Pochoutkový rok
1. leden 2023

Poslechněte si podcast: Pochoutkový rok 2022 zná své vítěze. Vyhrál unikátní recept na kunštátský zámecký perník

V neděli 25. prosince vyvrcholil ve vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu další ročník kulinářské soutěže Pochoutkový rok, který byl tentokrát na sladko. Na velké finále bylo do pražského Divadla Metro pozváno všech 30 soutěžících se svými rodinami a blízkými. Nejlepším sladkým receptem roku 2022 se stal kunštátský zámecký perník plněný povidly, vlašskými ořechy i sušenými fíky a švestkami od Marie Šafářové z Poličky.

34:50

Pochoutkový rok

Vydává: Český rozhlas

Kulinární průvodce pro všechny milovníky jídla. V pořadu vyhlašujeme soutěž o váš nejlepší recept. Poslouchejte každou neděli po 10. hodině nebo v repríze po 21. hodině. Vítězové získají vybavení do kuchyně v celkové hodnotě 100 000 Kč. Přihlaste se do letošního ročníku ❯❯

Web

Před šesti dny 06:37

Báječnou kachnu na houbách s nudlemi připravil Ladislav Jirák. Na knedlík si ani nevzpomenete

Recept, za kterým jsme přijeli do Přelouče, je od Ladislava Jiráka. Ten se do soutěže Pochoutkový rok přihlásil i proto, aby s manželkou tímto způsobem oslavili svou diamantovou svatbu. Jde o jednoduchý, ale výtečný recept, který vás donutí nenechat na talíři ani kousek.

Před šesti dny 26:08

Poslechněte si: Pochoutkový rok 26. 3. 2023

Soutěžní recept: Kachna na houbách s nudlemi. Rady z etikety Ladislava Špačka: S čím a kde si přiťuknout a s čím nikoli? Pařené sýry k nám přišly z Balkánu.

Před šesti dny 01:25

V restauraci u stolu si nápoji nepřiťukáváme, jen pozvedneme sklenice, vysvětlil Ladislav Špaček

Přiťukávání si nápoji je rituál, který raději klademe do méně formálního prostředí.

Před šesti dny 03:08

Korbáčiky, parenice a další pařené sýry k nám přišly z Balkánu

Pařené sýry jsou typickým produktem zemí jižní Evropy v oblasti Středozemního moře, zejména států balkánských. Zdomácněly ale také ve střední Evropě, známe je z Polska, Slovenska, velkou oblibu si získaly i u nás.

Před týdnem 07:48

Ptáčci s haluškami a smetanovou omáčkou jsou nevšední kombinací tradičních pokrmů

Tyhle hovězí ptáčky jsou trochu jiné než ty španělské, které známe. Uvnitř je ukrytá nakládaná okurka, cibule a špek s hořčicí. Všechny tyto přísady dodají ptáčkům ten správný říz. Podávají se s domácími haluškami a smetanovou omáčkou. Mnoho lidí je na začátku překvapeno, ale pak si neváhá požádat o přidání.

Před týdnem 26:21

Poslechněte si: Pochoutkový rok 19. 3. 2023

Soutěžní recept: Ptáčci s haluškami a smetanovou omáčkou. Rady z etikety Ladislava Špačka: Co můžete jíst vidličkou? Udělejte si domácí ořechovku.

Před týdnem 01:05

Vidličkou můžeme jíst jen některá jídla. Která to jsou, prozradil Ladislav Špaček

Příbor používáme obvykle tak, že nůž držíme v pravé ruce, vidličku v levé ruce. Nicméně jsou i pokrmy, které můžeme jíst jenom vidličkou.

Před týdnem 03:02

Ořechovka byla jedním z nejoblíbenějších likérů našich babiček. Bude dobrá, když jí dopřejete čas

Domácí ořechovka patřila mezi oblíbené pití našich předků. A pije se dodnes. Abyste si na ní mohli v zimě pochutnávat, je potřeba sklidit nezralé vlašské ořechy na samém začátku léta.

Před 2 týdny 06:58

Geniálně jednoduchá, rychlá a výtečná dýňová polévka s tymiánem od Ludmily Škardové potěší každého

Recept od Ludmily Škardové ze Zruče-Sence se stal prvním soutěžním receptem Pochoutkového roku 2023. Polévku připravíte rychle a výborně vás zasytí. Je lehce krémová s jemnou chutí po bramborách a dýni, a ovoněná tymiánem jako jarní zahrada. Navíc je bezlepková.

Před 2 týdny 26:13

Poslechněte si: Pochoutkový rok 12. 3. 2023

První soutěžní recept Pochoutkového roku 2023: Dýňová polévka. Rady z etikety Ladislava Špačka: Jíte kuřecí stehno rukama? Zapomeňte. Tavený sýr Čechům chutná už 100 let.