Přijdou mladí Češi k volbám?

Podcast Vinohradská 12
Před 2 týdny 35:32

Možnost poprvé v životě hlasovat v parlamentních volbách díky dosažení patřičného věku se i letos týká stovek tisíc lidí. Kromě nich samozřejmě mohou hlasovat také další mladí Češi. Přijdou k volbám? Tým Vinohradské 12 vyrazil spolu s politologem Kamilem Švecem do Kynšperka nad Ohří, kde podle statistik tvoří mladí lidé téměř pětinu obyvatel.

Podcast Vinohradská 12

Český rozhlas

Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz a v podcastových aplikacích.

Web

Další epizody

Před dvěma dny
27:56

S biochemikem Trnkou o covidu a strategii vlády

Nakažených koronavirem přibývá, vláda chce zkrátit platnost testů na covid a motivovat lidi k očkování. Volí stát adekvátní přístup, jak se sílící epidemií naložit? A proč je poloočkovaná společnost pro covid „nejlepší laboratoří“? Hostem Vinohradské 12 je biochemik a lékař Jan Trnka.

Před třemi dny
30:15

Boj o novou Sněmovnu

Parlamentní strany začínají debatovat o tom, kdo obsadí klíčové funkce v nově zvolené Poslanecké sněmovně. Jaká jména se zatím objevují a proč bude předsednický post tak zásadní? A dá se odhadovat, jaké vztahy ve sněmovně budou panovat? Hostem Vinohradské 12 je politický reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

Před čtyřmi dny
25:59

Sebastian Kurz a aféra zmanipulovaných průzkumů

V Rakousku se začínají jasněji rýsovat kontury skandálu, který připravil o křeslo kancléře Sebastiana Kurze. Úřady šéfa rakouské lidové strany podezřívají, že nechal v roce 2016 za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného mínění zfalšované ve svůj vlastní prospěch. Jak vážnou dohru může aféra mít? Je Kurzova kariéra v nejvyšších patrech rakouské politiky u konce? Lenka Kabrhelová mluví s politoložkou a socioložkou Annou Durnovou z vídeňského institutu IHS.

Před pěti dny
31:05

O hradním mlžení s etikem a právníkem

Prezident Miloš Zeman dál zůstává v intenzivní péči lékařů v nemocnici a otázky o jeho zdravotním stavu zůstávají bez odpovědi. Co všechno má veřejnost právo o jeho kondici vědět? A jak vážnou komplikací je jeho hospitalizace z hlediska povolebních jednání? Lenka Kabrhelová mluví s etikem a filozofem Davidem Černým a ústavním právníkem Janem Wintrem.

Před šesti dny
30:01

Jak daleko má Česko k nové vládě?

Česko hledá po volbách cestu k nové vládě. Dvojice opozičních koalic získala většinu, zbraně ale neskládá ani dosavadní premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. O co se hraje, když už opozice deklarovala, že chce vládnout bez Babiše? A co volby ukázaly o situaci v zemi? Hostem Vinohradské 12 je komentátor serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo.

Před týdnem
25:40

Prezident a povolební jednání

Miliony obyvatel Česka vyrážejí k volbám do Poslanecké sněmovny. O rozložení sil ve sněmovně bude jasněji až v sobotu, už teď je ale ve vzduchu debata o povolebním vývoji. Klíčová role v něm bude patřit prezidentu Miloši Zemanovi, jehož zdravotnímu stavu věnují pozornost politici i média. Co všechno ho v nadcházejících dnech čeká? Koho pověřil sestavením vlády v minulosti? A jak se chovali jeho předchůdci? Lenka Kabrhelová mluví s komentátorem ČRo Plus Petrem Hartmanem.

Před týdnem
27:02

Pandora Papers jako kampaň proti Babišovi?

Kritika na adresu premiéra Andreje Babiše v souvislosti s kauzou Pandora Papers sílí. Šéf ANO ale odmítá, že by se offshorovými transakcemi dopustil přečinu a je přesvědčený, že je terčem cílené kampaně před volbami. Jak načasování vysvětlují sami novináři mezinárodního konsorcia? Hostem Vinohradské 12 je koordinátorka ICIJ Scilla Alecciová.

Před týdnem
26:50

Pandora Papers: Obstojí premiérovo vysvětlení?

Premiér Andrej Babiš (ANO) musí krátce před sněmovními volbami vyvracet podezření, že způsobem nákupu nemovitostí ve Francii obešel české zákony. Podle materiálů zveřejněných mezinárodním týmem novinářů a serverem Investigace.cz Babiš využil složité offshorové schéma. Může takový mechanismus vůbec sloužit pro legální účely? Daří se Babišovi kauzu vysvětlit? A jaký je její mezinárodní rozměr? Lenka Kabrhelová mluví se zástupkyní šéfredaktora Hospodářských novin Janou Klímovou.

Před týdnem
27:49

Rasismus v českém fotbale aneb bučení není hučení

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) žádá omluvu Skotské fotbalové asociace kvůli přestřelce s českými fotbalovými příznivci kvůli rasismu. Mladí fanoušci dávali minulý týden najevo averzi k záložníkovi tmavé pleti Glenu Kamarovi, který při zápase Rangers proti Slavii obvinil Ondřeje Kúdelu z rasistické urážky. Proč kauza Kamara a Kúdela nemá konce? Lenka Kabrhelová mluví s videoredaktorem deníku Sport a spoluautorem magazínu Rádia Wave Tribuna Martinem Vaitem.

Před týdnem
34:16

„Když vidím to svinstvo a to lhaní…“ - důchodci jdou volit

Výsledek letošních sněmovních voleb může do velké míry určit to, jak bude hlasovat silná voličská skupina seniorů. Vinohradská 12 za nimi vyrazila do Ledče nad Sázavou, kde pětinu obyvatel tvoří právě lidé nad 65 let. Za jak důležité senioři hlasování považují? Co si o politické situaci myslí a jaká témata považují za klíčová? Lenka Kabrhelová mluví s obyvateli Ledče a sociologem Matoušem Pilnáčkem z CVVM Sociologického ústavu AV ČR.