- Podcasty
- Čteme vám Seznam Zprávy

Poslechněte si podcast: Pod čarou: Sedmidenní týden není povinnost. Čas může plynout jinak.
Newsletter Matouše Hrdiny: Předvánoční shon, mezisváteční nicnedělání a silvestrovské oslavy teď prožíváme především proto, že jsou zkrátka vymezeny daty v kalendáři. Měření a dělbu času ale kromě pohybu slunce určují i společenské a kulturní zvyklosti, které nejsou neměnné. Dnešní Pod čarou se proto ptá, jestli je nutné vždy podléhat rytmu hodin a kalendáře.
Čteme vám Seznam Zprávy
Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.
Diagnóza Josefa Veselky: Metro a délka života
Diagnóza Josefa Veselky. Víte, jak může mapa metra souviset s délkou života obyvatel? Zásadně. Před deseti lety vznikla mapa londýnského metra, která ukazovala, jaká je očekávaná délka života obyvatel v okolí jednotlivých stanic. Výsledky byly šokující – a ten výraz se zde opravdu hodí. Rozdíl osmi stanic mezi samotným centrem, tedy stanicí Oxford Circus a východněji položenou Mile End, činil celých 18 let ve prospěch centra! Nejpravděpodobnějším vysvětlením tohoto jevu je socioekonomický status obyvatel jednotlivých londýnských částí. Klíčové jsou tedy rozdíly v tom, jaké mají lidé vzdělání, povolání, příjem, majetek, životosprávu. Nebo jak kvalitní zdravotní službu mohou využívat. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228338] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/]. * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.
Brusel chce měnit farmaření. Nereálné cíle zdraží potraviny, tvrdí zemědělci
Článek Magdaleny Maňákové. Zelená kritéria už zasahují nejen do energetiky, ale začínají určovat i pravidla pro zemědělce. Takzvaná taxonomie, tedy zařazení ekologických postupů a produktů do zemědělství, se ale v současné podobě českým farmářům nelíbí. Evropská unie postupně zavádí takzvanou taxonomii, tedy povinné hodnocení činností podle jejich udržitelnosti a dopadu na životní prostředí, aby se dosáhlo cílů Zelené dohody. Taxonomie by tak měla v budoucnosti prostupovat řadou oblastí, i když pro většinu z nich se jednotlivé podmínky a kritéria teprve tvoří. Až doposud toto hodnocení znali lidé především z energetiky, kde k povědomí přispěla energetická krize a debata například o tom, zda jaderné elektrárny lze označit za ekologické, a tedy zda budou v taxonomii. Evropská komise ale aktuálně řeší zelená kritéria i u farmářů, kteří pěstují na polích a chovají zvířata, a firem, které zpracovávají potraviny či hnojiva. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/226292] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/]. * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.
Důraz na lidská práva a Tchaj-wan. Česko přepisuje vztahy s Čínou
Článek Ondřeje Koutníka. Seznam Zprávy zjistily, na jakých principech bude stavět nová politika vůči Číně. Větší důraz se klade na dodržování lidských práv a spojenectví s Tchaj-wanem. Kontrolovat se mají i investice čínských firem do citlivých oblastí. Vláda Petra Fialy (ODS) se v programovém prohlášení zavázala k revizi vztahů s Čínou. Ty byly ovlivněné zejména náklonností dnes již bývalého prezidenta Miloše Zemana ke komunistickému režimu v Pekingu. Přípravou nového nastavení poměrů mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou (ČLR) se zabývá Ministerstvo zahraničí. Seznam Zprávy nyní zjistily klíčové teze vznikajícího dokumentu, který má ve vzájemných vztazích posílit postavení Česka. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228290] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/]. * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.
Sídla „výnosného“ letadla zakládal radní ODS. „Mám svědomí čisté,“ říká
Článek Tomáše Svobody. Spletenec firem okradl seniory o téměř čtvrt miliardy korun, tvrdí policie. Virtuální sídla pomáhal zakládat právník a radní na Brně-střed Jan Mandát (ODS). Říká, že o nekalých úmyslech neměl tušení. Je to nenápadný dvoupatrový dům poblíž dětské nemocnice v Brně. Právě v Merhautově ulici virtuálně sídlí přes třicet společností, mezi nimi některé filiálky Ramfin Group. Policie tvrdí, že „investiční společnost“ s pomocí propracovaného systému vylákala ze starších lidí více než 230 milionů korun. Obvinění čelí čtyři lidé z vedení holdingu. Pokud se to u soudu prokáže, půjde o jeden z největších podvodů na seniorech v historii Česka. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228274] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/]. * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.
Pod čarou: Číst méně encyklopedií, víc beletrie. Jinak nad AI nezvítězíme
Newsletter Matouše Hrdiny: Číst je nejspíš lepší než nečíst. Záleží ale i na tom, co přesně čteme. Dnešní Pod čarou proto zkoumá, proč se čím dál víc autorů i čtenářů vrhá na literaturu faktu, a o co přicházíme, když začneme brát beletrii jako ztrátu času. Kvůli přípravě tohoto newsletteru musím průběžně číst spoustu knih spadajících do kategorie literatury faktu, anglicky možná výstižněji non-fiction. Samozřejmě se snažím vyhledávat ty zajímavější a oceňovanější, téměř každý týden přečtu alespoň jednu, a řadu z nich ostatně zmiňuji přímo v textech. Jsou pro mě zásadním zdrojem informací a odkazuji vás na ně s dobrými úmysly, ale občas přijdou i pochybnosti. Při zpětném pohledu si totiž uvědomím, že mnohé z nich zase tak převratné nebyly. Už se k nim pravděpodobně nebudu vracet, a pokud ano, nejspíš už jen prolistuji úvodní a závěrečné kapitoly, kde najdu vše podstatné. I přes nesporné informační kvality má totiž velká část literatury faktu jen velmi průměrnou stylistickou a literární úroveň, je zjevně psaná narychlo a řada titulů působí jako zbytečně nafukovaná esej či dlouhý článek. Celému žánru to ale zjevně neubírá na popularitě. Nejrůznějších publicistických a naučných publikací jsou v knihkupectví plné regály a do jejich psaní se v určitých společenských vrstvách pouští kdekdo. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/]. * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.
Senior se u Úřadu vlády nezabil kvůli Fialově kabinetu, uzavřela policie
Článek Radka Nohla. Díky záběrům z kamer a také svědectví pracovníka ochranné služby uzavřela policie případ loňské smrti muže před Úřadem vlády. Šlo o sebevraždu. Pražští policisté ukončili prověřování úmrtí čtyřiasedmdesátiletého muže, který se loni na podzim zabil přímo před Úřadem vlády. Šlo o případ, který se dostal do pozornosti veřejnosti, protože se stal tématem protivládních aktivistů. Ti tvrdili, že je muž svým činem chtěl probudit a vyburcovat, aby vyšli do ulic protestovat proti vládě premiéra Petra Fialy. Bylo to právě v době, kdy si například stěžovali na to, že podle nich v té době Fialův kabinet neřešil rostoucí ceny energií. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228328] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/]. * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.
Game over, komunisti. Před režimem se utíkalo i do počítačových her
Recenze Štěpána Šandy. Někdo před režimem utíkal na chaty, někdo před CRT monitor. Kniha Jak obehrát železnou oponu ukazuje málo známou kapitolu československé kultury: tu, v níž si lidé vyměňovali floppy disky a podvraceli režim textovými hrami. Neohrožený archeolog Indiana Jones prchá uprostřed ledna 1989 před zásahovými jednotkami Veřejné bezpečnosti do koridoru metra. Avšak udělal chybu, jeden z příslušníků si ho všimne a s kolegy následně zmlátí do bezvědomí. Hra končí, můžete to zkusit znovu. Tahle scéna pochází z československé textové hry Dobrodružství Indiana Jonese na Václavském náměstí v Praze dne 16. 1. 1989. Navzdory tomu, že státy východního bloku na poli výpočetních technologií nepatřily k velmocem, probíhalo zde okolo osobních počítačů v 80. letech čilé hemžení. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228344] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/]. * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.
Stát vyhodil zaměstnance zámku Štiřín, místo nich najal soukromou firmu
Článek Jiřího Pšeničky. O zeleň v parku štiřínského zámku se místo propuštěných pracovníků bude starat privátní firma. Odboráři viní vedení státní příspěvkové organizace z porušování zákoníku práce a z nehospodárného chování. Státem vlastněný zámek ve Štiříně nedaleko Prahy je od ledna uzavřen. Jak už Seznam Zprávy informovaly, [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-uzamceny-stirin-lipavsky-udelal-krok-ktery-miri-k-prodeji-statniho-zamku-225847] konferenční zařízení spadající pod Ministerstvo zahraničních věcí ukončilo veškeré výdělečné aktivity, nefunguje restaurace, hotel, veřejnosti nepřístupné je i golfové hřiště. Většina zaměstnanců dostala výpověď pro nadbytečnost. Z původních asi pěti desítek, kolik jich bylo za plného provozu, dle dostupných informací zůstalo už jen osm. Jenže teď přichází v péči o areál sporná změna, která dosavadní argumenty o zbytném personálu a úspoře nákladů nahlodává. Vedení státní příspěvkové organizace Zámek Štiřín si totiž dle informací Seznam Zpráv 14. března u externí specializované firmy Engelmann objednalo na další období práce, které dosud zastávali někteří z propuštěných zaměstnanců. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228246] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/]. * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.
Robert Koch: Zaslouží si dnes velký vědec a rasista „svůj“ institut?
Článek Michala Komárka. Vynikající vědec. Ambiciózní a ješitný člověk. Trochu podvodník. Z dnešního pohledu rasista a lékař, který neváhal porušovat etiku své profese. Robert Koch. Významně přispěl k léčbě jedné z nejničivějších nemocí – tuberkulózy. Během pandemie koronaviru jeho jméno zaznamenali i ti, kdo se o dějiny vědy či základy mikrobiologie nezajímají ani v nejmenším. Berlínský Institut Roberta Kocha totiž vydával zprávy a analýzy, které pravidelně citovala i česká média. Popularita prestižního institutu připoutala větší pozornost i k osobě samotného Kocha. A objevily se i hlasy, že ústav by se rozhodně měl přejmenovat. Koch byl podle kritiků rasista ve službách německé koloniální správy v Africe. V rámci moderního „přepisování dějin“ je to součást trochu skryté, ale nesmírně zajímavé oblasti: Jak se vyrovnávat s odkazem vynikajících vědců, kteří by dnes pravděpodobně okamžitě přišli o diplom a navíc směřovali k soudu? A co věda jako taková? Rozhodně nebývala inkluzívní. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228166] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/]. * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.
Příběh známé tragédie: Smrt Hanče a Vrbaty dodnes varuje před zrádností hor
Článek Filipa Grygery. Právě před 110 lety se v Krkonoších odehrálo slavné neštěstí. Kvůli náhlé změně počasí při náročném závodě zahynuli známý lyžař Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata. Seznam Zprávy zmapovaly historii tragédie i trasu závodu. Bylo Velikonoční pondělí, 24. března roku 1913. Namísto počátků jara však na vrcholcích Krkonoš zuřila sněhová bouře doprovázená mlhou. Ještě ráno bylo docela pěkně a teplo, nečekaně se však s plnou silou vrátilo drsné arktické počasí. Navzdory nebezpečí do vánice z Labské boudy vyrazili na lyžích tři muži. Každý na vlastní pěst pátral po Bohumilu Hančovi, posledním účastníkovi lyžařského závodu na 50 kilometrů, který jako jediný zůstal i přes zimu a vichřici na trati a dlouho se nevracel. Při ranních osmi stupních nad nulou závodníci vyjeli na trať jen v košilích. Během postupného zhoršení počasí všichni kromě Hanče odstoupili. Úspěšný český lyžař to však zřejmě nevěděl a tvrdošíjně pokračoval v závodě. Kvůli extrémním podmínkám se pro něj změnil v boj o přežití. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228284] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/]. * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.