Pod svícnem
Sezóna 1Epizoda 2026. květen 2023

Poslechněte si podcast: Valérie: Nutil mi prášky na spaní, opilý nás málem zabil. Policie mě zklamala

Varovné signály si Valérie ze začátku neuvědomovala. Její nový přítel se k ní nastěhoval, veškerý čas chtěl trávit společně a všechno se zdálo být v pořádku. První problémy přišly, když si Valérie uvědomila, že několik měsíců neviděla svoje kamarády, rodinu a v podstatě nikam nemohla jít sama. V rámci podcastu Pod svícnem vypráví, kam až agresor zašel. Pokusy o znásilnění, napadení, vyhrožování, stalking. To vše musel vyřešit až soud.

01:31:23

Pod svícnem

Vydává: Pod svícnem

Tak jako bývá pod svícnem největší tma, tak se to největší nebezpečí může skrývat za dveřmi našich domovů. Podle průzkumu agentury IPSOS každý pátý Čech zažil domácí násilí. Podcast Pod svícnem mapuje prostřednictvím rozhovorů reálné příběhy, v nichž hrají hlavní roli ti největší hrdinové. Bývalé oběti domácího násilí. Budeme si zvát nejen lidi, co zažili domácí násilí, ale také odborníky a aktivně činné osoby, kteří se problematice domácího násilí věnují. Děkujeme, že vám to není jedno. Podcast vychází ve spolupráci s Novinky.cz. Všechny díly naleznete i u nich v záložce Pod svícnem.

Web

Před pěti dny 59:44

Viky: Matka mě týrala fyzicky, otec psychicky. Nikdo z okolí nezakročil

Viktoriina matka byla alkoholička, její otec bral drogy. Od malička vyrůstala v nefunkční rodině plné násilí. Část života strávila v ústavní péči a dodnes se potýká s psychickými problémy. Svůj příběh vypráví v novém díle podcastu Pod svícnem.

Před týdnem 27:32

Káťa: Otčím mě mlátil a ponižoval, nevěřila mi matka ani sociální pracovnice

Káťa žila společně s matkou a dvěma sourozenci. Vše se změnilo v jejích šesti letech, když jim do života vstoupil nový matčin partner. Oba sourozenci se odstěhovali a Káťa čelila striktnímu režimu pod taktovkou nevlastního otce v podobě každodenních posměšků, ponižování a fyzického násilí. Zklamal ji systém i vlastní matka.

Před 3 týdny 30:27

Míša: Za pozdní příchod domů hodiny klečení a rány bičem. Při odchodu francouzák tátovi na rozloučenou

Míša se už od malička potýkala s domácím násilím. Každodenní bití střídalo nevhodné osahávání ze strany otce. Nenormálnost rodinného fungování si uvědomila až v pozdějším věku. Svůj příběh vypráví v nové epizodě podcastu Pod Svícnem.

3. listopad 2023 29:35

Bára: Kvůli domácímu násilí jsem utekla od manžela. Nyní se bojím, že přijdu o děti

Báru její manžel psychicky týral, začalo to nenápadně, záhy u Báry propukly i zdravotní obtíže. Snažila se vztah zachránit, žít podle pravidel manžela, všechno ale bylo stále špatně. Když se rozhodla odejít, nevěděla, že na ni čekají soudní tahanice o děti, které přetrvávají dodnes. Svůj příběh vypráví v novém díle podcastu Pod svícnem.

27. říjen 2023 17:34

Online terapie usnadňují obětem domácího násilí přístup k potřebné pomoci

Lucie Horníková se psychoterapii věnuje přes 20 let, dlouhou dobu pracovala v Intervenčním centru Středočeského kraje. Specializuje se na práci s obětmi i pachateli domácího násilí. V současné době působí v českém startupu Hedepy, kde nabízí online terapie. O zkušenostech ze své dlouholeté praxe si povídá s Barborou Urbanovou v novém dílu podcastu Pod Svícnem.

20. říjen 2023 38:28

Psycholog Ptáček: Násilí je virus, který se přenáší

Radek Ptáček působí v psychologii již přes dvacet let. Rozsáhlá část jeho klinické a poradenské praxe se věnuje dětem. V roli soudního znalce zažil nespočet případů domácího násilí, a právě o něm hovoří s Michaelou Studenou v podcastu Pod Svícnem.

13. říjen 2023 59:52

Míša: Táta mi zavázal oči, svázal mě a znásilnil

Míša pochází z rodiny, kde se pro facku nechodilo daleko. Neustálou kritiku z tátovy strany brzy vystřídalo i sexuální zneužívaní, kterému blízké okolí bohužel nevěřilo. Narušené hranice a trauma z dětství se v dospělosti promítly i do partnerských vztahů. Svůj příběh vypráví v rámci podcastu Pod svícnem.

9. říjen 2023 51:16

Adéla: Tyran unesl naše děti do Pásma Gazy. Rok jsem je neviděla. Na záchranu už není možné čekat.

Příběh Adély začíná podobně jako celá řada dalších případů domácího násilí. S násilnickým exmanželem má Adéla dvě děti, prošla si psychickým i fyzickým týráním a aby toho nebylo málo, jejich dvě děti bývalý manžel přibližně před rokem unesl do Pásma Gazy. Nyní se tak děti nachází ve válečné zóně a iniciativa Pod svícnem se rozhodla Adéle pomoci. A zdá se, že ledy se začínají hýbat. Novinky nabízí téměř hodinový rozhovor s matkou unesených dětí.

6. říjen 2023 29:15

Pastoral Brothers: Chlapi, nebuďte prasata

Jakub působí jako evangelický farář ve sboru v Libni, jeho bratr Karel pracuje jako školní kaplan. Společně se snaží přiblížit lidem na sociálních sítích křesťanskou víru liberálním způsobem. Jak se staví církev k sexuálnímu zneužívání a jaké zkušenosti z praxe bratři mají? O tom si povídají v nové epizodě podcastu Pod svícnem s Michaelou Studenou.

29. září 2023 49:27

Vězeňská psycholožka Vášová: Původce násilí nezměníme v andílky

Hostem nového dílu podcastu Pod svícnem byla Eva Vášová, která působí jako vězeňská psycholožka v zabezpečovací detenci. Zároveň funguje také jako regionální terapeutka pro klienty s neobvyklou sexuální preferencí. Společně s Barborou Urbanovou probraly možnosti péče a terapie pro původce násilí.