Podhoubí
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Indické zemědělství dokáže pohnout globální stabilitou, říká indolog Krejčík

Země kontrastů s populací blížící se 1,5 miliardy lidí nedávno slavila úspěšnou misi na Měsíc, stejně tak se ale asi šestina jejích obyvatel potýká s podvýživou. Indický stát se přitom už od šedesátých let stará o dostatečný přísun kalorií pro každého občana. Jenomže kalorie z pšenice a rýže neznamenají plnohodnotný jídelníček a rozsáhlé monokultury snižují biodiverzitu v regionech severní Indie podobně jako u nás.

37:40

Podhoubí

Vydává: Český rozhlas

Podhoubí je magazín o přírodě, životním prostředí a všech cestách k šetrnému životu. Přinášíme v něm rozhovory s odborníky, ochranáři, zemědělci i dalšími aktivními lidmi, jimž životní prostředí není lhostejné. Vysvětlujeme environmentální témata, která v současnosti výrazně pronikají do společenské diskuze.

Web

29. srpen 2023 29:46

Ekologičtí jsme, i když nadáváme na Gretu. Ekobytí od Timothy Morton nevrší další fakta

Ekologie může být otravná. Omezování, měření, opatření, ochrana a taky hodně strašidelných faktů. Tak třeba letošní červenec byl znovu nejteplejší v historii měření. Kolikátý už? Na Antarktidě chybí přírůstek ledu velikosti Argentiny a Kanada v podstatě ještě nepřestala hořet. Tohle všechno je velmi zneklidňující. Ale taky tu je jedno překvapivé zjištění. Nemusíme být ekologickými aktivisty. Ekologické bytí se totiž týká nás všech, už teď.

22. srpen 2023 27:48

Milujte se a poťte se. Film Brutální vedro rozpouští lidské charaktery na animální podstatu

Nový český film Brutální vedro sleduje dospívajícího mladého muže, který se snaží dostat za kamarády na chalupu. Jenomže je brutální vedro, k Zemi letí úlomek Slunce, který všechno nesnesitelně ohřívá, a dojet na chalupu se nakonec ukáže jako poměrně nesnadný úkol. V Podhoubí si o filmu a o greenfilmingových proudech v audiovizuálním průmyslu povídám s Albertem Hospodářským a producentem Ondřejem Lukešem.

15. srpen 2023 30:12

Jsme součástí potravinového řetězce. Pavel Drdel ve své restauraci zpracuje řepu od kořene po nať

Udržitelnost je zaklínadlo, které se čím dál víc propisuje do všech sfér byznysu a nejinak je tomu v tom restauračním. Často jde o vyprázdněný pojem, ale jsou místa, kde velkolepé proklamace nahrazují činy. Taková je i Sůl a řepa ve Strakonicích, kterou dělá Pavel Drdel se svým týmem. Co mají společného archeologické průzkumy se současným stravováním, které se zaměřuje na lokální produkty? I to se dozvíte v dnešním Podhoubí.

8. srpen 2023 38:01

Sedni si na zadek a pozoruj. Jak šetřit zdroje i práci? Permakultura může být i v kanceláři

Kateřina Horáčková je jednou z předních osobností tuzemské permakulturní scény. O permakultuře píše, vede kurzy permakulturního designu, je součástí spolku Permakultura CS a na svém pozemku kolem staré roubenky v Českém středohoří experimentuje s veganským jedlým lesem. Kromě jídla tvoří i životadárné biotopy pro různé rostlinné a živočišné druhy. Jak se jí daří kooperovat s ostatními obyvateli jejího pozemku a co je to vlastně permakultura?

1. srpen 2023 38:05

Klostermann, dark turismus a zelení vědci v pařátech Miloše Zemana. Průlet diskurzem o Šumavě

Karel Klostermann nemůže za vaši pokřivenou představu o Šumavě. Anebo ano? Lingvista Michal Hořejší se vydal na dobrodružnou výpravu do diskurzivní divočiny, aby zjistil, kdo všechno a jakým způsobem formoval debatu o našem největším národním parku mezi lety 1991 a 2010.

25. červenec 2023 36:18

Nechat přírodu nadechnout. Ubrání se Novohradské hory před dravým turismem?

Novohradské hory zůstávají pod slabší zákonnou ochranou krajinného rázu formou přírodního parku. Zatímco se vláda připravuje na vyhlášení CHKO Krušné hory, CHKO Soutok a nového Národního parku Křivoklátsko, Novohradky zůstávají ve stínu sousední Šumavy. Malé pohoří, které se ve své větší části rozrůstá jižně k Dunaji, stojí vcelku správně stranou pozornosti. Znamená to ale také větší křehkost a náchylnost k poškození dosud zachovalé přírody.

27. červen 2023 23:04

Prudkých bouří může s klimatickou změnou přibývat. Na vznik tornád to ale nemá vliv, říká meteorolog

Jsou to dva roky od ničivého tornáda na jižní Moravě, které přeházelo životy lidí v obcích mezi Břeclaví a Hodonínem. Letos koncem června zase vydal Český hydrometeorologický ústav varování před silnými až extrémně silnými bouřkami na jihozápadě Čech. S globální změnou klimatu stoupají průměrné teploty, ale i četnost extrémních projevů počasí. Platí to i o bouřích a tornádech? Téma pro Petra Zacharova z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.

20. červen 2023 37:21

Sociolog Vojtěch Pecka se vynořil z klimaskeptické žumpy. Na dně našel knihu Továrna na lži

Klimatické výzkumné oddělení americké energetické společnosti Exxon přišlo na začátku 80. let s výsledky svých měření: pokud poroste spotřeba fosilních paliv, jak se předpokládalo, poroste i globální průměrná teplota na planetě. Dojde k dramatickým změnám klimatu, změní se složení biosféry i distribuce srážek. Tým Exxonu neměl pochybnosti, zda se to stane, nevědělo se jen kdy a jak rychle k tomu dojde.

13. červen 2023 29:29

Konvenční zemědělství je kruté. Je to jako kopnout matku do břicha, říká biodynamický zemědělec

Jsme tak pevně vsazení do věcí tak, jak se běžně dělají, že si neumíme představit zdroj úplně jiných přístupů. Svobodný statek na soutoku s takovým jiným zdrojem pracuje – je jím biodynamické učení, které je ale jen začátek. To důležité se děje přímo na poli v interakci mezi člověkem a přírodou.

6. červen 2023 29:27

Obraz zemědělce podle Jaroslava Lenharta: člověk divoký, co tančí a miluje. Rostlina se nedá vyrobit

„Začínáme kolem páté. Jsme tu jen s ptáky, nic tu nejezdí, je tu úplný pokoj a vy si uvědomíte, jaký poklad to je, pečovat o krajinu,“ provádí mě Jaroslav Lenhart po pozemcích Svobodného statku na soutoku Ohře a Labe kousek od Litoměřic. Na statku pěstují zeleninu v ekologickém režimu s využitím biodynamických principů a vytváří společenství kolem zemědělské práce spolu s lidmi se speciálními potřebami.