Před týdnem

Poslechněte si podcast: Plynová kamna nebo teplomety jsou v ložnicích vysloveně zakázány, varuje technik

Na chatách a chalupách většinou máme postarší plynové spotřebiče, které jsme používali doma. Plynové sporáky, malé jedno nebo dvou plotýnkové vařiče (které nás mnohdy zachránily při výpadku proudu) nebo teplomety či plynová kamna na propan-butan. Jak se o ně správně starat?

03:11

Hobby magazín

Vydává: Český rozhlas

Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

Web

Před dvěma dny 03:09

Jak správně krmit ovce: V sezóně by jim mohla stačit pastva, do hry ale vstupují další faktory

Pásla ovečky v zeleném háječku, pásla ovečky v černém lese – už tahle písnička naznačuje, že ovce se může pást skoro kdekoli, je méně náročná. Ovšem jiná písnička – ta o ovčácích čtverácích – napovídá, že si ovečky rády i přilepší... „vy jste naši vičku i tu čočovičku vypásli...“

Před čtyřmi dny 02:38

Kopr není dobré pěstovat blízko fenyklu

V důsledku vzájemného opylení kopru a fenyklu se tvoří nekvalitní semena, která se nehodí na výsev.

Před šesti dny 03:09

Jak se vypořádat se splaškovými vodami v místech, kde není veřejná kanalizace. Pomůžou jímky?

I když kanalizace v městech a obcích postupně rostou, ne všude ještě máme možnost zaústit trubku z našich domků či rekreačních objektů přímo do těchto blahodárných sítí. Když však v takovém místě chceme přece jen stavět, co nám zbývá za možnosti, abychom splnili podmínky vodního zákona? V podstatě jsou jen dvě.

Před týdnem 03:01

Prase chované v biochovu může běhat na čerstvém vzduchu a živí se tím, co vyrostlo na biopoli

V každém supermarketu je už biokoutek, kde si můžete koupit nejen mléčné výrobky, pečivo, různé mouky a zrníčka, ale i maso. Jedna z biofarem s chovem prasat a skotu a dokonce i vlastními biojatkami je v Sasově u Jihlavy.

Před 2 týdny 03:03

Terasu z dřevěných palubek ocení každý milovník přírodních materiálů

Pokud máte rádi dřevo, určitě oceníte přírodní design v podobě dřevěného povrchu. Pro pokládku nové terasy jsou velkým pomocníkem dřevěné palubky. Náročnost prací i životnost ale velmi záleží na tom, jaký typ dřeva vyberete i jak připravíte samotnou pokládku.

Před 2 týdny 02:58

Bazilišek jako terarijní krasavec a zdatný milenec. Jeho chov není složitý

Baziliška známe ze starých pohádek nebo z novodobé fantasy o Harry Potterovi a upřímně – nevypadá tam zrovna jako nejmilejší tvor. Chovatelka Petra Svobodová ale tvrdí, že je to jedno z nejkrásnějších terarijních zvířat. Co bazilišek potřebuje ke spokojenému životu?

Před 2 týdny 02:54

Je nenáročná, vděčná a kvete téměř za všech okolností. Hortenzie stromečkovitá

„Odrůda Annabelle, která na trhu patří k nejběžnějším, dorůstá při seřezávání do výšky 100–120cm. Pokud ji necháte volně růst, může mít i 180 cm. Díky tomu se nehodí do každé zahrady. Je na čase upozornit na dvě odrůdy, které jsou geneticky zakrslé,“ říká zahradník Pavel Chlouba.

Před 3 týdny 03:00

Z finančníka farmářem. Jakub Erler vyvažuje každý metr půdy zlatem a radí, jak začít farmařit

Mladý farmář Jakub Erler původně vůbec nepočítal s tím, že by pracoval v zemědělství. Dařilo se mu dobře ve finančnictví. Ale nakonec se ozvaly geny a Jakub se ujal dědictví po babičce a dědovi v Osicích na Královéhradecku. Dnes je půda jeho základním výrobním prostředkem a váží si každého metru čtverečního země.

Před 3 týdny 03:15

Aby vodu v bazénu nezaneřádily řasy, je na čase ho připravit. V hlavní roli nemusí být jen chlor

Kdo má na svém pozemku bazén a užívá si soukromého koupání, měl by ho připravit na sezónu, aby nezezelenal vodními řasami. Co je potřeba udělat radí Martin Zikula, technik výrobce a prodejce bazénů Rentmil v Plzni na Lochotíně.