Pochoutkový rok
26. březen 2023

Poslechněte si podcast: Poslechněte si: Pochoutkový rok 26. 3. 2023

Soutěžní recept: Kachna na houbách s nudlemi. Rady z etikety Ladislava Špačka: S čím a kde si přiťuknout a s čím nikoli? Pařené sýry k nám přišly z Balkánu.

26:08

Pochoutkový rok

Vydává: Český rozhlas

Kulinární průvodce pro všechny milovníky jídla. V pořadu vyhlašujeme soutěž o váš nejlepší recept. Poslouchejte každou neděli po 10. hodině nebo v repríze po 21. hodině. Vítězové získají vybavení do kuchyně v celkové hodnotě 100 000 Kč. Přihlaste se do letošního ročníku ❯❯

Web

Před čtyřmi dny 06:03

Boží milosti od Lenky Lipčákové jsou boží a potěší nejen ve sváteční den

Sladké, jednoduché a zároveň kypré pečivo vám udělá radost třeba po nedělním obědě. Je až pochoutkově obřadní a hodí se ke kávě nebo kakau. Svůj nafouknutý tvar získává smažením. Boží milosti připravila Lenka Lipčáková z Chabařovic.

Před čtyřmi dny 01:20

Citron můžeme na řízek vymačkávat jediným možným způsobem, překvapí vás jak, říká Ladislav Špaček

V restauraci si objednáme řízek a přinesou nám ho s kouskem citronu. Jak ho pocitronujeme? Můžeme vzít citron do ruky?

Před čtyřmi dny 25:12

Poslechněte si: Pochoutkový rok 4. 6. 2023

Soutěžní recept: Boží milosti od Lenky Lipčákové. Chřest z Ivančic. Rada Ladislava Špačka: Je jen jediný způsob, jak si pocitronovat řízek nebo rybu.

Před týdnem 08:19

Piškotový zákusek s angreštem a sněhovou čepicí od Jiřího Pospíšila

Tenhle dezert Jiřího Pospíšila z Rudy nad Moravou vás dostane. Piškotové těsto s bohatou vrstvou máslovo-vanilkového krému se perfektně snoubí s kyselou chutí angreštu. A angrešt má v Pochoutkovém roce premiéru. Peče se jen korpus, zbytek vychladíte v lednici. Rozhodně zkuste!

Před týdnem 01:06

Většina Čechů drží vidličku špatně, patří hroty dolů, říká Ladislav Špaček

Vidličku známe až od konce 16. století. Dříve vidličky byly velmi dlouhé, měly asi půl metru. Původní vidličky měly pouze dva hroty a byly úplně rovné, takže často docházelo ke zraněním. Teprve koncem 18. století se vidličky zkrátily, zmnožil se počet hrotů a vidlička získala anatomický tvar. Ten kopíruje patro.

Před týdnem 27:37

Poslechněte si: Pochoutkový rok 28. 5. 2023

Soutěžní recept: piškotový zákusek s angreštem a sněhovou čepicí od Jiřího Pospíšila. Chřest z Ivančic. Ladislav špaček: Jak správně držet vidličku.

Před týdnem 03:05

Chřest z Ivančic. Mimozemská rostlina, nebo buržoazní pochutina?

Nejslavnější chřestové plantáže vznikly v Ivančicích počátkem 19. století. Ve své době byl ivančický chřest ve světě daleko známější než plzeňské pivo. Jeho slávu dnes připomínají například slavnosti chřestu v této jihomoravské vsi.

Před 2 týdny 08:41

Záhorácké závitky s chlupatými knedlíky od Jany Černé

Záhorácké závitky s chlupatými knedlíky připravila Jana Černá z Ústí nad Orlicí. Měkoučké maso ovoněné špekem a chuť cibulky se zelím pohladí nejen vaše chuťové pohárky, ale i duši. Kombinace sladkosti a tučnosti masa je hotové blaho v ústech.

Před 2 týdny 01:16

Mlčeti zlato u jídla neplatí. Pokud je pokrm horký, zásadně konverzujeme, radí Ladislav Špaček

Známe to všichni. Dostaneme na stůl horké jídlo, které se nedá hned jíst. Když do něj ale začneme foukat, abychom ho ochladili, chováme se velmi nespolečensky. Ladislav Špaček ví, jak na to.

Před 2 týdny 26:47

Poslechněte si: Pochoutkový rok 21. 5. 2023

Soutěžní recept: Záhorácký závitek s chlupatými knedlíky od Jany Černé. Marmelády z Českého ráje dobyly svět. Proč se nemá do horkého jídla foukat? Poradí Ladislav Špaček.