• Podcasty
  • Český rozhlas - Jídlo a gastronomie
Český rozhlas - Jídlo a gastronomie
27. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Pochoutkový rok: Jiřinčiny koláčky podle Marie Široké

Malé koláčky bohatě plněné jablečnou náplní jsou z kynutého těsta, které se ovšem nenechává kynout. Díky tomu si koláčky při pečení zachovají tradiční chuť kynutého těsta a zůstanou malé jak jednohubky. Jeden vám rozhodně stačit nebude. Marie Široká z Hovoran je upekla podle receptu své dlouholeté kamarádky Jiřinky.

09:54

Český rozhlas - Jídlo a gastronomie

Vydává: Český rozhlas

Recepty a nápady, jak si jídlem zlepšit den.

Web

Před třemi dny 08:29

Pochoutkový rok: Vánoce na růžovo aneb Mandlové kořeněné pracny s malinami podle Josefa Maršálka

Maliny dodají tradičním pracnám tu správnou kyselost, která srazí sladkost cukroví. Výhoda mrazem sušeného ovoce je, že na miniaturním množství je koncentrována nejenom chuť a barva, ale i vůně. Zkusíte letos tuto klasiku ozvláštnit i vy?

Před třemi dny 01:23

Pochoutkový rok: Tři zásady pro přednes přípitku u slavnostní tabule nám prozradil Ladislav Špaček

Přípitkem zahajujeme slavnostní události, například slavnostní večeři na počest významného hosta. Kdo pronáší přípitek a jak dlouho by měl trvat?

Před třemi dny 26:48

Pochoutkový rok: Poslechněte si: Pochoutkový rok 26. 11. 2023

Vánoční pečení s Josefem Maršálkem: Mandlové kořeněné pracny s malinami. Ladislav Špaček: Tři zásady pro přednes přípitku. Pavlišovský řízek se zelím a knedlíkem.

Před týdnem 39:43

Pochoutkový rok: Poslechněte si: Pochoutkový rok 19. 11. 2023

Finále soutěže o nejlepší posluchačské recepty. Které recepty jste ocenili jako nejlepší a které ocenila porota? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Před 2 týdny 07:48

Pochoutkový rok: Kokosové špalíčky z piškotového těsta od Nadi Konvalinkové

Je to jednoduchý, rychlý a velice chutný dezert. Malé kousky se vám přímo rozplynou v ústech. A jestli náhodou nejste milovníci kokosu, vyzkoušejte, a uvidíte, že změníte názor. Je to vynikající.

Před 2 týdny 01:18

Pochoutkový rok: Sklenku na víno držíme vždy jen za stopku. Rozdíl je ve výšce, říká Ladislav Špaček

Svatomartinský víkend si žádá svatomartinské víno. A nás zajímalo, jak se správně drží vinná sklenička. Jiné je to u bílého vína, jiné u červeného a jiné u sektu. Jasno nám v tom udělá Ladislav Špaček.

Před 2 týdny 02:59

Pochoutkový rok: Tradice svatomartinských hus zažívá v Česku renesanci

V posledních letech se husy zabydlely na svatomartinském menu. Lidé si rádi dopřejí kousek oblíbené pečínky, aniž by museli doma husu péct. Místa v restauracích bývají zamluvená už týdny dopředu a s husami je to jakbysmet.

Před 2 týdny 26:02

Pochoutkový rok: Poslechněte si: Pochoutkový rok 12. 11. 2023

Recept poroty: Kokosové špalíčky Nadi Konvalinkové. Rada z etikety: Jak správně držet sklenku na víno. Tradice svatomartinské husy.

Před 3 týdny 06:22

Pochoutkový rok: Křupavé bramboráky s uzeným podle Patrika Rozehnala

Bramboráky jsou vděčným jídlem k vínu, pivu nebo jen jako rychlá večeře. Nahrubo nastrouhané brambory zaručí větší křupavost a maso ve směsi dodá šťavnatost. Ochucené tak, jak mají být a tak křupavé! Tyhle bramboráky budete chtít. Věřte, že když jimi uctíte návštěvu, která tvrdí, že je najedená, během chvilky na stole nezbyde nic. Jen otázka: Nebyl by tam ještě jeden?

Před 3 týdny 01:41

Pochoutkový rok: Přejete si „dobrou chuť“? Doma u stolu tradici dodržujte, na banketech na to zapomeňte

Základem slušného vychování bývá projevit u stolu přání dobré chuti. Jiné je to ale doma, jiné na společenských akcích a jiné v Buckinghamském paláci. Tam se nepřeje, a když už, tak francouzsky.