Livesport Daily
14. srpen 2023

Poslechněte si podcast: #61: Jak funguje finanční fair play ve fotbale? | Janis Aliapulios

Každé přestupní období se ve fotbale roztočí neuvěřitelná spirála peněz ze přestupy fotbalových hvězd. Letošní léto není jiné. Naopak, zdá se, že přestupové částky hledají svůj nový strop. Mason Mount, Declan Rice a brzy i Moisés Caicedo mění kluby za částky, které jsme si dřív neuměli ani představit. Přesto se většině klubů daří proplouvat regulemi finanční fair play, které stanovuje UEFA. Jak to dělají a co jim hrozí, pokud by pravidla porušily? I o tom jsme se bavili v dnešním díle podcastu Livesport Daily s bývalým novinářem a odborníkem i na sportovní ekonomiku Janisem Aliapuliosem.

28:38

Livesport Daily

Vydává: Jakub Burian, Veronika Kubíčková, Lukáš Pečeně

První denní sportovní podcast v Česku. Expresní formát, netradiční témata, exkluzivní hosté. Každodenní porce sportovních informací pro ty, kterým jen výsledky nestačí.

Web

Dnes 27:29

#96: Jak fotbalista vnímá, když se mění trenér? | Jakub Podaný

Mnohdy se u týmu ani neohřeje, na realizaci svých plánů často ani nedostane čas. Stačí pár nepovedených zápasů a může si hledat nové angažmá. Život fotbalového trenéra na lavičce týmu nebývá dlouhý. Jak kruté může být trenérské řemeslo? A nebývá často obětním beránkem, kterého po několika neúspěšných zápasech předhodí vedení týmu kritikům a naštvaným fanouškům? O tom jsme dnes mluvili s fotbalovým expertem a bývalým ligovým fotbalistou Jakubem Podaným!

Před třemi dny 30:23

#95: Je virtuální fotbal ještě podobný tomu skutečnému? | Filip Lejček

Fotbal je nejpopulárnějším sportem na světě a tak není divu, že i jeho počítačová simulace patří mezi nejoblíbenější hry planety. Dnes oficiálně vychází EA Sports FC 2024, tedy další díl ze série, která byla doposud známá jako FIFA. Znamená změna názvu něco pro samotnou hratelnost a je vlastně tahle hra ještě podobná skutečnému fotbalu? I o tom jsme si povídali s esportovým a také fotbalovým komentátorem Filipem Lejčkem.

Před čtyřmi dny 21:57

#94: Jak moc se proměnila image trenéra Pavla Vrby? | David Čermák

Pavel Vrba je jedním z nejúspěšnějších trenérů v dějinách české nejvyšší fotbalové soutěže. Na kontě má tři tituly s plzeňskou Viktorkou, ale v poslední době počítá především neúspěšná angažmá. Po Spartě a Baníku nyní prožívá vůbec nejhorší období ve Zlíně, se kterým je na posledním místě tabulky, a v posledních dvou kolech inkasoval hrůzostrašných dvanáct gólů. Jaké je pozadí kariérního sešupu kouče, který ve své době udával trendy a změnil český klubový fotbal? Téma, které jsme v dnešním díle Livesport Daily probrali s fotbalovým novinářem Mladé fronty DNES Davidem Čermákem.

Před pěti dny 29:59

#93: Změní podcast Kudy běží zajíc fotbalové prostředí v Česku? | Ondřej Novotný

Že dokáže vlastní kreativitou a vytrvalostí přepsat zvyklosti branže už Ondřej Novotný jednou dokázal, když dostal Oktagon mezi nejvýznamnější MMA organizace světa a do povědomí prakticky každého českého sportovního fanouška. Teď se o něco podobného pokouší ve fotbale se svým pořadem Kudy běží zajíc. Během necelých dvou týdnů posbíral na Herohero přes pět tisíc předplatitelů a se svými kolegy potvrdil pozici nejoblíbenějšího českého fotbalového podcastu. V čem je kouzlo Zajíce, jaké s ním má další plány a jak důležité jsou v tom všem peníze? I o tom v dnešním vydání otevřeně mluví Ondřej Novotný.

Před šesti dny 25:03

#92: Jak důležitá jsou pro společnost fotbalová derby? | Miroslav Šifta

Nedělní třaskavé pražské derby mezi Spartou a Slavií nabídlo kromě remízy 1:1 spoustu emotivních momentů, které názorově rozdělily  českou sportovní veřejnost. O víkendu se ale po fotbalové Evropě odehrála celá řada dalších velkých zápasů, včetně několika lokálních a společensky velmi důležitých derby. Jaké události přinesly velké zápasy v Anglii, Francii, Nizozemsku, Španělsku ale i Česku jsme probrali s autorem článků Derby week, fotbalovým publicistou a geografem Miroslavem Šiftou.

Před týdnem 40:44

#91: Je vedení FAČR spokojené s atmosférou kolem národního týmu? | Petr Fousek

Český fotbal schytal v poslední době po období relativního klidu několik nepříjemných ran. Kauzy kolem ovlivňování zápasů v nižších soutěžích, blamáž během losování MOL Cupu, nepovedená vystoupení národního týmu nebo nečekaný konec technického ředitele - to všechno jsou věci, které náročný český fanoušek nemohl jen tak přejít. V dnešním vydání Livesport Daily jsme měli exkluzivní možnost vyzpovídat na Strahově muže, který český fotbal už přes dva roky řídí. Na otázky, které se týkaly nejenom uvedených témat, odpovídal předseda Fotbalové asociace České republiky Petr Fousek. 

Před týdnem 30:21

#90: Plní Národní sportovní agentura svou funkci? | Ondřej Šebek

Od svého vzniku byla opakovaně terčem kritiky - přitom si od ní sportovci slibovali, že bude efektivně rozdělovat veřejné peníze tam, kam bude potřeba. Během covidu pomáhala umazat prostřednictvím některých dotací ztráty, do kterých se kluby po zavření sportovišť dostaly, během energetické krize jim zase přispívala na zvýšené náklady spojené s růstem cen energií. Jak se od začátku svého působení proměnila? Podařilo se přenastavit kontrolní procesy tak, aby se peníze rozdělovaly efektivně a podle zákonů a pravidel pro čerpání dotací? A co nápady na její transformaci na ministerstvo sportu, dávají smysl?

Před týdnem 21:01

#89: Jaké bude 308. derby mezi Spartou a Slavií? | Erich Brabec

Zraky fotbalových fanoušků z celého Česka míří v kalendáři k neděli a datu 24. září, kdy je na programu první pražské derby letošního ligového ročníku, které má ve fotbalových dějinách pořadové číslo 308. Sparta a Slavia vedou po osmi kolech tabulku Fortuna ligy, jako jediné dva týmy ještě neprohrály a schyluje se k další bitvě, která se rozhodně nevede jen na hřišti a která přesahuje svět sportu. V dnešním díle Livesport Daily jsme probrali aktuální dění v táborech dvou odvěkých rivalů s Erichem Brabcem, bývalým hráčem, který oblékl kapitánskou pásku jak ve Slavii, tak ve Spartě.

Před týdnem 25:22

#88: Vyplatí se mladým českým brankářům přestup do zahraničí? | Lukáš Horníček & Radek Vítek

Včera se rozjely zápasy fotbalové Ligy mistrů a dnes bude nejprestižnější fotbalová klubová soutěž pokračovat dalšími duely. V rámci nich se předvedou i portugalská Braga a slavný Manchester United. Oba kluby spojuje jedno - na svou šanci v nich čekají mladí čeští brankáři. A s oběma jsme pro vás pro tento díl připravili rozhovor. Začínáme s dvojkou Bragy Lukášem Horníčkem a pak navážeme s Radkem Vítkem, který hájí dres Manchesteru United.

Před týdnem 31:17

#87: Je ragby vyspělejší sport než fotbal? | Jiří Štěpán

Ve Francii na začátku září odstartovalo Mistrovství světa v ragby. A i když v Česku se o tomto běžně sportu moc nemluví, během každého světového šampionátu i čeští diváci tento turnaj tradičně hojně sledují a jsou fascinováni mimo jiné i férovostí, která v ragby panuje. I o tom jsme mluvili s komentátorem ČT sport Jiřím Štěpánem!