Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Po triumfu na hokejovém MS ve Vídni přišel na Světovém poháru krach vygradovaný potupou s Německem

Po triumfu na světovém šampionátu ve Vídni v roce 1996 přišel ještě v témže roce velký šok pro český hokej. V Kanadou režírovaném turnaji o Světový pohár český tým i s hvězdným kádrem kráčel od pěti k nule. Po debaklu od Finska 3:7 a prohře se Švédskem 0:3 přišla potupná porážka 1:7 od Německa. „Nejde to vymazat, ale rozhodně nesdílím názor, že to maže výsledek z mistrovství světa. Je to aktuální krach českých hráčů, ale určitě ne českého hokeje,“ komentoval tehdy kouč Bukač.

02:50

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Dnes 02:50

V olympijském finále v Tokiu se o zlato rozstřelovali Jiří Lipták a David Kostelecký

Medailové ambice měli před odletem na olympijské hry do Tokia oba, že si ale kamarádi Jiří Lipták a David Kostelecký zastřílí o zlato v rozstřelu jako poslední dva muži v soutěži, to je vážně nenapadlo. Do závodu nešli jako outsideři, ale takový úspěch nečekal asi nikdo. V závěrečném rozstřelu se nakonec vytouženého zlata dočkal Jiří Lipták před kamarádem Davidem Kosteleckým. Velcí kamarádi si na střelnici nic nedarovali, ale po skončení soutěže udělali společnou oslavu.

Včera 03:39

Čeští basketbalisté na MS 2019 skončili senzačně šestí

Nikdo jim před světovým šampionátem moc nevěřil, ale během něj už jim v Česku s nadsázkou fandili všichni. A čeští basketbalisté v Číně dosáhli na historický úspěch - šesté místo. Vůbec poprvé v samostatné historii a 37 let od poslední účasti Čechoslováků startovali čeští basketbalisté na MS. Do Asie cestovali jako ne příliš známí reprezentanti, ale zpátky domů se vraceli jako hrdinové. Svými výkony celé Česko pobláznili a nakonec vyrovnali i nejlepší umístění Čechoslováků.

Před dvěma dny 03:11

V cíli kroutila hlavou. Na olympiádě v roce 2018 Ledecká vyhrála Super G

Ester Ledecká po senzační výhře super obřího slalomu na olympijských hrách v roce 2018 nevěřícně kroutila hlavou. „Vůbec tomu nerozumím, jsem překvapená, nedokážu si na to zvyknout.“ Olympijský příběh dotáhla k dokonalosti, když o několik dnů později ovládla paralelní slalom na snowboardu. Od té doby Ledecká každou sezónu odpovídala na otázky typu, jestli už si vybrala jeden sport, kterému se bude věnovat. Vždy si stála za svým: „Hlavní je, aby mě to bavilo.“

Před třemi dny 04:56

Nagano 1998: Hokejový turnaj století se zlatým koncem pro český tým

Hokejový turnaj století se zlatým koncem pro český národní tým. To bylo olympijské Nagano v roce 1998. Poslední a hlavní slovo při skládání týmu měl legendární trenér Ivan Hlinka. Neřešil případné pochybovače a nominoval třeba i tehdy čtyřiatřicetiletého Vladimíra Růžičku. Někteří hráči se tak v Japonsku setkali vůbec poprvé. „Potkal jsem deset hráčů poprvé v životě, protože po odchodu do NHL jsem ztratil přehled,“ přibližoval tehdejší setkání výjimečný brankář Dominik Hašek.

Před pěti dny 02:19

V roce 1960 nováček soutěže Hradec Králové dokráčel až k nečekanému titulu ve fotbalové lize

Sezona 1959/1960 se do historie fotbalu v Hradci Králové zapsala zlatým písmem. Pro klub z východních Čech je to doposud jediný získaný titul v nejvyšší domácí fotbalové soutěži. Navíc triumfoval jako nováček! „Nehráli jsme si na žádné esa, navíc jsme měli výborného trenéra Jiřího Zástěru, ke kterému jsme měli úctu. Po zisku titulu jsme se napili a po hodině šli domů,“ vzpomíná hráč tehdejších mistrů Ladislav Pokorný. A jaká byla kdysi odměna za titul? Sto korun a poděkování.

Před šesti dny 02:13

Jízdu na evropském šampionátu v roce 1996 proměnili čeští fotbalisté ve stříbrné medaile

V roce 1996 česká fotbalová reprezentace dokráčela až do finále mistrovství Evropy. V tom roce to byl nejsenzačnější příběh z fotbalového prostředí na světě. Od party, kterou poskládal trenér Dušan Uhrin, nikdo nic neočekával. A přesto si před finále ve Wembley české fotbalisty prohlížela anglická královna. Snad každý český fotbalový fanoušek si pamatuje geniální lob Karla Poborského, kterým rozhodl čtvrtfinále s Portugalskem, v semifinále Češi vyřadili po penaltách Francii.

Před týdnem 02:08

Martin Faměra: Vodní pólista, který se považuje za napůl Španěla

Martin Faměra si vyzkoušel hned tři reprezentační výběry. Český, slovenský a naposledy španělský. Jak sám o sobě říká, teď je napůl Španěl. Žije v Barceloně, kde profesionálně hraje vodní pólo. Rodák z jihu Čech je považován za jednoho z nejrychlejších vodních pólistů na světě. I proto právě na něj mnohdy padá volba trenérů pro úvodní sprint o balon. Poctivou prací se snaží stále docílit svého snu, kterým je zisk medaile na olympijských hrách.

Před týdnem 02:40

Ivan Lendl: Za Československo vyhrál v roce 1980 Davis Cup, v roce 1986 emigroval do Spojených států

Ivan Lendl je tenisový trenér a bývalý profesionální tenista, který reprezentoval Československo a po získání amerického občanství i Spojené státy. V roce 1980 se výrazně podílel na vítězství Československa proti Itálii ve finále Davis Cupu. Po roce 1986, kdy se přestěhoval do Ameriky, ho ale politické špičky komunistického režimu považovaly za ilegálního přeběhlíka. Poté už Československo ve slavné týmové soutěži dál nereprezentoval.

Před týdnem 02:36

Katie Ledecká: Pro plavkyni s českými kořeny jsou dvě zlaté a dvě stříbrné medaile z olympiády málo

Když zjistila, že na zimních olympijských hrách v Koreji zazářila Ester Ledecká, hned ji blahopřála. Nedělá stejný sport, není ze stejné země, ale má stejné příjmení. Americká plavkyně Katie Ledecká, která má už 10 olympijských medailí, má přes svého dědu české kořeny. Na olympiádě v Londýně šokovala ve svých pouhých 15 letech. Uplynulé olympijské hry ale brala trochu s hořkostí – dvě zlaté a dvě stříbrné medaile v Tokiu byly méně, než by si přála.