Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 99010. květen 2023

Poslechněte si podcast: Podniky i bankéři se shodnou. Hlavním viníkem vysoké inflace není vláda

Článek Lukáše Voženílka. ČNB i přes rostoucí inflaci stále odmítá zvýšit hlavní úrokovou sazbu a podniky si na vysoké ceny začínají zvykat. Přestože ČNB viní z vysoké inflace vládu, je právě ona odpovědná za cenovou stabilitu, myslí si zástupci průmyslu. Česká národní banka (ČNB) po svém zasedání v minulém týdnu rozvířila debatu o tom, kdo může za současnou vysokou inflaci. Guvernér centrální banky Aleš Michl za viníka označil vládu a její vysoký schodek státního rozpočtu. Premiér Petr Fiala (ODS) posléze pomyslný míč vrátil zpět na Příkopy s tím, že za cenovou stabilitu je zodpovědná především ČNB. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/230628] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

08:05

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1374Dnes 18:39

Pod čarou: Život nemá scénář. Přestaňme si ho režírovat jako telenovelu

Newsletter Matouše Hrdiny: Po smyslu existence se lidé ptají od nepaměti. Novinkou je však situace, kdy svůj život začínáme vnímat jako dramaticky vyklenutý příběh s jasným scénářem, hrdiny a zápletkami. Dnešní Pod čarou proto pátrá, proč jsme sami sebe začali režírovat jako filmové herce a jestli za to opravdu mohou jen sociální sítě. Na vizuálně orientovaných sociálních sítích, tedy Instagramu a v poslední době především TikToku, najdeme rozmanité typy obsahu, které ale přesto mívají zásadní jednotící rys. Ať už se na fotkách a videích děje cokoliv, většinou bývá objektiv otočen směrem k autorovi, který neustále zachycuje především sám sebe. Je to jeden z důvodů, proč bývají virální trendy, módy a estetiky často dost zaměnitelné – bez ohledu na konkrétní vtip či sebestylizaci jde vždy především o člověka-influencera, který něco vykládá či dělá. A proto mě také v poslední době zaujal trend, který se z tohoto schématu zásadně vymyká.  Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. [https://www.seznamzpravy.cz/] * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Dnes 04:56

Jak se v tomhle dá učit? Ukrajinské děti drtí válka i online výuka

Článek Milana Rokose. Zatímco ruští školáci se nově učí vládní propagandu o anexi Krymu a dalších událostech, malí Ukrajinci mají minimálně jednodenní osvětu o tom, jak se vyhnout minám a výbušninám. Dvanáctiletý Ukrajinec Myroslav žije v Charkovské oblasti, asi 70 kilometrů od frontové linie. Žák šesté třídy strávil už polovinu školní docházky online výukou – nejdříve kvůli pandemii koronaviru, teď kvůli válce. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236842] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Dnes 10:45

Rekonstrukce případu, který otřásl kabinetem vicepremiéra

Článek Ondřeje Koutníka. Seznam Zprávy rekonstruovaly případ týkající se ředitele kabinetu vicepremiéra Ivana Bartoše, který čelí podezření z bossingu a sexuálního násilí. Ze zjištění vyplývá, že neshody páru přerostly z ryze osobní do politické roviny. Angažmá u Pirátů jim zažehlo vztah a nastartovalo kariéru. Ona se po volbách v roce 2021 stala parlamentním zpravodajem ministra pro legislativu, on začal řídit kabinet místopředsedy vlády. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237245] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Dnes 06:45

Správce solární Maliny uzavřel penězovod k firmě Libuše Barkové

Článek Daniela Nováka. Insolvenční správce zkrachovalého Energetického holdingu Malina zastavil platby společnosti Misura Information Technologies za krizové řízení Maliny. Za Misurou stojí Libuše Barková, podnikatelka s kontroverzní historií. Plány podnikatelky Libuše Barkové s padlým dodavatelem domácích solárních elektráren Malina dostávají trhliny. Firma Misura Information Technologies propojená s Barkovou zajišťuje Malině za více než milion korun měsíčně krizové řízení. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237241] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Včera 05:10

Komentář: Fiala stahuje kalhoty moc brzy. Spoluúčast není tabu

Komentář Martina Čabana. Fialova preventivní kapitulace před pouhou zmínkou o vyšší spoluúčasti bohužel nesvědčí o tom, že by premiérovi na zdravotnictví a úvahách o jeho budoucnosti nějak zvlášť záleželo. Není úplně obvyklé, aby premiér vystupoval s 20minutovým projevem na odborné konferenci věnované zdravotnictví, ale stalo se. Mohli bychom to na první pohled brát jako pozitivní signál naznačující, že v žebříčku priorit kabinetu Petra Fialy se zdravotnictví posouvá vzhůru. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237253] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1371Včera 08:49

Analýza: Energie musí mít pod palcem stát, říká vyděšeným lidem Fiala. Vážně, a proč?

Analýza Jiřího Nádoby. Zásobníky na plyn byly předehrou. Po jejich odkupu vláda chystá větší obchod s plynovody, poohlíží se po rafinériích, možná přímo vstoupí do stavby jádra. Vážně je potřeba, aby vše, na čem záleží, platil a vlastnil stát? Když loni TOP 09 přihodila do debaty o záchraně státních financí starý dobrý nápad zprivatizovat Budějovický Budvar, nedopadlo to příliš úspěšně. Protagonisté myšlenky rychle pochopili, že se minuli s dobou, a od úvah upustili. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237215] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1372Včera 07:07

„Nikde se neschováte.“ Ruské novinářky zřejmě Kreml pronásleduje až v Praze

Článek Kateřiny Křovákové. Seznam Zprávy hovořily se dvěma ruskými novinářkami, které výhrůžky z Ruska dostihly i v pražském exilu. Popsaly, jak se žije s pocitem, že někdo sleduje každý váš krok. Nezávislé ruské novinářky Alesja Marochovská a Irina Dolininová krátce po začátku invaze na Ukrajinu opustily svoji rodnou zemi kvůli obavám o své bezpečí. Nyní žijí v Praze. Vlivu Moskvy se jim však uniknout nepodařilo. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237101] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1371Včera 02:54

Poslanci startují finální debatu, jak uspořit miliardy v rozpočtu

Článek Michaely Rambouskové. Vládní úsporný balíček, který by pro příští rok měl snížit schodek státního rozpočtu o 97 miliard korun, jde do třetího čtení. Vládní úsporný balíček na konsolidaci veřejných financí dnes poslanci začnou řešit ve finálním třetím čtení. K tomu svolaná mimořádná schůze začne v 9 hodin. Poslanci by na jejím konci měli hlasovat o zhruba osmi desítkách pozměňovacích návrhů, v drtivé většině z dílny opozice. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237192] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1372Včera 05:20

Nechoďte si pro starou vakcínu proti covidu. Počkejte na novou, radí lékaři

Článek Josefa Mačího. Očkování proti koronaviru běží, lidé se ale ještě nemohou dostat k nové vakcíně. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek proto radí pár dnů počkat. Počet případů covidu pozvolna narůstá. Na podzim se pak bude nemoc šířit ještě více. Obranou proti těžkému průběhu je očkování, a tak je opět možné se k němu registrovat. Pokud ale pacient použije klasickou cestu přes portál Ministerstva zdravotnictví, zjistí, že není možné si zarezervovat očkování novým typem vakcíny. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237191] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1371Před dvěma dny 06:31

Místo motorů do aut jaderný hi-tech. Američané si předcházejí Čechy kvůli atomu

Článek Terezy Šídlové. V Praze byl tento týden na námluvách americký jaderný průmysl. Mluvilo se ale spíš o malých reaktorech než o těch velkých pro Dukovany a Temelín. Obří tendr na tradiční reaktory přitom spěje do finále. Rozběhnutá česko-americká jaderná partie má další zápletku. Ve dnech, kdy Westinghouse napíná vládu, zda se zúčastní tendru na výstavbu „velkých“ bloků v Dukovanech, přijeli do Prahy američtí byznysmeni z oboru s velkými plány na výstavbu malých jaderných reaktorů. Ty mají v Česku v blízké budoucnosti nahrazovat uhelné elektrárny a fungovat po boku tradičních reaktorů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237120] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.