Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 873Před týdnem

Poslechněte si podcast: Pod čarou: Být šik jako zedník. Proč pracovní oděvy prosakují do vysoké módy

Newsletter Matouše Hrdiny: Časy, kdy bylo možné podle oblečení okamžitě a snadno odhadnout povolání jeho nositele, jsou už dávno za námi. Pracovní oděvy ale nezmizely. Dnešní Pod čarou proto zkoumá, jak se naše každodenní uniformy nečekaně proměňují a proč se montérky občas ocitají na přehlídkových molech. S jarem přichází chuť na obnovu šatníku, a tak jsem si nedávno chtěl koupit nové džíny. Po chvíli brouzdání e-shopy mě zaujaly reklamní fráze, kterými se výrobci snaží své kalhoty odlišit od konkurence. U těch levnějších většinou stačí plytké konstatování o tom, že jsou levné, kvalitní a módní, občas se objeví i aktuální důraz na ekologii a udržitelnost. Se stoupající cenou a prestiží značky ale stále častěji vstupují do hry opakující se příběhy o tom, jak dané džíny navazují na poctivé oděvy dělníků, kovbojů či zlatokopů a jak se v nich odráží tradice a dobré řemeslo potřebné pro výrobu odolného oblečení pro tvrdou manuální práci v jakémkoliv počasí. Na kvalitních kalhotách není nic špatného, ale na první pohled nedává smysl, proč se tento styl reklamní rétoriky používá zrovna u oblečení, které už si nejspíš nikdo do práce v kamenolomu brát nebude, a rozhodně ne v případě značek, jejichž džíny by přišly na třetinu měsíčního platu příslušného dělníka. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

13:39

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 900Dnes 04:51

Česká pošta plánuje nepotřebné pobočky prodat. Šanci tak mají i obce

Článek Jaroslava Gavendy. Česká pošta oznámila, jak chce naložit se zrušenými pobočkami. Buď je prodá, nebo využije pro jiné účely. Vláda by snížení počtu poboček o tři stovky měla odsouhlasit do pátku. Seznam Zprávám to řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Rušení poboček se dotkne krajských a okresních měst. Česká pošta zatím neodtajnila seznam konkrétních míst, která se zavřou. Státní podnik ale na dotaz Seznam Zpráv uvedl, jak se svým majetkem hodlá naložit. „Budovy, které patří České poště a ve kterých se pobočky zruší, projdou posouzením, zda pro ně má Česká pošta další využití. Pokud ne, tak budovu nabídneme k odkupu. Buď přímým prodejem za cenu podle znaleckého posudku, to se týká případného zájmu obcí. Pokud by obec neměla zájem, bude budova nabídnuta prostřednictvím e-aukce, kde objekt získá ten, kdo nabídne nejvyšší cenu,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228495] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 900Dnes 07:18

Kauza byty: Blažek dostal věci, jež by pomohly podezřelým, připustil žalobce

Článek Adély Jelínkové a Lukáše Valáška. Vrchní státní zástupce z Olomouce připustil, že poskytl ministrovi spravedlnosti informace, jejichž znalost může prospět osobám vyšetřovaným v brněnské bytové kauze. Mezi ně však patří také ministrovi známí. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS už několikrát požádal státní zástupce o informace z vyšetřování živého případu machinací s městskými byty v Brně. Postupuje v duchu svých pravomocí, avšak jak se nyní ukázalo, disponuje díky tomu informacemi, jejichž znalost může být velmi prospěšná osobám, o něž se policie v kauze zajímá. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228444] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 899Včera 04:04

Komentář: Bibi vypustil démony. Teď s nimi musí žít

Komentář Milana Rokose. Ve snaze předejít pádu vlády slíbil Netanjahu svému nejextrémnějšímu ministrovi dohled nad Národní gardou. Ta už nebude podléhat policii, ale recidivistovi, který trvá na sporné justiční reformě. Zmrazíme justiční reformu, abychom nezatáhli zemi do občanské války. Pondělní rozhodnutí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua působí na první pohled jako smířlivé a státnické gesto, izraelská politická krize jím ale ještě zdaleka nekončí. Zkušený stratég Netanjahu si vzal spíš jen oddychový čas, než aby někomu ustupoval. Nemá totiž kam - pokud by kontroverzní reformu oslabující soudní moc v zemi odpískal, svrhnou jeho krajně pravicoví partneři vládu. A „Bibi“ může skončit kvůli svým korupčním aférám třeba i ve vězení. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228518] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 897Včera 07:37

Zemanův švagr pracoval pro stát za desítky tisíc měsíčně. Co dělal, je tajné

Článek Vojtěcha Blažka. Petra Bednarčíka, bratra manželky Miloše Zemana a bývalého vojáka, zaměstnávala státní IT agentura. S odměnou až 700 korun za hodinu – za poloviční úvazek. Švagru prezidenta Miloše Zemana chodila podle zjištění Seznam Zpráv po dva roky pravidelná výplata od státu. A to za funkci, u níž nikdo nechce vysvětlit, co vlastně obnáší. Ani popsat, jakou práci v ní prezidentův příbuzný vykonal. Petr Bednarčík, starší bratr prezidentovy manželky Ivany, si přitom podle smlouvy mohl přijít na desítky tisíc měsíčně – za práci na poloviční úvazek. Bednarčíka zaměstnávala v letech 2019 a 2020 Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Je to servisní organizace spadající pod Ministerstvo vnitra, která poskytuje státu servis v IT oblasti. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228252] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 898Před dvěma dny 06:17

Kdo drží kryptoměny tři roky, ať neplatí daň, tvrdí komunita i někteří politici

Článek Lukáše Voženílka. Změnu způsobu zdanění kryptoměn v Česku podporují nejen lidé z kryptoměnového odvětví, ale i někteří politici. Jedním z navrhovaných kroků je zavedení takzvaného časového testu, kdy lze za určitých pravidel kryptoměny nedanit. Kryptoměny se stávají stále populárnější formou investice, ale také významným tématem v souvislosti s daněním. V poslední době se v kryptoměnové komunitě a mezi některými politiky objevila diskuze o tom, zda by u kryptoměn měla být možnost uplatňovat takzvaný časový test, který je za určitých podmínek může osvobodit od placení daní. Tříletý časový test je v současné době možné uplatnit například u investic do akcií. Také v případě kryptoměn by mohl osvobodit od daně ty, kteří drží kryptoměny po určitou dobu. Dále by se mohlo zlepšit zdanění tak, že by se daně platily až při převodu kryptoměn na fiat, tedy standardní měnu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228458] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 896Před dvěma dny 10:36

Špatná zpráva nejen pro Babiše. Česká sídliště se mění v domov střední třídy

Analýza Petra Holuba. Společnost nespokojenců, která se v minulosti vytvořila na českých sídlištích, snadno věřila slibům populistů. Teď to přestalo platit. Souvisí to s celkovou proměnou sídlišť, kde se skladba obyvatel mění ve střední třídu. Za střed Jižního Města lze označit několik hektarů prázdného prostoru, který se táhne od stanice metra Háje až ke knihovně Opatov. V klidné večerní atmosféře se proti nebi rýsují siluety dvanáctipatrových řadových paneláků spolu s několika obytnými věžemi o výšce až 25 pater, které jsou jakoby náhodně rozházeny po okolí. „Říkáme tomu Radniční náměstí,“ připomíná zdejší místostarostka Zuzana Böhmová plány, postavit v centru volného prostoru reprezentativní budovu, na kterou ovšem sotva budou někdy peníze. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228375] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 896Před dvěma dny 10:27

Hledání „zlatého“ vodíku: Stačí ještě jeden objev a změní se svět

Článek Lukáše Marka. Pod zemí se možná ukrývají obří ložiska paliva, při jehož spalování nevznikají emise CO2. Zatím se našlo jedno v Africe a další se hledá. Stačí ještě jeden objev někde v Evropě nebo USA a změní to svět, říká geolog Jon Gluyas. V roce 1987 se poblíž vesnice Bourakébougou v Mali stala zvláštní věc – ze 108 metrů hlubokého vrtu studny začal místo vody proudit neznámý plyn. Když se do díry podíval dělník, co zrovna kouřil cigaretu, plyn explodoval a popálil ho. Ve dne modrý a v noci žlutý oheň z díry tryskal dalších několik týdnů, než se ho dělníkům podařilo uhasit a vrt utěsnit. Lidé z vesnice se od té doby místu raději vyhýbali, protože věřili, že je prokleté. To trvalo až do roku 2007, kdy se o tom doslechl malijský podnikatel Aliou Diallo. Koupil práva na průzkum oblasti a rozhodl se z „prokletého místa udělat požehnané“. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228273] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 896Před dvěma dny 13:28

Kauza kšeftů s policejními spisy má další spojnici s rodinou Schillerové

Článek Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Dva rodinní příslušníci Aleny Schillerové podle vyšetřovatelů pomáhali udržovat v chodu policejní systém, který kryl stamilionové daňové úniky. Před detektivy chránil i členy a sponzory hnutí ANO. Když v roce 2017 detektivové v Brně spustili akci Krov a pozatýkali desítky lidí, stoupající hvězdě hnutí ANO Aleně Schillerové to zkomplikovalo kariéru. Mezi lidmi zadrženými kvůli vynášení tajných informací z policejních vyšetřování byl totiž i její zeť David Rusňák. Někdejší prominetní člen a sponzor Babišova „protikorupčního“ hnutí ale rychle s žalobci uzavřel dohodu. Přiznal, že mu policisté některé informace zajišťovali, zaplatil milion do fondu obětem trestných činů a výměnou za to jeho stíhání skončilo. Schillerová se týden potom stala ministryní financí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228044] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 895Před třemi dny 04:24

Diagnóza Josefa Veselky: Metro a délka života

Diagnóza Josefa Veselky. Víte, jak může mapa metra souviset s délkou života obyvatel? Zásadně. Před deseti lety vznikla mapa londýnského metra, která ukazovala, jaká je očekávaná délka života obyvatel v okolí jednotlivých stanic. Výsledky byly šokující – a ten výraz se zde opravdu hodí. Rozdíl osmi stanic mezi samotným centrem, tedy stanicí Oxford Circus a východněji položenou Mile End, činil celých 18 let ve prospěch centra! Nejpravděpodobnějším vysvětlením tohoto jevu je socioekonomický status obyvatel jednotlivých londýnských částí. Klíčové jsou tedy rozdíly v tom, jaké mají lidé vzdělání, povolání, příjem, majetek, životosprávu. Nebo jak kvalitní zdravotní službu mohou využívat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228338] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 858Před třemi dny 07:07

Brusel chce měnit farmaření. Nereálné cíle zdraží potraviny, tvrdí zemědělci

Článek Magdaleny Maňákové. Zelená kritéria už zasahují nejen do energetiky, ale začínají určovat i pravidla pro zemědělce. Takzvaná taxonomie, tedy zařazení ekologických postupů a produktů do zemědělství, se ale v současné podobě českým farmářům nelíbí. Evropská unie postupně zavádí takzvanou taxonomii, tedy povinné hodnocení činností podle jejich udržitelnosti a dopadu na životní prostředí, aby se dosáhlo cílů Zelené dohody. Taxonomie by tak měla v budoucnosti prostupovat řadou oblastí, i když pro většinu z nich se jednotlivé podmínky a kritéria teprve tvoří. Až doposud toto hodnocení znali lidé především z energetiky, kde k povědomí přispěla energetická krize a debata například o tom, zda jaderné elektrárny lze označit za ekologické, a tedy zda budou v taxonomii. Evropská komise ale aktuálně řeší zelená kritéria i u farmářů, kteří pěstují na polích a chovají zvířata, a firem, které zpracovávají potraviny či hnojiva. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/226292] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.