- Podcasty
- Vinohradská 12
Poslechněte si podcast: Vinohradská 12 v originále: Conversation with David Abram
This week we are revisiting key stories and conversations that we led throughout the year in Vinohradska 12. In this November interview, David Abram, one of the most important thinkers in the field of ecology, is contemplating the pivotal moment for humankind as it is forced to tackle the climate crisis.
Vinohradská 12
Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.
Svět 2024. Příběhy, které jsme nedořekli
Příběhy, které jsme načali. Ale nedořekli. Vybrané události ze světa, kterým jsme letos věnovali pozornost, ale už jsme nedopověděli, jak to s nimi dopadlo. Teď je na to čas. Ve Vinohradské 12 je rozebere zahraničně-politický analytik a spoluautor podcastu Bruselské chlebíčky Filip Nerad. Ptá se Matěj Skalický.
Rozhovor roku: Novinařina není zločin
Jsou tu Vánoce. A tým Vinohradské 12 si řekl, že by si mohl právě dnes připomenout nejsilnější rozhovor letošního roku. Matěj Skalický ho točil s Alsu Kurmaševovou, novinářkou Rádia Svobodná Evropa, která po dlouhých měsících v ruském vězení může Vánoce opět strávit se svou rodinou.
Tři příběhy odvahy a odhodlání
Pomoc druhým jako každodenní chléb. Hasič, medička a parasportovkyně. Tři příběhy roku 2024. Tři různí lidé, kteří mají jedno společné – obětují svůj čas ve prospěch cizích lidí. Medička oceněná za vybudování ošetřovny pro válkou zasažené uprchlíky na pražském hlavním nádraží. Hasič, který zachraňoval při povodních. A handicapovaná sportovkyně pomáhající lidem s podobným osudem najít v životě nový smysl. Ptá se Janetta Němcová.
FF UK. Rok po střelbě
Rok poté. Rok po střelbě. Je rok hodně, nebo málo? Jak se uzdravuje Filozofická fakulta Univerzity Karlovy? A zahojí se to někdy? Tým Vinohradské 12 se spojil s tím, komu 21. prosince 2023 volal jako prvnímu. Pozvání přijal krizový psycholog Štěpán Vymětal z ministerstva vnitra. Ptá se Matěj Skalický.
Ruští agenti v Karlových Varech
Velitelský stan pro tajné operace – fara Karlovy Vary. Scházet se tu měli agenti ruské rozvědky. Možná právě ti, na které Evropské unie uvalila sankce. Co se to dělo na západě Čech? Zajímavý utajovaný případ vypráví Ondřej Kundra, investigativní reportér týdeníku Respekt. Ptá se Matěj Skalický.
Řehka vs. Černochová. Střet v armádě
Spor, svár, neshody, rozepře. Ministryně obrany a náčelník generálního štábu si moc nerozumí. Nebo to tak alespoň vypadá. Proč si nepadli do oka? Může to někoho stát místo? A neškodí to armádě jako takové? Téma pro Kateřinu Gruntovou z domácí redakce Českého rozhlasu. Ptá se Matěj Skalický.
Stomatová ze Sýrie: Spíš strach než naděje
Sýrie v naději. A ve strachu. Sýrie v revoluci. Jak se na dění v Damašku dívají na opačném konci země – v syrském Kurdistánu? Nemají z rebelů z hnutí Haját Tahrír aš-Šám, tedy zkráceně HTS, strach? Abych se to dozvěděl, zavolal tým Vinohradské 12 zvláštní zpravodajce České televize v Sýrii Darje Stomatové. Ptá se Matěj Skalický
Sex trafficking na OnlyFans
Nutil partnerku točit videa na OnlyFans. „Vyfásl“ 20 let. Případ sexuálního vykořisťování v online prostoru ale není ojedinělý. Dá se tomu zamezit? Téma pro Apolenu Rychlíkovou, komentátorku Českého rozhlasu Plus a šéfredaktorku projektu Page Not Found. Ptá se Matěj Skalický. *** UPOZORNĚNÍ: Tato epizoda se věnuje tématu sexuálního vykořisťování. ***
Čína krouží kolem Tchaj-wanu
Čína poslala k Tchaj-wanu desítky lodí a letadel. Vojenské cvičení Pekingu je podle Tchaj-peje největší za poslední desítky let. Hrozí další válka? Otázka na sinoložku Simonu Fantovou, analytičku projektu Sinopsis, která se z Tchaj-wanu před pár dny vrátila. Ptá se Matěj Skalický.
„Pasťáky” v krizi. Trpká česká realita
„Pasťáky“ na obtíž. Chybí jim peníze, chybí jim zaměstnanci, chybí jim podpora. Proč jsou výchovné ústavy v Česku nad propastí? Je vůbec fér jim říkat „pasťáky“? A má stát plán, jak se postarat o děti, se kterými si systém neví rady? Zajímal se o to Miroslav Harant ze serveru iRozhlas.cz. Ptá se Matěj Skalický.