Seriál Radiožurnálu Sport
21. říjen 2023

Poslechněte si podcast: 890 centimetrů aneb skok do nového tisíciletí. Po výkonu dálkaře Beamona bylo na stadionu ticho

Olympijské hry v Mexiku v roce 1968 byly plné skvělých atletických výkonů. Zčásti za to mohla výška přes 2000 metrů nad mořem, ale hlavně vynikající výkony sportovců. Třeba americký dálkař Bob Beamon se v Mexiku takzvaným skokem do nového tisíciletí odrazil k dlouhotrvající slávě. Beamon se rozběhl k prvnímu skoku v olympijské soutěži a po mohutném odrazu doletěl skoro až na kraj pískového doskočiště. Výkon šokoval i rozhodčí a po půlhodině potvrdili výkon 890 centimetrů.

04:21

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Včera 01:57

Zpátky na zem. Po výhře nad Polskem přišla nemastná neslaná remíza s Moldavskem

Čeští fotbalisté se už za pár dní dozvědí, s kým si zahrají na mistrovství Evropy v Německu. Rozhodne o tom sobotní los v Hamburku. Už nyní si v seriálu Radiožurnál Sport připomínáme některé důležité momenty nedávno skončené kvalifikace. Po výborném startu a domácí výhře nad Polskem přišla komplikace hned v dalším utkání - remíza 0:0 v Moldavsku. „Myslel jsem si, že budeme lepší ve vytváření šancí, než jsme byli,“ hlesl trenér Šilhavý. I hráčům bylo líto zbytečné ztráty.

Před dvěma dny 02:45

Snový vstup do kvalifikace v podání fotbalové reprezentace. Češi porazili Polsko 3:1

Čeští fotbalisté na úvod kvalifikace přivítali v Edenu Polsko. Proti papírově nejsilnějšímu favoritovi skupiny vstoupili do zápasu skvěle a už po necelých třech minutách vedli 2:0. Krejčí se navíc gólem z 27 sekundy utkání postaral o nejrychlejší trefu národního týmu v samostatné historii. „Před startem kvalifikace jsme byli pod velkým tlakem. Proti silnému protivníkovi nám to ale vyšlo se vším všudy. Zvládli jsme to dobře, mám radost,“ říkal tehdy kouč Šilhavý.

Před třemi dny 01:57

Triumf o kterých se nemluvilo. Adamičková jako vítězka Světového poháru v sezoně 1989/1990

V představování největších úspěchů českého biatlonu z minulosti nemůže Radiožurnál Sport zapomenout ani na Jiřinu Pelcovou, která se stala ještě pod dívčím jménem Adamičková 1989/1990 vítězkou celkového hodnocení Světového poháru. „Kdybych vyhrála Světový pohár v klasickém běhu, tak by byla sláva. v biatlonu se to moc neví,“ říkala tehdy k popularitě biatlonu šampionka. Poslechněte si, jak o dříve zapomenutém sportu mluvil i kouč Adamičkové Milan Janoušek.

Před čtyřmi dny 01:45

MS Kontiolahti 2015: Hvězdná česká štafeta si doběhla pro zlatou medaili

Česká smíšená štafeta ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec získala na mistrovství světa 2015 v Kontiolahti zlatou medaili před Francií a Norskem. „Když chce někdo vyhrát mistrovství světa, tak to musí dokázat nejen na střelnici, ale i na trati. Poprali se s tím statečně,“ komentoval vítěznou štafetu trenér Ondřej Rybář. Právě smíšenými štafetami startuje v sobotu 25. listopadu nová biatlonová sezona ve Švédsku.

Před pěti dny 03:11

Olympijské hry 2018 v podání českých biatlonistů: Dojatý a stříbrný Krčmář a bronzová radost Vítkové

„Je to něco neuvěřitelného. Ve mně převládá ani ne tak radost, ale velkej vděk a satisfakce celému týmu. Naš mančaft má neskutečnou partu. Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr jsou kluci, kteří mě vytáhli nahoru a vděčím jim za tenhle úspěch,“ říkal dojatý Michal Krčmář po zisku stříbra ve sprintu na olympijských hrách 2018 v Pchjongčchangu. Ještě před Krčmářem vybojovala v dějišti her svůj životní bronz za skvěle zvládnutý sprint Veronika Vítková.

Před šesti dny 02:16

Královna Světového poháru v roce 2016 Soukalová: Mám větší radost než po zisku olympijských medailí

„To je mazec. Vůbec nevím, co říct. Kluci to počítali před posledním závodem a říkali, že mi stačí být jednou do devátého místa. Samozřejmě jsem chtěla zvítězit, ale v tu chvíli mi to přišlo jako něco nesplnitelného. Když jsem před cílem věděla, že skončím do pátého místa, tak není nic víc. Mám větší radost než po zisku olympijských medailí,“ jásala v březnu 2016 biatlonistka Gabriela Soukalová po zisku velkého křišťálového glóbu. V čele celkového pořadí byla téměř neustále.

Před týdnem 03:13

Davidová jako zlatá královna vytrvalostního závodu na mistrovství světa v Pokljuce

Na mistrovství světa ve slovinské Pokljuce roce 2021 vybojovala zlatou medaili ve vytrvalostním závodě biatlonistka Markéta Davidová. „Před poslední střelbou jsem byla až neuvěřitelně v klidu a nijak mě to nestresovalo. Možná až po devatenácté ráně, která spadla, tak jsem si řekla, že pokud nedám poslední, tak jsem fakt jouda. Jindra vždy říkal, že poslední ránu nedává jen blbec, tak jsem se ji tam snažila silou vůle dotlačit, aby spadla,“ řekla po zlatém závodě Davidová.

Před týdnem 03:48

Medailové žně českých biatlonistů na olympijských hrách v Soči 2014. Celkem šest slavných okamžiků

Už více než půlstoletí patřil biatlon do olympijského programu, než se Češi dočkali první medaile ze zimních her. Ale když už, tak už. V roce 2014 se závodilo v Krasné Poljaně nedaleko ruského letoviska Soči a čeští biatlonisté tam na stupně vítězů vystoupali celkem pětkrát. Jako vůbec první Jaroslav Soukup, který bral bronz ve sprintu. O dva dny později na něj navázal stříbrný ze stíhačky Ondřej Moravec. A medailové žně pokračovaly..Poslechněte si, jak se Čechům dařilo.

Před týdnem 02:23

Vytrvalostní závod v režii českých biatlonistů. Holubcová s Dostálem jako mistři světa

V roce 2003 se biatlonistka Kateřina Holubcová stala v Rusku mistryní světa ve vytrvalostním závodu na 15 kilometrů. Zisku zlaté medaile navíc předcházel i bronz ze sprintu. „Poslední dva roky jsem se zabrala sama do sebe, jedu svoji linii a už nejsem tak týmový hráč, ale naštěstí se mi to vyplatilo. Teď v 26 letech sklízím ovoce,“ přiznávala tehdy Holubcová. O tři roky později na ni navázal ve vytrvalostním závodě i Roman Dostál. Titul vybojoval v Hochfilzenu.

Před týdnem 02:52

Dravé mládí. Linda Nosková se dvakrát probojovala do finále WTA a pomohla i českému týmu

Linda Nosková se v roce 2023 dostala dvakrát do finále turnaje WTA, na žebříčku se devatenáctiletá hráčka poprvé v kariéře dostala do první čtyřicítky a navíc vítězně debutovala v nedávném finále Poháru Billie Jean Kingové. V úvodním duelu proti Švýcarsku splatila důvěru kapitána Petra Pály a vybojovala úvodní bod. Diváky bavila i na domácím turnaji ve Stromovce, kde předváděla mladá česká tenistka ofenzivní tenis a prohrála až ve finále. Poslechněte si, jakou měla sezonu.