- Podcasty
- Vinohradská 12
Poslechněte si podcast: Hrozba jménem TikTok
TikTok může být hrozba. To je varování nejen bezpečnostních expertů z Česka. Takže se od této čínské sociální sítě odvrací i Evropská komise, ve Spojených státech se řeší její úplný zákaz. Ale proč zrovna teď? Otázky pro Davida Slížka, šéfredaktora webu Lupa.cz.
Vinohradská 12
Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.
„Billboardová mafie“ v Česku
„Billboardová mafie“ obviněna. Co všechno dělá trojice mužů pro to, aby bránila svůj nelegální byznys? Jak dlouho už to trvá? A co na ně má teď policie? To zjišťoval Vojtěch Gavriněv, reportér z investigativní redakce Radiožurnálu. Ptá se Matěj Skalický.
1000 days of Russian occupation
It was supposed to last three days, but it has already lasted a thousand. Putin’s invasion. What does life look like today in the Russian-occupied territories of Ukraine? Anastasiia Panteleeva, head of the War Crimes Documentation Department at the Media Initiative for Human Rights, is today’s special guest on Vinohradská 12.
Politický extrém, díl X.: Svoboda (bonus)
Svoboda. Chtěli jsme ji. Máme ji. Jenže - umíme se k ní chovat? Umíme v ní žít? A proč se některým stýská po nesvobodě? A jak to všechno souvisí s vlky, ovcemi a kapitalismem? V bonusové, desáté epizodě Extrému odpovídá Jan Charvát, politolog z Univerzity Karlovy a Národního institutu SYRI. *** Tento díl vznikl na základě otázek posluchačů a posluchaček. ***
Případ Cimický
Případ Cimický. 5 let vězení za znásilnění a vydírání. Zatím nepravomocně. Vinohradská 12 se pro závažnost činů k rozsudku vrací. S Marií Veselou, reportérkou Českého rozhlasu. Ptá se Matěj Skalický. *** Tato epizoda obsahuje částečný popis činů, za které je psychiatr Jan Cimický nepravomocně odsouzený. Tyto části by mohly některým posluchačům a posluchačkám vadit. Uvádíme je proto, abychom ukázali závažnost jednání, kterého se Jan Cimický podle soudu dopustil. ***
Platy jako v Německu. Není to sci-fi?
Fiala slíbil platy jako v Německu. Pokud bude znovu premiérem. Opozice i analytici se ale smějí, že je to nesmysl. A tak Vinohradskou 12 zajímá – proč nám ti Němci tolik utíkají? Odpovídá David Klimeš, publicista se zaměřením na ekonomiku a šéf Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Ptá se Matěj Skalický.
1000 dní ruské okupace
Měla trvat tři dny, trvá už tisíc. Putinova invaze. Jak dnes – dva a tři čtvrtě roku poté – vypadá život na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny? Ví analytička Anastasija Pantelejevová, šéfka oddělení pro dokumentaci válečných zločinů v Mediální iniciativě pro lidská práva. Ptá se Matěj Skalický.
Kdo vynesl seznamy StB?
Seznamy Státní bezpečnosti. Říká se jim Cibulkovy, po člověku, který je otiskl. Ale jmenovat by se možná měly jinak. Po lidech, kteří se je rozhodli vynést. Jejich identita dlouho nebyla známá, jako první ji odhalil časopis Týden v roce 2011. Nyní celý příběh popisuje šéfredaktorka časopisu Neovlivní Sabina Slonková. Ptá se Matěj Skalický.
Politický extrém, díl IX.: Člověk vs. stát (bonus)
Občan vs. stát. Člověk vs. systém. Víme, jak a v čem chceme žít? Co mají společného Trump, Mečiar a Ludvík XIV.? A nebylo by lepší, kdyby politické strany neměly žádnou ideologii? V bonusové, deváté epizodě Extrému, odpovídá Jan Charvát, politolog z Univerzity Karlovy a Národního institutu SYRI. Ptá se Matěj Skalický. *** Tento díl vznikl na základě otázek posluchačů a posluchaček. ***
Symbol odporu. Íránka se svlékla a zmizela
Svlékla se, zadrželi ji, zmizela. A stala se symbolem odporu proti režimu, morální policii a potírání ženských práv. Kde teď je íránská studentka „Ahú“ Dáríjáí? Probíráme s Golnaz Esfandiari, šéfeditorkou Rádia Farda, které tvoří perskou redakci Rádia Svobodná Evropa. Ptá se Matěj Skalický.
Český influencer a čínská propaganda
Vyrazil do Číny, natočil pár videí, shrábnul peníze a vrátil se domů. Český influencer Jan „Honzi“ Michálek. K čemu Číně lidé na sítích jsou? A jak se mění způsoby, kterými totalitní stát šíří svou propagandu? Otázky pro Ivanu Karáskovou, vedoucí čínského týmu v Asociaci pro mezinárodní otázky. Ptá se Matěj Skalický.