Vlna
11. květen 2023

Poslechněte si podcast: 50 let s plasty. V oceánech plavou kelímky ze 70. let, spotřeba přesto dál rychle roste

Přesně před padesáti lety byla patentována PET lahev. Materiál dokázal udržet tvar nádoby pro sycené nápoje. O čtyři roky později se první petka zrecyklovala. V té době šlo pochopitelně o pokrok. Petka je lehčí než skleněný obal a netříští se při nárazu. Postupně se z ní stal jeden z nejpoužívanějších plastů. V textilním průmyslu se s ním setkáváme ve formě polyesteru.

33:20

Vlna

Vydává: Český rozhlas

Vlna je publicistický podcast Radia Wave zaměřený na témata z kultury, popkultury, společnosti a lifestylu. Redaktoři a redaktorky s Hanou Řičicovou, která podcastem provází, rozebírají fenomény jako Beyoncé, fast fashion nebo horoskopy, trendy a zajímavosti jako užívání OpenAI ve vzdělávání nebo nestory jako Quentin Tarantino.

Web

Včera 26:38

Nejdřív nás zahrnou pozorností a pak rozpoutají peklo. Jak poznat vztahové násilí?

Radio Wave vydalo hraný podcastový seriál Reakce. Sleduje dva kamarády, kteří rozkrývají zneužívání moci a sexuální násilí na jedné vysoké škole. Jak vztahové násilí rozpoznat, kdo se ho nejčastěji dopouští a kam se obrátit s prosbou o pomoc? O tom v podcastu Vlna mluvila s redaktorkou Anetou Martínkovou forenzní psycholožka a soudní znalkyně z Bílého kruhu bezpečí Ludmila Čírtková.

Před čtyřmi dny 29:05

Uzeniny? Tisíc videí je málo, myslí si Mistr Málek, řeznická youtuberská hvězda

„Mladý lidi obecně dneska moc nechtějí pracovat rukama. Co si budeme povídat, řezničina je docela dřina. Ale doufám, že karta se za chvíli obrátí a řemeslo bude mít zlatý dno. V Německu si kluci vydělají trojnásobek, co tady,“ říká řeznický mistr a stoupající youtuberská hvězda Jan Málek, kterou internet zná jako Mistra Málka. Jak v současnosti vypadá řeznické učení? A čím to, že je youtubový kanál ze zákulisí řeznického řemesla tak oblíbený?

Před týdnem 29:30

Proč Poláci tolik milují Čechy? Roli často hrají stereotypy, vysvětluje překladatelka Zofia Bałdyga

Na festivalu Svět knihy natáčela Hana Řičicová podcast Vlna s bohemistkou, básnířkou a překladatelkou Zofií Bałdyga. Proč Poláci tolik milují Čechy? Co o svých severních sousedech nevíme a jak můžeme svoji znalost prohloubit? A co způsobilo současný boom poezie jako komunikačního nástroje mladých lidí?

Před týdnem 34:25

„Hudebník svým tělem diriguje tvůj prožitek.“ Nezapomenutelné pohyby na pódiu neodešly s Elvisem

„Hudba bez pohybu je ochuzená o strašně moc. Interpret svým tělem hudbu zveličuje, ukazuje momenty, které jsou pro něj důležité. Do jisté míry tak diriguje tvůj prožitek. Klidně ti to může přijít cringe, ale zároveň ti dává bezpečí si to prožít tak, jak chceš ty,“ vysvětluje důležitost pohybu na pódiu hudebník Kuba Kaifosz.

Před 2 týdny 21:56

Nečekal jsem, že rap bude nejposlouchanější žánr v Česku, říká autor účtu Out Of Context Czech Rap

Milan Bartoušek je zakladatelem twitterového účtu Out Of Context Czech Rap. Kromě toho zveřejňuje podcastové rozhovory s vybranými hosty z tuzemské rapové scény. Jak se od anonymního admina dostal k vlastnímu podcastu? Jakým směrem se podle něj český rap vyvíjí? A je česká rapová scéna připravená na vyšší zastoupení žen?

Před 2 týdny 22:12

Rifle, jeansy, džíny slaví 150 let. Od motorkářů přes hippies až do kanceláří a na přehlídková mola

Původně pracovní oblečení, u nás známé pod názvem rifle, jeansy nebo prostě džíny. Postupně opatřené bytelnými nýty se kalhoty indigové barvy dostaly z dolů, polí a továren skoro do každé skříně. Jak se generačně vymezujeme střihem tohoto bavlněného oděvu? Jak může být dostupný a základní kousek šatníku nástrojem demokratizace?

Před 3 týdny 26:29

„Laskavě přestaňte kojit a jděte hrát.“ Jak jde v Česku dohromady mateřství a hudba?

Kloubení rodičovství a práce je velkým společenským tématem. Debata o zkrácených úvazcích a firemních školkách se ale na některá zaměstnání dá aplikovat jen těžko a pro hudbu to platí obzvlášť. Jak se muzikantky popasovávají s překážkami, které jim do mateřské cesty klade jejich povolání? Unikátní vhled přináší kniha rozhovorů Je všechno dobrý? od písničkářky Marie Kieslowski.

Před 3 týdny 32:08

„Občas jsou na stěnách i ve skalách k vidění šílené věci.“ Česko zažívá boom lezení

Česko v posledních letech zažívá obrovský vzestup zájmu o sportovní lezení. Ze subkulturní bubliny lezců, podnikajících výlety do skal, se stala masová záležitost. Přibývá sportovních úspěchů i lezeckých stěn, ale ještě rychleji přibývá zájemců.

8. květen 2023 24:40

Smazal jsem Instagram, nedokážu sledovat televizní zprávy. Co s námi dělá násilí v médiích?

Covidová pandemie, teroristické útoky nebo válka na Ukrajině, která je pro nás často prvním geograficky blízkým konfliktem, který sledujeme v médiích a prakticky v přímém přenosu i na sociálních sítích. Jak na nás krizové obrazy působí a existuje způsob, jak jejich dopadu čelit a přitom zůstat v obraze?