Zprávy ze Severu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Podle kontroly Ústeckého kraje se bývalé vedení Lomu dopustilo chyb při zadávání veřejných zakázek

Chyby při zadávání veřejných zakázek odhalila v Lomu na Mostecku kontrola krajského úřadu. Některé chyby označila za závažné. Podle kontrolorů mohlo dojít i k trestnému činu porušení povinností při správě cizího majetku. Kontrola se týkala let 2021 a 2022, tedy období za bývalého vedení města.

02:24

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Dnes 01:55

Žatec připravil pro nadcházející sezonu interaktivní mapu atraktivních míst pro turisty

Žatec připravil pro novou turistickou sezonu interaktivní mapu s několika vrstvami a podrobnostmi o filmování ve městě. Turisty zavedou na konkrétní místa, která si vybrali filmaři. Informační kódy, umístěné na objektech, pak po přiložení chytrého mobilního telefonu zobrazí podrobnosti.

Dnes 02:01

V Ústí nad Labem skončilo po víc než roce krajské asistenční centrum pro lidi z Ukrajiny

Fungování sítě asistenčních center pro uprchlíky z Ukrajiny bude od dubna zajišťovat ministerstvo vnitra. Například v Ústí nad Labem proto ukončilo provoz tamní centrum v budově bývalého rektorátu. Za víc než rok tam odbavili policisté, hasiči a dobrovolníci víc než 22 500 lidí. Uprchlíky tam vystřídali pracovníci, kteří teď už bývalé KACPU likvidují.

Dnes 02:02

Krajská zdravotní nechce platit vícenáklady na stavbě nového pavilonu v chomutovské nemocnici

Několikanásobně dražší materiál a jeho dlouhé dodací lhůty – problémy, se kterými se během posledního roku kvůli vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu setkala nejedna česká stavební firma. Podobně je na tom také sdružení firem, které pracuje na stavbě nového pavilonu Emergency v chomutovské nemocnici. Podle firem vznikly vícenáklady v řádu 100 milionů korun. Krajská zdravotní, pod kterou nemocnice v Chomutově spadá, to ale rozporuje.

Dnes 02:01

Speciální školní autobus bude od září vozit žáky z Obrnic na Mostecku do okolních učilišť

Vedení Obrnic na Mostecku chce přimět tamní rodiny, aby posílaly děti do učení nebo na střední školy. V obci žijí tři čtvrtiny sociálně slabých obyvatel. Ti podle radnice nemají motivaci k tomu, aby jejich děti po základní škole dál studovaly. V sousedním Chanově vyřešili stejný problém před lety tím, že přímo na sídlišti vzniklo zahradnické učiliště. Ústecký kraj proto Obrnice propojí se školami speciální autobusovou linkou.

Včera 01:58

Ústí nad Labem začne hledat projektanty pro tvorbu nového územního plánu města

Ústí nad Labem začne hledat projektanty pro tvorbu nového územního plánu. Ten například určuje, kde je možné stavět domy, která území mají sloužit pro průmyslovou výstavbu, anebo která naopak musejí zůstat zelená.

Včera 01:55

Školám může na doučování přispět ministerstvo školství – pokud se zapojí do Národního plánu obnovy

Někteří školáci stále dohánějí mezery z online výuky během pandemie covidu-19. Pomáhá jim proto například doučování, na které mohou školy čerpat dotaci z projektu Národního plánu obnovy. Peníze využívá například základní škola v Teplické ulici v Krupce.

Včera 02:29

Včelstva v celé republice ničí varroáza. Na Ústecku uhynuly tři čtvrtiny včelstev

V Ústeckém kraji hynou tisíce včel. Může za to varroáza – nákaza, která ničí celá včelstva. Nejhorší je situace na Ústecku, kde letos uhynuly tři čtvrtiny včelstev.

Před dvěma dny 02:41

Zastupitelé Terezína neodsouhlasili výši finančních kompenzací za těžbu štěrkopísku u Počapel

Terezínští zastupitelé se na jednání 27. března rozhodli nepřijmout finanční kompenzace od těžařů. Společnost chce nedaleko místní části Počaply pokračovat s dobýváním štěrkopísku. Výměnou za souhlas s těžbou tamním obyvatelům a městu nabídla finanční kompenzace.

Před dvěma dny 01:47

Soud zprostil obžaloby bývalou poradkyni ústeckého hejtmana za pobírání údajně neoprávněných odměn

Soud zprostil bývalou poradkyni ústeckého hejtmana obžaloby v případu údajné neoprávněných odměn od Krajské zdravotní. Podle žalobce přijala Vladislava Marschallová peníze za práci, kterou neodvedla. Nepravomocný rozsudek ale hovoří o tom, že nešlo o trestný čin a práci pro krajskou společnost obžalovaná vykonala.

Před dvěma dny 04:53

Filozofická fakulta ústecké univerzity se zapojila do protestu za vyšší platy v humanitních oborech

Hodina pravdy – to je název velké protestní akce, do které se na Den učitelů zapojují stovky akademiků i studentů na několika českých veřejných vysokých školách. Jsou totiž nespokojení s výší platů a přerozdělováním financí, hlavně v humanitních a sociálně-vědních oborech.