Tady to znám
17. březen 2023

Poslechněte si podcast: Poděbrady jsou balzám na nervy, říká tamní rodačka, výtvarnice a ilustrátorka Lucie Seifertová

Poděbrady jsou půvabné lázeňské město. Kromě krásně upravené kolonády s několika prameny léčivé vody nabízejí i procházky podél Labe, hezké přírodní koupání a dokonce i orloj přibližující historii města. Jeho autorkou je místní rodačka, výtvarnice a ilustrátorka Lucie Seifertová, kterou proslavilo leporelo a z něj vycházející mnohadílný animovaný televizní seriál Dějiny udatného českého národa. A právě ona nás svým rodným městem ochotně provedla.

23:46

Tady to znám

Vydává: Český rozhlas

Pojďte s námi poznat krásná místa, o kterých naši hosté říkají: Tady to znám.

Web

Před dvěma dny 16:25

Český Šternberk je jedním z nejstarších českých hradů. Jeho interiéry jsou ovšem zámecké

Hrad Český Šternberk na Benešovsku se tyčí na skalním hřebeni vysoko nad řekou Sázavou. I dnes je v rukách šlechtického rodu, který ho vlastnil od samotného začátku. Hrad má stále vnější gotickou podobu, ale jeho interiéry byly v době baroka přeměněny na zámecké, aby se tam jeho majitelům pohodlně bydlelo. Působivým Českým Šternberkem nás provedla zástupkyně kastelánky Kateřina Míková.

Před týdnem 20:55

Ze Slánské hory je vidět krásný západ slunce. S horským vůdcem si můžete zkusit i tamní via ferratu

Město Slaný na Kladensku se může pochlubit řadou pamětihodností. A také Slánskou horou. Sice není nijak vysoká, ale rozhodně je neobyčejná. Jednak je to přírodní památka. Kromě toho byste na ní našli starodávné hradiště, obětní kámen, tři dřevěné kříže, jeskyni a dokonce i via ferratu. Zajištěnou lezeckou trasu, kterou si může vyzkoušet každý. Všechny zajímavosti nám představil místní rodák a zároveň certifikovaný horský vůdce Roman Kozelka.

Před 2 týdny 17:42

Cinibulkova naučná stezka na Kokořínsku vede kolem pozoruhodných skal i skalním bludištěm

Kokořínskými lesy u Mšena na Mělnicku se můžete projít stezkou, na které potkáte plno zajímavých skalních útvarů a dobrodružných adrenalinových míst. Cestou uvidíte Faraona, Obří hlavu, Žábu, nahlédnete do jeskyně jménem Obraznice a projdete i Průsečnou skálou. Nás Cinibulkovou naučnou stezkou provedla bývalá ředitelka Regionálního muzea Mělník a navíc rodačka z Kokořína Miloslava Havlíčková.

Před 3 týdny 23:02

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí na tři desítky letadel. Replik i originálů

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi je plné krásných historických letadel. A také modelů, letecké techniky a spousty dalších zajímavostí a lákadel. Muzeum se pro veřejnost otevřelo v roce 2015 a od té doby pravidelně pořádá i dobové letecké dny, během kterých představuje stroje nejen na zemi, ale i ve vzduchu. Do světa aviatiky nás zavedl letecký modelář, pilot a ředitel mladoboleslavského muzea Vladimír Handlík.

25. srpen 2023 20:39

Stezka Svatojánské proudy vede nad vodní hladinou. Nabízí krásné přírodní scenérie i osadu Ztracenku

Stezka Svatojánské proudy nabízí úžasnou romantickou procházku s trochou adrenalinu. Vede podél řeky Vltavy mezi Slapskou a Štěchovickou přehradou. Cestu lemuje krásná divoká příroda, užít si můžete romantické výhledy na řeku a také se zastavit ve slavné trampské osadě jménem Ztracenka. Stezkou nás provedl Zdeněk Jirásek z Klubu českých turistů.

18. srpen 2023 22:02

V Centru řemesel v Ostré si sami vyzkoušíte stará řemesla a odpočinete si v půvabných zahradách

V obci Ostrá u Lysé nad Labem vyrostlo před třiceti lety působivé Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus. V jeho areálu se návštěvníci mohou seznámit s dávno zapomenutými řemesly, které v minulosti byly součástí každodenního života. A také se projít středověkými uličkami a pestrými zahradami, které přibližují pěstování nejrůznějších rostlin a bylinek. Nás celým areálem provedla vedoucí společnosti Botanicus Dana Hradecká.

11. srpen 2023 23:05

Z Albertových skal u Sedlčan je úchvatný pohled na meandry Vltavy. Vyhlídek je na nich několik

Zhruba uprostřed Slapské přehrady se na jejím pravém břehu rozprostírá národní přírodní rezervace pojmenovaná Albertovy skály-Drbákov. Je to jedno z nejkrásnějších míst středního Povltaví. A to hlavně díky divoké přírodě a krásným vyhlídkám na Vltavu. A protože se tato půvabná rezervace nachází nedaleko Sedlčan, provedl nás jí ředitel Městského muzea v Sedlčanech David Hroch.

4. srpen 2023 17:03

Vyšehrad je památkou, parkem, vesnicí a symbolem v jednom, říká jeho ředitel Petr Kučera

Vyšehrad je jedinečný historický areál tyčící se na skále nad pravým břehem Vltavy. Zdaleka to není jenom působivá Bazilika sv. Petra a Pavla, která je jeho z dálky viditelnou dominantou. Je to i několik parků ozdobených sochami, podzemní chodby zvané kasematy, hřbitov, kde odpočívají známé osobnosti, a v neposlední řadě i monumentální hradby s úžasnými výhledy na Prahu. To všechno nám představil ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad Petr Kučera.

28. červenec 2023 22:54

Hrabalova chata dýchá poklidnou atmosférou. Stejně jako celé Kersko, říká ředitel Polabského muzea

Kersko je osada v obci Hradištko na Nymbursku, která vznikla ve 30. letech minulého století. Proslavil ji zejména spisovatel Bohumil Hrabal, který tam léta žil a čerpal inspiraci pro svoji povídkovou knihu Slavnosti sněženek. Společně s ředitelem Polabského muzea Janem Vinduškou jsme navštívili jeho chatu, slavnou restauraci Hájenku a prošli se i Hrabalovou stezkou, která vede malebnou přírodou a přibližuje všechna zajímavá místa Kerska.

21. červenec 2023 20:37

Celé Křivoklátsko přehlédnete z rozhledny Máminky u Hudlic, říká ředitel Správy CHKO Petr Hůla

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko se rozkládá na západním okraji Středočeského kraje. Jejím středem prochází kaňon řeky Berounky. Pozoruhodná je především svojí biologickou rozmanitostí, roste tam přes osmdesát druhů původních dřevin. Hlubokými lesy, údolím Berounky i skalními vyhlídkami nás provedl ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko Petr Hůla.