- Podcasty
- Vinohradská 12

Poslechněte si podcast: Íránský boj nepolevuje. Hrozí mu černý scénář?
Odmítli zpívat hymnu a prohráli se Spojenými státy. Co čeká po návratu domů íránské fotbalisty? Jaké jsou vztahy Teheránu a Washingtonu mimo hřiště? A jak v Íránu dopadnou už dva a půl měsíce trvající protirežimní demonstrace? Otázky pro Břetislava Turečka z Metropolitní univerzity v Praze.
Vinohradská 12
Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.
Jak nový Hlavák změní Prahu
Velká střecha ze dřeva, majestátní schodiště. Tak má vypadat přestavba Hlavního nádraží v Praze. Někdo ji chválí, jiný kritizuje. Téma pro Jiřího Klokočku z Fakulty architektury ČVUT v Praze, odborníka na urbanismus, který 40 let žije a působí v Belgii.
Naftař hostí summit o klimatu. O co půjde v Dubaji
Klima, nebo ropa? Dají šejci v Emirátech vyjednavačům vybrat? V Dubaji startuje klimasummit COP28. Očekávání jsou velká, kritika silná a téma složité. Podaří se na něčem ve fosilním ráji dohodnout? Odpovídá klimatický zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba.
Konec bakalářek? Umělá inteligence je pro
Konec bakalářek. Jedna z fakult Vysoké školy ekonomické už je nebude požadovat. Mimo jiné kvůli umělé inteligenci. Umí jazykové modely už napsat vážně cokoli? A dá se to nějak odhalit? Na to odpovídá Honza Cibulka, redaktor webu iRozhlas.cz.
Stávka 2023: Den vzdoru i sporů
Česko na nohou, třídy bez dětí a odbory v ulicích. Stávka 2023. Co přinesla a co si z ní kdo odnese? Téma pro politického komentátora Patrika Eichlera, ředitele sociálně-demokratického think-tanku Masarykova demokratická akademie.
Vládní komunikační guláš
Vláda neumí komunikovat, kritizují opakovaně experti. Je celodenní stávka jasným vzkazem, že veřejnost není s vystupováním Fialova kabinetu spokojená? Otázky pro Denisu Hejlovou, vedoucí Centra pro strategickou komunikaci na Univerzitě Karlově.
Zmraženo. Ruský majetek v hledáčku české vlády
Zmraženo. Ruský majetek v Česku se dostal do hledáčku Fialovy vlády. Ta na sankční seznam přidala firmu, která ruské budovy a pozemky v Česku spravuje. Chystá Rusko odvetu? I na to se zaměřil Jiří Hynek, reportér České televize.
„Blázen Javier“ má úkol: spasit Argentinu
Nastartoval motorovku, vyhrál volby. Libertarián Javier Milei je trochu loco, blázen. Chce rozřezat vše špatné a najít cestu k ráji. Jak se dostal nový argentinský prezident k moci? A co udělá s gigantickou inflací a enormním dluhem? Téma pro Martina Reye, odborníka na latinskoamerický region.
Fronta na kuřata. Proč milujeme fast food?
Usmažit, osolit, zabalit. Kuře, burger, hranolky, cokoli. Fast food. Vydělává a roste. Kde se vzal, proč na něj Češi stojí frontu a jak hladový je vůbec tuzemský trh? Je tu místo pro víc hráčů? Téma pro ekonomického publicistu Jakuba Žofčáka.
Kyblík léků dělá z lidí zombie. Stát to chce řešit
Kyblík léků pro mentálně postižené. Nadměrná medikace je vypne a pak vypadají jako zombie. Řešíme všechno jen prášky? Není to náhodou špatně? A co s tím? Téma pro Petra Třešňáka, předsedu spolku Děti úplňku a stálého spolupracovníka Týdeníku Respekt.
Jaký je život po útocích Anderse Breivika
69 mrtvých po masakru na ostrově Utøya, 8 mrtvých po bombovém atentátu před Úřadem vlády v Oslu. To vše má na svědomí muž, který se za pár měsíců dostane opět před soud. S přeživšími útoků Anderse Breivika z roku 2011 mluvil dokumentarista Lukáš Houdek.