Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 1041Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Pod čarou: Ironie přestala být vtipná. Upřímnost víc sedí k době

Newsletter Matouše Hrdiny: Nejen na sociálních sítích je občas těžké rozlišit mezi realitou a mystifikací, a často se můžeme ztrapnit, když si upřímné sdělení spleteme s vtipem. Začíná to být nepříjemné spoustě lidí, a dnešní Pod čarou tak zkoumá, proč nejen generace Z zanevřela na ironii a nadsázku. Držet krok s vývojem internetové kultury bylo vždycky dost vyčerpávající. Čím je člověk starší, tím méně má času a motivace ke studiu aktuálních memů a digitálního humoru, a dříve či později se zákonitě ocitne „mimo mísu“. Celkový objem internetového obsahu ale roste geometrickou řadou a orientaci už tak často ztrácejí i mladí lidé, u kterých by se dalo předpokládat, že budou mít největší přehled. Digitálních subkultur je nespočet a každá má svůj specifický interní humor, který se navíc neustále proměňuje. Je tak nanejvýš pravděpodobné, že jakýkoliv pokus o vtip na sítích hrozí nepochopením a konfliktem. Nelze se proto divit, že dříve všudypřítomná ironie a nadsázka vychází z módy a na ceně nabývá upřímnost a opravdovost. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

13:44

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1051Dnes 04:06

Tři svědci z Babišova procesu mají problém. Začnou je vyšetřovat

Článek Radka Nohla. Pražští obvodní žalobci se budou zabývat rolí svědků z kauzy Čapí hnízdo. Mají mimo jiné prověřit, zda finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková u soudu nelhala. Žalobci ze dvou pražských obvodů se brzy začnou zabývat případy tří svědků, kteří vystupovali v procesu s bývalým premiérem Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231685] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1050Včera 04:29

Rakušan chtěl řešit manželství pro všechny v září. Pekarová ho předběhla

Článek Michaely Rambouskové a Martiny Machové. Uzákonění manželství pro všechny si poslanci zařadili na program jednání už tento týden. Navrhla to předsedkyně Sněmovny, přestože její koaliční partner a ministr vnitra Vít Rakušan ještě předtím mluvil o zářijovém termínu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chtěl v září zařadit na program Sněmovny návrh na uzákonění manželství pro všechny, uvedl před úterním jednáním dolní komory. Důvodem pro odsunutí na podzim je mimo jiné i nutnost přes léto projednat vládní konsolidační balíček, u kterého vládní koalice očekává velké obstrukce. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231764] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1049Včera 03:42

Komentář: Nebezpečná spirála Jany Peterkové. Od lží k útoku na soud

Komentář Jana Stránského (načetla robotka Jana): Napadení soudu by mělo vyděsit hlavně Janu Peterkovou. Rozdmýchala nenávist, jež se zhmotnila v údery pěstí. Pokud se od násilí nedistancuje, ponese zodpovědnost za každý podobný incident spojený s její pseudomesiášskou misí. Nebezpečné bylo už to, když Jana Peterková za covidu blouznila o tom, že v nemocnicích za úplatu leží zdraví lidé předstírající nemoc, nebo o drastických vyšetřeních dětí. V úterý, kdy měla kvůli těmto lžím předstoupit před soud, se toto nebezpečí posunulo o úroveň výš. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231779] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1048Včera 05:46

Napsal do Bruselu, ministr mu zrušil úřad. Opozice žádá od Kupky vysvětlení

Článek Jiřího Pšeničky, Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Případ „drážního regulátora“ Pavla Kodyma, o němž informovaly Seznam Zprávy, se bude řešit v interpelaci stínového ministra dopravy za hnutí ANO. Opozice bude žádat ministra dopravy Martina Kupku (ODS), aby vysvětlil, proč se v únoru rozhodl stornovat jmenování Pavla Kodyma do čela Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI) a samotnou železniční instituci zrušit. „Ještě tento týden budu pana ministra v této věci interpelovat. Chci vědět, proč postupoval takto zbrkle a ametérsky,“ uvedl stínový ministr dopravy za ANO Martin Kolovratník. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231695] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1048Včera 12:23

Afroameričanka v roli nové Malé mořské víly vyvolala rasovou kulturní válku

Analýza Natálie Sousy. Místo diskuzí o kvalitě filmu nebo výkonu princezny Ariel se v souvislosti s uvedením Malé mořské víly řeší adekvátnost etnicity hlavní hvězdy Halle Baileyové. Ta se setkává s kritikou a rasismem. „Vypadá jako já!“ volá nadšeně na kameru malá Afroameričanka, když v televizi sleduje trailer k remaku nejnovější Malé mořské víly. Její reakce, která má na sociálních sítích tisíce shlédnutí není ojedinělá. Podobných videí s jásajícími afroamerickými dívkami při sledování první filmové ukázky nové princezny Ariel se šířilo loni v září více. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231619] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1048Včera 14:14

Zelená, nikoli modrá ODS. „Klika“ kolem Bendla chce národní park blízko Prahy

Článek Jiřího Pšeničky. Bývalý ministr za ODS Petr Bendl patří k lídrům skupiny celostátních a krajských politiků usilujících o vyhlášení národního parku Křivoklátsko. Odmítá, že by mu šlo o byznys. Starostové zdejších obcí jsou však ve většině proti. Když se má podnikatel Vladimír Dráb vyjádřit k uvažovanému vyhlášení národního parku Křivoklátsko, dává si záležet na důrazu v hlase. „Kdybych mohl, chtěl bych, aby nejen na Křivoklátsku, ale všude byl jenom národní park. Už žádná těžba a vývoz nezpracované kulatiny do zahraničí. Chci tu les a ochranu přírody, aby to zůstalo takové, jaké to je,“ říká rázně bývalý voják, který je také dlouholetým starostou obce Braškov na Kladensku, z níž by to na hranici zvažovaného národního parku bylo jen několik kilometrů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231572] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1047Před dvěma dny 05:01

Detektivové ukončili prověřování Babišova střetu zájmů

Článek Radka Nohla a Ondřeje Koutníka. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu ukončili prověřování, zda u dotací a veřejných zakázek, které dostaly firmy z Babišova impéria v časech jeho premiérského mandátu, nebyl spáchán trestný čin. Národní centrála proti organizovanému zločinu po zhruba třech a půl letech uzavřela prověřování případu střetu zájmů expremiéra a poslance ANO Andreje Babiše. Elitní policejní útvar prověřoval podezření, jestli mohl být kvůli čerpání dotací či veřejných zakázek ze strany koncernu Agrofert spáchán trestný čin. Prověřovalo se období, kdy byl Andrej Babiš premiérem a zároveň měl podle auditů Evropské komise nadále účinné způsoby, jak řízení jedné z největších podnikatelských skupin v Česku ovlivňovat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231238] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1046Před dvěma dny 07:26

Komentář: Odboráři mají vlastní „balíček“. Pro podporu si jdou k Babišovi

Komentář Martina Čabana. Reparát odborářských ekonomů nedopadl tak úplně zle. Spíš než o nápravě veřejných financí ale promluvily odbory o svém dalším politickém směřování. Po ostudné „analýze“ dopadů vládního balíčku, v níž nebyl snad ani jeden výpočet správně, se odboráři pokusili o reparát a nápravu reputace svého ekonomického oddělení. Největší odborová centrála přišla s vlastní představou o spravedlivějším ozdravení veřejných financí, než jaké ordinuje vláda Petra Fialy. Jako podklad pro diskuzi je to významně lepší a propracovanější než předchozí pokus, což je to nejlepší, co lze o té věci říci. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231714] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1045Před dvěma dny 07:15

Zázrak z Ďolíčku. Bohemians se vracejí do Evropy, ale musí najít azyl

Článek Stanislava Hraběte. Dlouhých 36 let čekali Bohemians Praha 1905 na chvíli, kdy se opět představí na evropské scéně, kde na přelomu 70. a 80. let minulého století dodávali fanouškům nezapomenutelné zážitky. Bayern Mnichov, Anderlecht Brusel, Ajax Amsterodam, Tottenham Hotspur, FC Valencie, 1. FC Köln, AS Saint-Etienne, Rapid Vídeň. Tak věhlasné a další týmy zavítaly v nejúspěšnějším období Bohemians Praha (1979–1987) do kultovního Ďolíčku. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231634] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1045Před dvěma dny 12:00

Oligopoly v Česku. Kdo ovládá většinu trhu s potravinami a proč to škodí

Analýza Filipa Horáčka. Máslo, mléko, vejce, kuřecí maso a mouka. Pět potravin, pět oligopolů, kdy většinu trhu ovládá pár firem. Po nástupu Babišovy vlády se dotace začaly psát na míru velkým podnikům na úkor malých a středních zpracovatelů. Rizikem oligopolních struktur jsou tajné cenové dohody (kartely) a utlačení menších hráčů, kteří mají horší vyjednávací sílu. To se sice v šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) neprokázalo. Ukázalo se ale, jak jsou v případě pěti základních potravin – másla, mléka, vajec, kuřecího masa a mouky – rozloženy síly na trhu v celé vertikále: tedy u zemědělců, ve výrobě potravin a v obchodu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231638] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.