Zprávy ze Severu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: 13. ročník Mattoni 1/2Maratonu v sobotu omezí dopravu v Ústí nad Labem

V Ústí nad Labem se v sobotu 16. září koná 13. ročník závodu Mattoni 1/2Maraton. Lidé se můžou zúčastnit celkem sedmi závodů různě dlouhých závodů. Běžci omezí dopravu v centru města i na Střekově.

02:13

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Dnes 02:00

Horkou vodu i teplo v Žatci zajistí po požáru kotelny na biomasu záložní uhelná teplárna

Teplo pro zimní sezonu v Žatci zajistí záložní uhelná kotelna. Kotelnu na biomasu Žatecké teplárenské totiž v květnu vyřadil z provozu požár. S ceníkem pro novou sezonu teď teplárna čeká na ceny od dodavatelů uhlí. Podle zástupců společnosti se ale větší zdražování neplánuje a ceny budou zřejmě kopírovat inflaci.

Dnes 01:59

Lidé začali shánět kominíky. Před topnou sezonou potřebují vyčistit komín a revizní zprávu

Kominíkům začíná hlavní sezona. Lidi začínají topit – potřebují proto vyčistit komíny a také revizní zprávu o tom, že mají spalinové cesty v pořádku. Kdo si kominické služby neobjednal s předstihem, musí si teď v Ústeckém kraji na volný termín nějaký čas počkat.

Dnes 03:02

Benešov nad Ploučnicí a Děčín chystají preventivní opatření proti násilí na ulicích

Benešov nad Ploučnicí a Děčín hledají způsob, jak zajistit obyvatelům i mladým lidem větší bezpečí na ulicích. Vedení měst chce reagovat na nedávné případy násilí mezi dětmi nebo napadení dospělého mladistvými.

Dnes 01:55

Kvůli bezpečnostním zkouškám byla v noci zhruba pět hodin uzavřená dálnice D8 u hranic s Německem

Zhruba pět hodin v noci na 3. října komplikovala provoz na Ústecku uzavírka dálnice D8. Technici totiž kontrolovali bezpečnostní vybavení tunelů Panenská a Libouchec. Kvůli tomu museli řidiči jezdit po objízdných trasách. I po zprovoznění dálnice ale musí být řidiči v Krušných horách opatrní. Doprava totiž jezdí v tunelech obousměrně.

Před dvěma dny 02:06

Palác českokamenického zámku se mimořádně otevřel pro veřejnost, přišly desítky lidí

Unikátní možnost prohlédnout si renesanční křídlo zámku v České Kamenici, kterému se soukromý majitel už devět let snaží vrátit jeho zašlou slávu a lesk.

Před čtyřmi dny 03:55

K 30. září skončí zákaz vstupu do míst, která poničil loňský požár v Národním parku České Švýcarsko

V sobotu 30. září skončí možnost, kdy může Správa Národního parku České Švýcarsko vyhlásit s okamžitou platností zákaz vstupu do lesa nebo noční zákaz vstupu na území chráněné oblasti, a to na základě meteorologického varování před suchem nebo zvýšeným požárním nebezpečím. Opatření obecné povahy vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí.

Před čtyřmi dny 01:49

Meziboří se chce odříznout od zásobování plynem a prodloužit horkovod z teplárny v Komořanech

Teplárna United energy v Komořanech u Mostu bude dodávat teplo a teplou vodu do Meziboří nad Litvínovem. Bytové domy tam totiž vytápějí plynem. Jeho cena se přitom za poslední dva roky výrazně zvedla. Meziboří se proto napojí na horkovod v sousedním Litvínově.

Před čtyřmi dny 01:59

Škola v Duchcově platí dětem adaptační pobyty či lyžařské výcviky

Školy ze sociálně znevýhodněných oblastí můžou čerpat státní podporu z projektu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V Česku se do něj loni zapojilo přes 250 základních škol. Peníze využívá např. Základní škola Jaroslava Pešaty v Duchcově. Platí z nich školního speciálního pedagoga a dětem třeba lyžařské výcviky nebo adaptační pobyty. Šesťáci tak na týden vyjeli do Krušných hor.

Před pěti dny 01:51

Na zámku Stekník návštěvníci absolvovali speciální prohlídky při příležitosti svátku Svatého Václava

Na zámku Stekník na Lounsku průvodci připravili mimořádné prohlídky zaměřené na osobnost Svatého Václava. Kromě historie barokního zámku se mohli návštěvníci dozvědět o životě nejznámějšího českého patrona. Zámek se tak poprvé od září může pyšnit titulem památka UNESCO.

Před pěti dny 02:00

Veřejná sbírka pomůže České Kamenici obnovit orloj, který kdysi zdobil průčelí domu v památkové zóně

V České Kamenici se chystají obnovit orloj, který do konce druhé světové války zdobil průčelí domu v Nerudově ulici. Strojek se čtrnácti pohyblivými figurami apoštolů se bude částečně podobat tomu původnímu, který zhotovil místní hodinář. Orloj by měl být i ozvučený. Na jeho obnovu přispěla městu i veřejná sbírka.