Epizoda 1813. duben 2022

Poslechněte si podcast: Podnikatel v zemědělství na Ukrajině Petr Krogman: Rusové nám obsazují farmy a kradou stroje, ale větší část našich polí osejeme

Petr Krogman je majitelem zemědělské společnosti Agromina působící na střední Ukrajině a v oblasti Charkova. Před válkou obhospodařoval 42 tisíc hektarů půdy, teď je část pozemků v rukou okupantů. Přesto se na “svobodných” farmách pracuje a majitel firmy doufá, že se i sklidí. Varuje ale před slabými sankcemi vůči Rusku a tím i prodlužování konfliktu, což podle něj přinese vlnu hladomoru na Středním východě i Africe a s tím i vlnu migrace.

39:04

Zbytečná Válka

Vydává: Novinky.cz

Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.

Web

Epizoda 35Včera 40:56

Sucho je pro kritickou infrastrukturu horší než terorismus, varují experti

V podcastu Zbytečná válka bezpečnostní expert Milan Mikulecký, člen prezidia Asociace kritické infrastruktury ČR a ředitel útvaru ochrany skupiny ČEZ Daniel Rous a redaktor Alex Švamberk probírali stav kritické infrastruktury v ČR. Je v dobrém stavu, ale chybí jí jasné velení, shodli se hosté. Dozvíte se, jak podzim zvládnout souběh nové vlny koronaviru a energetické krize i to, proč se od dob socialismu zhoršil přístup státu ke kritické infrastruktuře.

Epizoda 36Před třemi dny 43:52

Jediným překvapením je ruská gerontizace války

Od ruského útoku na Ukrajinu uplynuly v pátek čtyři měsíce. O tom, co konflikt za tu dobu ukázal, hovořili v podcastu Zbytečná válka redaktor Novinek.cz specializující se na válečné konflikty Alex Švamberk s bezpečnostním expertem Milanem Mikuleckým. Ten upozornil, že se Rusko masově používá nejen starou techniku, ale že dochází k nasazování stále starších lidí, důstojníků ve výslužbě, takže jde mluvit až o gerontizaci.

Epizoda 34Před týdnem 35:36

Petráš: Jaderné zbraně zůstanou dál jen hrozbou, Rusko na NATO nezaútočí

Už čtvrtý měsíc odolává Ukrajina ruské agresi a konflikt se dostal do další, tzv. opotřebovací fáze. Jak dlouho ještě konflikt potrvá, jaké jsou scénáře jeho konce a máme se obávat, že Rusko použije svůj jaderný arzenál? To vše rozebere další díl podcastu Zbytečná válka s vojenským bezpečnostním analytikem Zdeňkem Petrášem z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany.

Epizoda 33Před týdnem 51:19

Rusista Svoboda: Vyhlášením mobilizace by Putin přiznal slabost

Dochází k mocenskému boji v Kremlu? Jaký vliv mají ruští ultranacionalisté a jak se dá dívat na radikální výroky ruských propagandistů? To jsou vše otázky, na které se hledaly odpovědi v dalším podcastu Zbytečná válka. Tentokrát s pomocí hosta - rusisty Karla Svobody z Katedry ruských a východoevropských studiíí Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK.

Epizoda 32Před 3 týdny 40:23

Analytik: Čas hraje proti Rusku, nemá neomezené zdroje

Rusko zrychlilo postup při dobývání Donbasu, morálku Ukrajinců to ale nezlomilo a čas hraje proti Rusku, kterému mohou dojít zdroje, uvedl v podcastu Zbytečná válka bezpečnostní analytik z centra Evropské hodnoty David Stulík. S redaktorem Alexem Švamberkem mluvili také o ochotě Ukrajinců přijmout kompromis.

Epizoda 312. červen 2022 47:02

Dopady konfliktu na Ukrajině na ekonomiku v Česku

Ekonomika je s válkou těsně provázaná. Její síla často rozhoduje, kdo zvítězí. Válka má ale na ekonomiku silný vliv. O dopadech konfliktu na Ukrajině na ekonomiku v Česku v podcastu Zbytečná válka hovoří ekonomický redaktor Petr Skočdopole z webu MotejlekSkocdopole.com, dále bezpečnostní analytik a občasný komentátor Novinek.cz Milan Mikulecký a Alex Švamberk ze zahraničního oddělení Novinek.cz, specializující se na ozbrojené konflikty.

Epizoda 301. červen 2022 34:48

Bývalý velvyslanec v OSN: Lepší nedokonalá Rada bezpečnosti než apokalypsa

Má ještě Organizace spojených národů smysl? Tuto otázku si v posledních měsících klade nejenom veřejnost, ale i nemalá část světových politiků. Rada bezpečnosti je zastaralá, ale snahy o její reformu naráží na stále stejnou zeď: právo veta vítězných mocností 2. světové války. Reformu by mohla přivodit destrukce světa, ale mít nedokonalou OSN je pořád lepší než něco takového, řekl v podcastu Zbytečná válka bývalý velvyslanec při OSN v Ženevě, Jan Kára.

Epizoda 2930. květen 2022 46:32

Rusko je rozpadávající se koloniální mocnost, řekl bývalý diplomat

Válka na Ukrajině probíhá už třetím měsícem a zanechává za sebou mnoho obětí. Proč Rusko nemobilizuje? A hrozí použití jaderných zbraní? V podcastu Zbytečná válka hovoří redaktor zahraniční rubriky Novinky.cz Alex Švamberk s bývalým generálním konzulem v Rusku Vladimírem Votápkem.

Epizoda 2827. květen 2022 51:51

Procházková: Putinova válka je překvapivě stejná, jako ta čečenská

17. dubna odjela na Ukrajinu. Sledovala tu dění v mnoha městech - od Lvova a Kyjeva až po Charkov, Dnipro, Záporoží a Oděsu. Mluvila s lidmi, kteří se dostali do bezpečí z podzemního komplexu Azovstal v Mariupolu. A není to první válka, kterou z blízka sleduje a komentuje. Navíc v minulosti pracovala i v Rusku. A nezapomeňme, že působila i jako humanitární pracovnice. Hostem Zbytečné války byla novinářka z Deníku N Petra Procházková.

Epizoda 2720. květen 2022 01:01:51

Chladnokrevný Putin začal spěchat

Zajištění bezpečnosti se věnuje další díl podcastu Zbytečná válka, jehož se zúčastnili poradce premiéra a bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar, který se několikrát setkal s Vladimirem Putinem, expert na bezpečnost Milan Mikulecký a redaktor novinek Alex Švamberk.