalace za hranou a povede spíše k polarizaci společnosti, místo aby ji sjednotila v odporu proti Ruskem vyprovokované válce na Ukrajině? Debatovat budou poslanec hnutí STAN, místopředseda bezpečnostního výboru Martin Exner a politolog z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Ondřej Slačálek. Moderuje Karolína Koubová.

23:50

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Dnes 23:53

Kampaň Dárek pro Putina, která od května vybrala už přes 300 milionů korun na vyzbrojování ukrajinské armády, odhalila tento týden v Praze, na místě odstraněné sochy maršála Koněva, skulpturu hajlujícího skřeta s tváří Putina, který utahuje plynový kohout

Současně kampaň vyzývá distribuční společnosti, aby od elektřiny, vody a plynu odpojily všechny budovy v majetku Ruské federace. Jsou tak tvrdé akce uvážlivé a vzhledem k okolnostem na místě? Nebo už jsou za hranou dobrého vkusu? Debatovat budou autor kampaně, podnikatel Dalibor Dědek a ředitel Masarykovy demokratické akademie, politolog Patrik Eichler. Moderuje Karolína Koubová.

Včera 24:04

Zastropování ceny ruské ropy je krokem k dalšímu vyhladovění Ruska, tvrdí analytik Havlíček

Evropská unie uvaluje na Rusko další sankce, nově zastropovala ceny ruské ropy na 60 dolarech za barel. Vyvíjí se sankční válka s Ruskem tak, jak si ji Západ po únorovém útoku ruské armády na Ukrajinu naplánoval?

Před dvěma dny 23:28

Unijní ministři financí v úterý projednají návrh Evropské komise na zablokování vyplácení 7,5 miliardy eur z evropských regionálních fondů Maďarsku kvůli jeho nedostatečným reformám v oblasti právního státu

Konečné rozhodnutí ohledně Maďarska by mělo v Bruselu padnout před Vánoci, na samý závěr českého předsednictví v Radě Evropské unie. Podařilo se české vládě během předsednictví posílit hodnoty demokracie a právního státu, jak si vytyčila jako jednu z priorit? Nebo naopak zdrženlivým postojem premiéra Petra Fialy vůči Orbánovu Maďarsku a prohlášeními o spojenectví s Varšavou a Římem česká vláda příležitost během předsednictví promarnila? Lukáš Matoška se zeptá europoslankyně občanských demokratů Veroniky Vrecionové a politologa a ředitele New York University Prague Jiřího Pehe. Moderuje Lukáš Matoška

Před třemi dny 23:10

Státy Evropské unie nejspíš jako celek opustí skoro 30 let starou Energetickou chartu

Odstoupení od tohoto dokumentu odsouhlasil EP. Stala se ze smlouvy, kterou kvůli ochraně investic v energetice podepsalo 53 evropských a asijských zemí, překážka v boji s klimatickými změnami? Nebo naopak k dosažení unijních klimatických cílů pomáhá, protože chrání investice i do obnovitelných zdrojů? Debatovat budou europoslanec Občanské demokratické strany Evžen Tošenovský a prezident Evropské federace obnovitelných zdrojů Martin Bursík. Moderuje Karolína Koubová.

Před šesti dny 23:03

Kapacity pro péči o handicapované Praha neustále navyšuje, tvrdí radní Johnová

Jaká by měla být koncepce sociální péče o Pražany? Praha Sobě a Piráti kritizují ODS a koalici SPOLU, že chce zastavit modernizaci péče o zdravotně a mentálně postižené a vrátit se do dob, kdy byli handicapovaní umisťováni v zařízeních mimo hlavní město.

Před týdnem 24:18

Advokát: Kvůli ochraně osobních údajů je omezení veřejného přístupu do evidence majitelů správné

Soudní dvůr EU rozhodl o tom, že přístup veřejnosti k informacím o skutečných vlastnících firem je v rozporu se zákonem. Ustanovení unijní směrnice zrušil. Jde verdikt správným směrem? „Nejde. Přístup k informacím by měl zůstat co nejširší pro nevládní organizace i investigativní novináře,“ míní ředitel české kanceláře Transparency International Ondřej Kopečný. „Jsem zastáncem vysoké ochrany osobních údajů, takže za mě jde správným směrem,“ říká advokát Petr Koblovský.

Před týdnem 21:28

IT expert: Soukromé firmy jako Twitter privatizovaly veřejný prostor a my s tím zatím nic nenaděláme

Twitter pod vedením miliardáře Elona Muska přestal regulovat dezinformace související s covidem-19. Ještě dříve odblokoval účet Donaldu Trumpovi a mimo jiné zrušil bruselskou kancelář, která síti pomáhala s bojem proti dezinformacím. Vedou opatření, která Musk prosazuje, opravdu k důslednějšímu dodržování svobody slova?

Před týdnem 23:54

Michálek k vládní předloze o ochraně oznamovatelů: Zbytečná administrativní zátěž pro organizace

Vláda posílá do sněmovny zákon o ochraně whistleblowerů, tedy oznamovatelů protiprávního jednání. Piráti a Starostové mají ale k návrhu, který nepočítá s anonymními podněty, výhrady. „Ve výsledku schválíme zákon, který bude fungovat tak z deseti procent,“ míní poslanec Jakub Michálek (Piráti). „Zažil jsem komunistický režim a jsem opatrný na to, že všichni, kteří někoho chtějí udat, jsou hodní a spravedliví,“ říká poslanec Marek Benda (ODS).

Před týdnem 24:07

Armáda si musí nejdřív ujasnit, co potřebuje, ne měnit věci ze dne na den, žádá poslanec Růžička

Česká armáda se podle náčelníka Generálního štábu armády České republiky Karla Řehky musí kvůli ruské agresi na Ukrajině připravit na válku velkého rozsahu. Dokáží ale naši vojáci připravované investice například do nových stíhaček, vrtulníků a tanků využít efektivně a smysluplně?

Před týdnem 23:58

Ať si producenti masa platí zavádějící a neúplné kampaně sami, kritizují Zelení projekt Žeru maso

Kampaň „Žeru maso“ Agrární komory, kterou čtyřmi miliony korun spolufinancuje ministerstvo zemědělství, naráží na kritiku pro údajnou jednostrannost. Vyvrací kampaň mýty o konzumaci masa, nebo manipuluje informace ohledně dopadů vegetariánských alternativ na zdraví a životní prostředí?