Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 2329. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Pod čarou: Přemek Podlaha by byl králem tiktokerů

Newsletter Matouše Hrdiny: Jednou z příčin klesajícího zájmu o zpravodajství je odtrženost tradičních médií od toho, co publikum skutečně zajímá. Návod k budování vztahu se čtenáři mohou média najít jak na sociálních sítích, tak v historii svého oboru.

12:38

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 759Dnes 07:16

„Nemám problémy a nikdo mě nezval.“ Češi zanedbávají klíčovou péči o zdraví

Článek Daniely Přádové. Preventivní prohlídky, které dokáží podchytit zhoubné nemoci, navštěvuje pravidelně a ve správný čas jen asi polovina Čechů. Řada lidí si neuvědomuje ani jejich význam. Neplatí se za ně a mohou zachránit život. Přesto Češi preventivní vyšetření zanedbávají. Na znepokojivý fakt upozorňuje celá řada dat. Například podle Svazu zdravotních pojišťoven chodí na základní preventivní prohlídky v doporučené frekvenci jen asi 32 % Čechů. O něco více navštěvují lidé zubní lékaře, u nich absolvuje pravidelné zubní prohlídky zhruba 50 % populace. „Při včasném odhalení nemoci je statisticky významně větší šance na rychlejší, účinnější a často i jednodušší léčbu pacienta. Typicky se to týká například nádorových onemocnění, kterých se specializovaná preventivní vyšetření týkají nejčastěji, ale třeba i u odhalení vysokého tlaku, který může indikovat jiné obtíže,“ míní Ladislav Friedrich, prezident svazu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/225329] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 741Dnes 04:52

USA vyšetřují nákupy uměleckých děl bohatými Rusy na „indexu“

Článek Magdaleny Maňákové. Newyorské aukční síně dostaly soudní obsílku, a to i kvůli několik let starým obchodům. Američané se totiž rozhodli dopadnout ty, kteří porušují sankce proti Rusku, a lidi, kteří jim v tomto obcházení pomáhají.

Epizoda 758Dnes 11:01

Analýza: Sázky proti koruně mohou bolet. Centrální banka může tasit finanční bazuku

Analýza Lukáše Voženílka. Posilování koruny nemusí být ještě u konce a dlouhodobé sázky proti ní mohou investory vyjít draho. Domácí měna má zároveň bodyguarda v podobě centrální banky, jež je v nutných případech připravena tasit finanční bazuku. Česká národní banka (ČNB) v loňském roce vedla boj s rozkolísanou českou měnou, kterou prozatím dokázala úspěšně zkrotit. Za pomoci intervencí, tedy částečným rozprodejem svých eurových rezerv, dokázala kurz koruny proti euru dostat na takové úrovně, které v posledních měsících působí jako protiinflační faktor. Silná koruna totiž zlevňuje dovážené zboží, především pak klíčové energetické suroviny obchodované v eurech a dolarech, kam patří ropa a zemní plyn. Na druhou stranu její síla poškozuje vývozce, kterým se prodražují jejich výrobky v zahraničí, konkurenceschopnost těchto firem se tak snižuje. Celý článek čtěte zde  [%20https://www.seznamzpravy.cz/clanek/225307] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 757Dnes 05:43

Německé obce už nezvládají nápor uprchlíků. Závazek Merkelové se hroutí

Článek Tomáše Perglera. Počet žadatelů o azyl v Německu byl loni nejvyšší od roku 2016. Lidé v menších obcích se bouří proti umisťování uprchlíků. Ministryně vnitra slíbila svolat celostátní summit. Dnes již proslulý výrok „Wir schaffen das!“ neboli „Zvládneme to!“, který pronesla v srpnu 2015 tehdejší německá kancléřka Angela Merkelová, se stal ve Spolkové republice výrazem politického odhodlání, že se země dokáže vypořádat s obrovským náporem uprchlíků pocházejících hlavně z válkou rozvrácené Sýrie. Hlavně díky pověstné německé organizovanosti se tamním úřadům, obcím a nevládním organizacím podařilo nával migrantů celkem zvládnout. Se vzedmutím další uprchlické vlny, umocněné v loňském roce válkou na Ukrajině, se však Německo dostalo na hranici svých možností. Incidenty, jako byl nedávný smrtelný útok neúspěšného žadatele o azyl ve vlaku na severu země, navíc podněcují strach z nárůstu kriminality. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/225243] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 750Včera 06:12

Těžké dny pro italskou mafii. Její taktika ale dávno není, co bývala

Článek Adama Ryšánka. Dvě velká jména ani ne za měsíc. Policisté v Itálii a Francii dopadli mafiány z nechvalně známých klanů. Oba ale patří do éry, která je dávno pryč. Mafie už si tolik nelibuje ve veřejných vraždách, byť zůstává pro Itálii výzvou.

Epizoda 755Včera 07:23

Recenze: Pán času John Cale na nové desce vyvolává duchy Nico i Bowieho

Recenze Miloše Hrocha. Hudbu tvoří skoro šedesát let a stejně nepřestává překvapovat. John Cale, jeden ze zakládajících členů Velvet Underground, vydal album, kterým protékají dějiny avantgardy. 1. března ho představí živě v pražském divadle Archa.

Epizoda 754Včera 08:07

Analýza: Velké srovnání života v Česku. V čem ženy válcují muže a kde „prohrávají“

Analýza Petra Juny. Muži a ženy jsou v České republice zastoupeni poměrně rovnoměrně, půl na půl. Jak ale ukazuje velké statistické srovnání, v mnoha případech jsou mezi oběma skupinami velké rozdíly.

Epizoda 753Včera 05:00

Vraťme se víc doprava. Část ANO volá po debatě o dalším směřování hnutí

Článek Lucie Stuchlíkové a Jaroslava Gavendy. Ať už se Andrej Babiš rozhodne zůstat poslancem, nebo odejít, část jeho straníků chce řešit další politické směřování hnutí.

Epizoda 743Včera 08:22

Válka posouvá mocenský střed Evropy směrem na východ

Článek Filipa Harzera. Válka, kterou Rusko rozpoutalo v Evropě, narušila podle západních analytiků tradiční pohled na to, kdo kontinentu dominuje. Střed a východ Evropy však podle expertů oslovených redakcí Seznam Zprávy novou sílu naplno nevyužily.

Epizoda 756Včera 07:35

Mynář si na sjezdovku „půjčil“ stan z Hradu. Vrátil ho, když se na to přišlo

Článek Adély Jelínkové a Lukáše Valáška. Vratislav Mynář využil své dvojrole. Jako vlekař potřeboval na sjezdovku v Osvětimanech party stan. Jako kancléř prezidenta si ho tam nechal dovézt z hradního skladu.