Podcast ČESKÉ STAVBY.cz
NejnovějšíSezóna 1Epizoda 50Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: 50. Patentovaná česká technologie na rekuperaci tepla z odpadní vody vrátí do oběhu 80 % tepla

Když vypustíte vanu, s teplou vodou odejde i energie, kterou jste na její ohřev spotřebovali. S rekuperací odpadní vody ji můžete znovu použít. Podle Ing. Michala Zezulky z AKIRE tak můžete snížit energetickou náročnost vašeho bydlení o desítky procent a ušetřit slušné  peníze. Jak to všechno funguje? Poslechněte si náš podcast.

26:08

Podcast ČESKÉ STAVBY.cz

Vydává: ČESKÉSTAVBY.cz

Nový podcast o všem, co vás zajímá a co byste měli znát v oblasti stavby, bydlení a zahrady. Čeká vás stavba či rekonstrukce domu? Chcete zrekonstruovat byt, nebo jen načerpat inspiraci, jak ho útulně a prakticky zařídit? Nebo máte chatu, zahradu, milujete přírodu a chcete radu, inspiraci, na co se v daném období připravit? V tom případě jste tady správně a informace můžete dále čerpat i na našem webu https://www.ceskestavby.cz Pořadem provází Jana Machová a Jan Cempírek. ČESKÉ STAVBY [https://www.ceskestavby.cz]

Web

Sezóna 1Epizoda 49Před 2 týdny 22:16

49. Zahrádkářský podcast: Září v zahradě

Dnešní epizoda bude věnována září v zahradách, konkrétně dozrávání plodové zeleniny a triků, jak její vegetaci prodloužit. Zaměříme se i na jedy v plodové zelenině, jejichž výskyt je právě na konci sezóny typický. Dobrým příkladem jsou třeba nezralá rajčata.

Sezóna 1Epizoda 48Před 3 týdny 34:03

48. PackWall promění staré tetrapaky ve funkční stavební desky

Staré nápojové kartony dávají materiálu zajímavé vlastnosti. Jak se z recyklovaných nápojových kartonů vyrábí stavební materiál? A jak se dá inovativně využít třeba u vás doma? Poslechněte si, jak se z odpadních tetrapaků stávají revoluční stavební a nábytkářské desky, které mají jedinečný design, vysoký útlum hluku, žádné přidané chemikálie, šetří přírodu a jsou opakovaně recyklovatelné.

Sezóna 1Epizoda 471. srpen 2023 13:00

47. Zahrádkářský podcast: Srpen v zahradě

Dnešní epizoda bude věnována srpnu v zahradách. A srpen, to jsou především jahody. Ano, slyšíte správně, jahody, tedy jahodníky. Jelikož právě v srpnu zakládáme jejich budoucí bohatou úrodu. Posklizňová péče o jahodníky a jejich vegetativní množení jsou v srpnu klíčové, stejně důležité jako jarní hnojení, okopávání a bohatá zálivka.

Sezóna 1Epizoda 461. červenec 2023 21:08

46. Zahrádkářský podcast: Červenec v zahradě

Zahrádkářský bonusový podcast s Petrem Pojarem na téma: Červenec v zahradě, čte Akram Georgi Dnešní epizoda bude věnována červenci v zahradách. Vlastně pardon, celému roku s výjimkou zimy. Řeč totiž bude o mšicích potažmo i jiných škůdcích a neduzích našich zahrad. A vlastně o marném, až biblickém boji s nimi.

Sezóna 1Epizoda 4526. červen 2023 33:13

45. Tepelná čerpadla: úspora na vytápění dostupná pro domácnosti i bytové domy

Tepelné čerpadlo je účinný a energeticky nenáročný způsob vytápění. S odborníkem Jiřím Polívkou z AC Heating prozkoumáme rozličné typy tepelných čerpadel, jejich výhody a poradíme, jak je vybrat pro konkrétní typy domů. Zaměříme se také na aplikace v bytových domech a diskutujeme o dopadech současných trendů v cenách energií. Poslechněte si, jak může tepelné čerpadlo přispět k větší energetické nezávislosti vašeho domu.

Sezóna 1Epizoda 4423. červen 2023 35:20

44. Izolační skla jsou oknem do světa energetických úspor

Chystáte se stavět nebo rekonstruovat? Potřebujete poradit s výběrem oken a izolačních skel? V novém dílu podcastu ČESKÉSTAVBY.cz [http://xn--eskstavby-d4a60b.cz/] se věnujeme právě tomuto tématu. Naše otázky směřujeme k odborníkovi na skleněné konstrukce, Martinu Najmanovi ze společnosti HELUZ IZOS. Zjistěte odpovědi na otázky jako: Co je to izolační sklo a jak funguje? Jaký je význam oken pro spotřebu energie? Jaké typy izolačních skel existují a jak se liší? Je možné na izolační skla získat dotace a kolik s nimi vlastně můžete uspořit?

Sezóna 1Epizoda 4319. červen 2023 31:25

43. Ekotextilie: šetrná alternativa za plastové agrotextilie ve vaší zahradě

Dnešní díl věnujeme ekotextiliím - netkaným textiliím z přírodních surovin, které jsou skvělou alternativou k plastovým textiliím a agrotextiliím. Prozkoumáme jejich výrobu, vlastnosti, použití a přínosy pro životní prostředí. Poslechněte si, jak může tato plně kompostovatelná a udržitelná technologie přispět k ochraně vaší zahrady před plevelem, erozí a nakonec posloužit jako biologické hnojivo.

Sezóna 1Epizoda 4212. červen 2023 27:53

42. Co všechno postavíme z polykarbonátu? Jak poznáme kvalitní polykarbonát a jak se o něj starat?

Možnosti polykarbonátu ve stavebnictví jsou široké, sahají od střešních systémů po skleníky a pergoly. Zjistěte, jaký vliv má na estetiku, trvanlivost a údržbu budov a dalších konstrukcí. A víte, jaký je rozdíl mezi polykarbonátem a plexisklem? Jak se liší čínský nekvalitní polykarbonát od toho kvalitního? To vše se dozvíte v našem podcastu s Honzou Hrubým.

Sezóna 1Epizoda 415. červen 2023 43:29

41. Pod lupou s Refsite: Recenze zákazníků vám pomůžou vybrat kvalitní stavební firmu

Představte si, že vybíráte dodavatele FVE, tepelného čerpadla a jiných technologií na základě skutečných zkušeností zákazníků. Přesně tak funguje Refsite [https://www.refsite.info/], nezávislý nástroj pro hodnocení a výběr stavebních a energetických firem. Proč funguje ještě líp než recenze Google? To nám přišel říct zakladatel služby Petr Kotek.

Sezóna 1Epizoda 401. červen 2023 17:47

40. Zahrádkářský podcast: Červen v zahradě

Dnešní epizoda bude věnována červnu v zahradách [https://www.ceskestavby.cz/rok-na-zahrade/cerven-na-zahrade-20528.html]. A když červen, pak se dříve dělávala první senoseč, tedy sekání lučních porostů, vlastně prapůvodních obdob dnešních trávníků. Kdekdo dnes totiž stále ještě sní o trávníku anglickém, zatímco ekologové již dávno burcují a nabádají lid k návratu k porostům lučním. Jenže ono to ani s tím anglickým trávníkem není až tak jednoduché, do typické, divočeji vyhlížející přírodní anglické zahrady, se totiž vůbec nehodí, leda na golfová a fotbalová hřiště. Proč se typický anglický trávník natolik liší od anglických zahrad? Může zato vynález žacího stroje, tedy vřetenové sekačky na trávu! Samozřejmě v červnovém podcastu nezapomeneme ani na Karla Čapka, který měl se svým trávníkem také značné starosti a zřejmě si pořídil i pověstnou vřetenovou sekačku. Ostatně jeho vlastní zahrada se blížila kříženci mezi zahradou českou, japonskou a anglickou.