- Podcasty
- Věda Plus

Poslechněte si podcast: 300 občanů se soudí s českým státem. Klimatická žaloba žádá plnění závazků Pařížské dohody
Městský soud v Praze začíná znovu projednávat první českou klimatickou žalobu, kde proti sobě stojí skupina občanů a český stát. I ve světě výrazně přibývá klimatických žalob, a to různého typu – řada z nich cílí na zodpovědnost fosilních korporací. V Česku se k tomu možná také schyluje, v pondělí vyšla první právní analýza, která zkoumá možnou trestní odpovědnost firem spalujících fosilní paliva v českém prostředí.
Věda Plus
Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.
Jak využít tak malé částice jako jsou atomy k podstatnému zlepšení vlastností materiálů - a zjednodušit třeba výrobu zeleného vodíku nebo oxidu uhličitého na jiné užitečné chemikálie nebo energetické zdroje?
Jak vědci přispívají ke společenské odolnosti vůči hybridním hrozbám. I tabletem se dá řídit auto, ovšem pouze pokud testujete autonomní řízení. Jak to probíhá? Zkoumání střel v policejním Kriminalistickém ústavu někdy připomíná porovnávání čárového kódu - experti tam díky tomu dokáží propojit i zdánlivě nesouvisející případy. Moderuje Tomáš Pavlíček.
Nový chatbot by mohl žákům základních škol pomoct připravit se na přijímací zkoušky na střední školy
Kdy by se mohl začít používat? Odborníci ze Slovanského ústavu dokončili největší překladový slovník u nás. Kolik má hesel? Některé autoimunitní nemoci oslabují tvorbu zubní skloviny. Co se s tím dá dělat? Biochemik Jan Konvalinka si převzal prestižní cenu za popularizaci vědy. Jak těžké je popularizovat vědu? Moderuje Lukáš Matoška.
Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život
Jak reagovat na proměny českého jazyka ve výuce budoucích pedagogů a pedagožek?
Česká družice Planetum-1 jen o několik desítek metrů minula bulharský satelit. Rovnováha střevního mikrobiomu je podle vědců i lékařů zásadní pro kvalitu spánku. Co bychom měli do svého jídelníčku zařadit a čemu se naopak vyhnout? Fluor z lyžařských vosků se dostává do přírody a rekreační běžci tak jejich používáním nevědomky poškozují životní prostředí. Potvrzuje to výzkum odborníků z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. Lékaři v pražském IKEMu zorganizovali další párové darování ledvin mezi Českem a Izraelem, a to navzdory tamnímu konfliktu. Moderuje Tomáš Pavlíček.
Část řeky Negro v amazonském deštném pralese poblíž brazilského Manausu se zmenšila na hloubku 12,7 metru, což je nejnižší hladina za posledních 120 let
Jakou budoucnost pro oblast přicházející sucho přináší? Brněnští vědci vyvíjí přístroj, který bude na Měsíci zkoumat vodu nebo kyslík. K čemu bude dobrý? A kdy se na Měsíc vydá? 3D tiskárny slouží už i v zubních ordinacích. Skutečné zuby podle odborníků ještě nahradit nedovedou. K čemu se tedy využívají? Moderuje Renata Kropáčková.
Jak významná byla podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy do Itálie?
Dvoudenní pracovní cesta je zaměřena zejména na sektory letectví, energetiky, obrany, dopravy a moderních technologií. Nejvyšší ocenění, které uděluje Česká astronomická společnost, dnes získá matematik Miloslav Druckmüller. Světový ohlas získaly hlavně jeho fotografie sluneční koróny. Nejlepší sníh je ten, který ani nemusíme vyrobit. I to říkají vlekaři v Deštném v Orlických horách. Také tam používají při zasněžování moderní děla a další technologie. Je umělý sníh problémem pro životní prostředí? Moderuje Renata Kropáčková.
Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život
V Česku by kolem poloviny století mohla vzniknout první fúzní elektrárna
Čím by byla přínosná? Mobilní telefon nebo spotřebič dokáže v případě nouze napájet nový mikrozdroj elektrické energie. Jak funguje? Několik magnetických bouří se blíží od Slunce k Zemi. Kdy dorazí a co způsobí? Moderuje Lukáš Matoška.
Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život
Europoslanci minulou středu smetli ze stolu omezení pesticidů v Evropské unii
Co to pro životní prostředí znamená a jak často pesticidy dnes používáme v Česku? Dva čeští geologové dostali významné mezinárodní ocenění za dlouholetý výzkum sesuvů hornin v Peru. S jedním z nich si budeme povídat. Jak podstatná je při klimatické konferenci OSN účast lídrů zemí a dalších vlivných osobností?