Odpolední interview
3. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Počasí, nepočasí, děti z lesní školky si pobyt venku užívají

Malina je nová lesní školka v Komorní Lhotce. Jak snášejí děti mrazivé dny nebo jak zkušená pedagožka se čtyřicetiletou praxí ve školkách hodnotí tento styl předškolního vzdělávání?

09:57

Odpolední interview

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s osobnostmi známými i neznámými, které ale stojí za to poznat.

Web

Včera 10:11

Jak vzniká rozhlasová četba. Zveme vás do zákulisí naší tvorby

V jednom z našich studií a s ní související režii v těchto dnech herci pod dramaturgickým vedením Evy Lenartové natáčejí novou rozhlasovou četbu. Jaké téma na vás čeká v další sérii Rozhlasového listování?

Před týdnem 11:43

Střípky z ostravské archeologie. Za netradičními audiovizuálními příběhy stojí Zbyněk Moravec

Jestli hltáte dobrodružné, napínavé a tajemné filmy, možná vás překvapí, že právě takové najdete i v odkazu na webu Ostravského muzea. Jde o kratší i delší videa, která prezentují střípky z archeologického bádání a rozkrývání příběhů záhadných nálezů. Autorsky za nimi stojí archeolog Zbyněk Moravec.

Před týdnem 10:02

Magická trojka výtvarnice Terezy Svatošové

Máma tří dětí, sochařka a výtvarnice Tereza Svatošová, žije a tvoří v Mokrých Lazcích. Právě teď vystavuje svá díla v Galerii Střední odborné školy AHOL v Ostravě-Vítkovicích.

Před týdnem 09:32

Manželé Dobíškovi z Frýdku-Místku zasvětili svůj život panenkám

Kdekoli vystaví sběratelka z Frýdku-Místku Pavla Dobíšková své panenky, sklidí nadšení. A to nejen u dětí, dívek a žen. Její sbírka je totiž opravdu pestrá. Mezi panenkami najdete například jeptišku, černoušky i staré reklamní panny.

Před týdnem 10:21

Inženýrka chemie opustila svět křivulí a vzorečků a vrhla se do tance. Je úspěšnou burleskou

Mohla z ní být úspěšná inženýrka chemie. Ale mladé ženě z Ostravy, Dominice Markové, je více než v laboratoři mnohem lépe na pódiu. Její vášní je tanec, ať už v kabaretu či v burlesce.

Před týdnem 10:49

Pobaby s fazolami. Na návštěvě v Domově pro seniory v Bystřici na Třinecku

Loupání fazolí je práce nenáročná a dá se u ní hezky povídat. Zvláště když si kolem stolu sednete s přáteli či sousedy, nalijete si něco dobrého k pití a můžete loupat a vyprávět si. Přesně takovýto starý zvyk vzkřísili minulý týden v Bystřici na Třinecku.

Před 2 týdny 11:55

V přírodě jako doma. Enviromentální témata s přehledem řeší domškoláci na Hukvaldech

Tušíte, kolik litrů může protéct vodovodním kohoutkem, když ho necháte otevřený při obyčejném čištění zubů? Natáčeli jsme reportáž na jednom z bádání.

Před 2 týdny 10:13

Setkání s Monikou Horsákovou, režisérkou online seriálu Ostravské kulturní stopy

Vedoucí audovizuální tvorby na Slezské univerzitě Monika Horsáková je členkou Okrašlovacího spolku za Krásnou Ostravu a také režisérkou online pořadů Ostravské kulturní stopy. Ty můžete shlédnout na webu klubfiducia.cz. Jak se filmy a témata mapující ostravský kulturní život rodí?

Před 2 týdny 09:25

Když oči neslouží, knížek se člověk vzdát nemusí. Jsou tady zvukové knihovny

I když už oči vůbec neslouží, je těžké vzdát se čtení. Právě proto existují zvukové knihovny, do kterých si nevidomí či lidé s těžkým zrakovým postižením chodí půjčovat knihy. V té ostravské pracuje knihovnice Běla Svobodová.

Před 2 týdny 10:27

Záchranář, kreslíř, tramp a učitel Oldřich Hyvnar si i v důchodu plní sny

Záchranář, kreslíř, tramp a učitel výtvarné výchovy na Gymnáziu v Novém Jičíně. To je Oldřich Hyvnar, mimo jiné autor komiksu o Joy Adamsonové či mořeplavci Richardu Konkolském.