Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 30613. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Pod čarou: Knihy, co mě rozplakaly. BookTok vrací literaturu čtenářům

Newsletter Matouše Hrdiny: Z knihkupectví začaly rychle mizet různé, donedávna méně prodávané romány. Ukázalo se, že příčinou je BookTok – tiktoková scéna knižních influencerů. Ta vytváří nové bestsellery a výrazně mění způsob, jakým literaturu vnímáme.

12:38

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1053Včera 04:44

„Lepší“ ženich něco stojí. Rostoucí blahobyt v Indii podporuje placení věna

Článek Jiřího Šťastného. Jak se v Indii v průběhu desetiletí zlepšilo vzdělání a pracovní příležitosti, hlavně pro muže, zvýšil se i výskyt něčeho, co v Evropě považujeme za přežitek - věna, které do svazku přináší manželka. Placení a přijímání věna je v jižní Asii staletou tradicí, kdy rodiče nevěsty darují rodině ženicha peníze, oblečení a šperky. Přestože je tato praxe v Indii od roku 1961 oficiálně nezákonná, stále se rozmáhá a vystavuje ženy domácímu násilí, a dokonce i smrti, píše server BBC. Jeffrey Weaver z University of Southern California a Gaurav Chiplunkar z University of Virginia zkoumali více než 74 000 sňatků v Indii v letech 1930–1999, aby zjistili, jak se institut věna vyvíjel. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231761] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1062Včera 09:16

Z lákavého příběhu o investicích malajsijského sultána v Česku je blamáž

Článek Daniela Nováka (načetla robotka Jana): Skupina IC Group vystupuje s příběhem, jak pomáhá investovat peníze rodiny sultána z Malajsie. Jediným kapitálovým zdrojem holdingu ale zatím byla jen česká investiční firma Diversity Capital. A z ní zmizelo 1,5 miliardy korun. Potkala se česká žena malajsijského sultána, rusko-tádžický byznysmen a tuzemský podvodník. Co zní jako začátek vtipu, je v kostce popis vztahů okolo neprůhledné skupiny IC Group. Ta se do Česka snaží ze zahraničí dostat kapitál neznámého původu. Zároveň ale za sebou nechala investiční firmu Diversity Capital bez peněz. Té drobní čeští investoři svěřili 1,5 miliardy korun. Co se s penězi stalo, není známo. Skupina založená rusko-tádžickým podnikatelem Hasanem Kuchakovem působí v Česku již třetím rokem. V roce 2021 o sobě dala mediálně vědět příběhem, kterak v České republice bude zhodnocovat kapitál malajsijské královské rodiny. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231882] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1061Včera 07:19

V exekucích balancujeme na hraně ústavnosti a hazardu s veřejnými financemi

Komentář Michala Žižlavského (načetla robotka Jana): Stát v posledních letech učinil řadu kroků, které měly pomoci dlužníkům s návratem do života bez dluhů. Jak? Úlevami. Otázkou je, za jakou cenu a zda jsou úlevy odůvodněné a spravedlivé, píše v komentáři advokát Michal Žižlavský. Pojďme si na rovinu přiznat, že spravedlivé ve vztahu dlužník–věřitel rozhodně nejsou. A nezapomínejme, že významnými věřiteli jsou vedle finančních institucí také města, obce, družstva, společenství vlastníků jednotek a v neposlední řadě stát. Dle mého názoru začínají být poslední zásahy do oblasti exekucí a insolvencí opravdovým hazardem s veřejnými financemi, důvěrou lidí ve vymahatelnost práva a balancují na hraně ústavnosti. Vysvětlím proč. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231889] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1065Včera 12:09

Pod čarou: Filmy v trezoru a zmizelé seriály. Platformy začaly čistit archivy

Rozmach streamovacích platforem s sebou před lety nesl lákavý příslib, že závěje filmů a seriálů budeme mít už vždy na dosah ruky. Teď se ale možná vracíme do časů, kdy jsme každý den bedlivě pročítali televizní program, aby nám něco neuniklo. Dnešní Pod čarou zkoumá, proč se nám začaly ztrácet filmy a seriály. V posledních týdnech se mě hned několik kamarádů zeptalo, jestli už jsem viděl oceňovaný seriál Boj o moc (Succession). Odpovídal jsem stejně jako vždy, když půlka světa propadne nejnovějšímu seriálovému hitu – neviděl, nestíhám, podívám se později. V pomyslné frontě na koukání toho mám víc než dost, a navíc nerad přizpůsobuji svůj režim vysílacímu schématu. Žijeme přece naštěstí v době, kdy seriály díky streamovacím platformám nikam neutečou, a můžeme si na ně tedy najít čas, až k tomu budeme mít klid a prostor. Při čtení aktuálních zpráv z prostředí filmového průmyslu mi ale došlo, že se tento precedent začíná velmi rychle bortit. V posledních letech totiž z Netflixu a spol. stále rychleji mizí velké množství filmů a seriálů, které občas migrují na jiné streamovací služby, ale často se prostě ztratí úplně a divákům se stanou zcela nedostupné. Na první pohled to zdánlivě nedává smysl – zdálo by se, že čím širší nabídka, tím více předplatitelů – ale za čištěním archivů stojí řada banálních ekonomických důvodů, a navíc je to v Hollywoodu historicky dlouho zažitá praxe. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1060Včera 05:36

Ukrajinské děti do Ruska unášejí i pro peníze. Platí ruské úřady

Článek Anny Hrdinové (přečetla robotka Jana): Od začátku ruské invaze na Ukrajinu bylo z napadené země uneseno asi 16 tisíc dětí, tvrdí Kyjev. Podle deníku The Guardian motivovaly řadu lidí k únosu ukrajinských dětí peníze nabízené ruskými úřady. Patnáctiletá Alina si minulý podzim vzala doma rodný list a rozhodla se, že dobrovolně odjede do Ruska. Několik měsíců ji k tomu přemlouvala matka její kamarádky Yvgenia, která dívce vštěpovala proruský narativ a varovala ji před domnělým nebezpečím, které jí mělo po osvobození Chersonu hrozit ze strany ukrajinské armády. Útěk na ruské území tak mladá dívka vnímala jako záchranu. Po překročení hranic se ovšem ukázalo, že dívka znamená pro Yvgenii možnost, jak získat od ruských úřadů peníze i lepší byt. „Měla jsem hrozný strach,“ řekla Alina. „Když jsem byla na Ukrajině, byla Yvgenia tak přátelská, ale podvedla mě. Když zjistila, že mluvím s matkou, rozzlobila se a uhodila mě. Byla posedlá penězi a tím, co by mohla dostat od úřadů za to, že se o mě postará,“ vzpomíná [https://www.theguardian.com/world/2023/may/29/i-was-so-scared-the-ukrainian-children-taken-to-russia-for-financial-gain] pro deník The Guardian Alina. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231727] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1058Před dvěma dny 05:55

Zemanův švagr měl ve státní firmě až 56 tisíc. Rakušan chce vědět za co

Článek Vojtěcha Blažka. Švagr Miloše Zemana pracoval pro státní agenturu NAKIT. Co přesně tam Petr Bednarčík za desítky tisíc měsíčně dělal, nejde zjistit. Informace agentura už několik měsíců tají, ignoruje i žádosti podle informačního zákona. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se rozhodl vyjasnit působení švagra bývalého prezidenta Miloše Zemana v Národní agentuře pro komunikační a informační technologie. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231759] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1058Před dvěma dny 15:24

Politici jsou mimo. Uhlí v Česku skončí výrazně dřív, spasit nás mají Němci

Analýza Zuzany Kubátové. Česká uhelná energetika skončí zřejmě dřív, než v roce 2033, jak předpokládá vláda. Uhelným elektrárnám hrozí ztráty už za dva roky, začnou zavírat. Česku pomůže jen dovoz elektřiny, nové zdroje nestihneme postavit. Vláda Petra Fialy slíbila, že udělá vše pro to, aby Česko mohlo skončit s uhlím pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2033. „Uhelné elektrárny budou odstavovány pod podmínkou zajištění dostatečných záložních kapacit,“ ujišťuje pětikoalice ve vládním programovém prohlášení. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231918] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1058Před dvěma dny 11:13

Dál od demokracie a blíž k Rusku. Erdogan připravuje Turecko o vliv

Článek Milana Rokose. Vítěz tureckých prezidentských voleb Recep Tayyip Erdogan je ve vleku autoritářských režimů a jeho závislost na nich se bude prohlubovat. Vliv Turecka ve světě se navzdory jeho geopolitickým ambicím bude spíše snižovat. Květnové parlamentní i prezidentské volby v Turecku sice proběhly bez zásadních excesů, rovné podmínky ale kandidáti rozhodně neměli. Šéf opoziční Lidově demokratické strany Selahattin Demirtas je (podle Západu neprávem) ve vězení, uvěznění hrozilo i starostovi Istanbulu Ekremu Imamogluovi, o jehož kandidatuře se ještě v zimě spekulovalo. Erdogan své protivníky běžně démonizoval jako stoupence Západu nebo teroristy, útočil i na LGBT komunitu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231866] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1057Před třemi dny 03:06

S další emisní normou ještě počkejme, vyzvalo osm států včetně Česka

Článek Silvie Friedmannové. Skupina osmi států požaduje odložení účinnosti nové emisní normy Euro 7 a žádají její významnou změnu. Na jednání ministrů EU v Lucemburku o tom informoval český ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Česko a spolu s ním koalice dalších sedmi států za podpory Německa ve čtvrtek v Lucemburku představila základní výhrady vůči současné podobě plánované emisní normy Euro 7. Ta se stala strašákem automobilového průmyslu v Evropě. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231907] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1055Před třemi dny 08:40

Analýza: Lepí se k asfaltu, polévají obrazy polévkou. Aktivisté chtějí hlavně rozruch

Analýza Tomáše Perglera. Blokády silnic, lepení k vozovce nebo polévání památek. Hnutí Poslední generace se snaží upozornit na své ekologické požadavky i porušováním zákona. Většina Němců ale radikální formy protestu odmítá. Ráno 17. srpna 2020 vykročil Henning Jeschke na plochu letiště v severoněmeckém Lübecku, kde se chystal ke startu první let nové vnitrostátní linky na jih Spolkové republiky. Dvacetiletý mladík si předtím koupil letenku, odletět ale nechtěl. Namazal si ruce sekundovým lepidlem a přitiskl je na trup letadla. Přilepený nezůstal jen díky tomu, že si ho všiml jeden z pasažérů a srazil k zemi ještě předtím, než lepidlo stačilo zaschnout. Jeschke, který chtěl tímto krajním způsobem protestovat proti neekologickým krátkým letům, následně putoval do policejní cely a letadlo odstartovalo, i když s padesátiminutovým zpožděním. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231763] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.