- Podcasty
- Po sametu

Poslechněte si podcast: Václav Havel? Člověk z masa a kostí, který dělal chyby. A pak se jim uměl postavit
„Život se na pár dní zastavil,“ vzpomíná na 18. prosinec 2011 historička Adéla Gjuričová. Vybaví se mi to samé.
Po sametu
Od listopadu 1989 uplyne už 30 let. Radio Wave připravilo k výročí takzvané sametové revoluce dokumentárně-reportážní sérii Po sametu. Chceme přiblížit polistopadové události posluchačům, kteří je nezažili nebo je vnímali dětskýma očima. Vybrali jsme deset zásadních milníků, které ovlivnily naši současnost, a osobnosti, jejichž rozhodnutí měnila podobu české společnosti.
Protiromské pochody v Česku. „Považovala jsem je za kamarády. Pak mě začali posílat do plynu“
Chvíli po vstupu do nového milénia se v Česku objevily silné protiromské nálady, které v průběhu let na mnoha místech země vyústily v nenávistné demonstrace.
„Mysleli jsme, že udělají bububu. A pak se začal formovat kordon.“ Jak to bylo na CzechTeku 2005?
Když se v televizi objevily záběry policejních těžkooděnců mlátících lidi na louce, bylo mi třináct. Byli jsme na chatě a nechápal jsem, proč je máma naštvaná.
Mlčící většina i nadšení pro volný trh. Jak hodnotit českou demokracii od roku 1989 po současnost?
V desetidílné podcastové sérii Po sametu zkoumáme vývoj české polistopadové demokracie. Porevoluční nadšení můžeme s odstupem třiceti let nahlédnout kriticky, bez růžových brýlí a emocí ze změny režimu. Jak se dnes jeví představy o nekonečném růstu, brzkém dohnání západní ekonomické úrovně a konci „všeho zlého“? Poslechněte si debatu ze série Po sametu, ve které jsme si povídali s historičkou Adélou Gjuričovou, politologem Jiřím Pehe a sociologem Ondřejem Císařem.
Před 15 lety jsme s oslavami a nadějemi řekli ano Evropské unii. Kde se teď bere česká skepse?
Jedním z nejzásadnějších dní pro českou zahraniční, ale i domácí politiku byl 1. květen roku 2004. V ten den vstoupila Česká republika do Evropské unie, instituce, od...
Odpojené vysílání a novináři zabarikádovaní v redakci. Co vedlo k televizní krizi v roce 2000?
Pamatuju si, že mě jako dítě bavilo chodit dívat se na zprávy ven. Bylo mi osm, když vypukla televizní krize.
Dlažební kostky, bubínky a slzný plyn. Jaké byly protesty proti zasedání MMF v roce 2000?
V českých médiích byste v roce 2000 nenašli většího strašáka, než byly protesty proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Novináři a politici...
ODS + ČSSD = VSL. Opoziční smlouva probudila v roce 1998 společnost z iluze
Bylo to matoucí. Dva tehdy největší političtí protivníci, Miloš Zeman a Václav Klaus, se po volbách v roce 1998 spojili a podepsali smlouvu, která vypadala jako koaliční...
Povodně 1997: Žádná evakuace, jen tma a křik. Vesnice Troubky se z pohromy vzpamatovává dodnes
Procházíme se prázdnými ulicemi a hledáme místo, kde bychom si mohli dát v tomhle horku něco k pití. Nakonec se zmrzlinou v ruce sedíme u místního obchodu a rozhlížíme se po obci Troubky, ve které před více než dvaceti lety zemřelo během krátké chvíle devět lidí. V noci ze 7. na 8. července roku 1997 sem vtrhla velká voda a zničila, na co přišla. Jak se lidé z dvoutisícové vesnice vyrovnali s tragickými povodněmi?
Kuponová privatizace. V Česku dodnes bolí rány z rychlé ekonomické transformace
Po revoluci přišla kromě vlny euforie taky trošku nudnější, ale neméně podstatná povinnost – reforma ekonomiky.