Radioporadna
11. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Ploténka = nárazník mezi obratli, musí zvládat obrovské tlaky. Posilujte proto hluboké vnitřní svaly

Hostem naší radioporadny je MUDr. Silvie Šidáková, primářka oddělení rehabilitace Oblastní nemocnice v Trutnově. Jako téma jsme zvolili bolesti zad. Ale to je tak široký pojem, že to bychom tady mohli sedět několik dní a stejně bychom asi nestihli všechno probrat. Tak se dnes budeme věnovat spíše spodní části zad.

21:11

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Včera 17:42

Krmiva pro psy různého věku. Obecně od štěněte k psímu senioru by měly být granule méně výživné

Hostem naší radioporadny je Martin Pučálka, odborník na krmiva pro zvířata z firmy Krmiva Pučálka. Rozhodli jsme se, že si dnes v tom uděláme tak trochu jasno a pořádek, rozebereme krmiva pro zvířata různého věku. Řekneme si, jaké jsou v tom rozdíly. A protože se blíží Vánoce, mnoho z nás bud chtít dopřát svým zvířecím mazlíčkům něco dobrého.

Před dvěma dny 18:31

Tři pilíře, na kterých by měla žena 45+ zapracovat: strava, pohyb a spánek. Rady fitness trenérky

Naším hostem je Lucie Rosecká, fitness trenérka žen 45+ a specialistka na ženy v menopauze. Protože právě v tomto období ženy často řeší, že jsou nespokojené samy se sebou. Nespokojenost s přibývajícími kilogramy, které se nedaří sundat. Pokusíme se všem poradit, jak na to.

Před třemi dny 17:43

Oříšek, šiška a makovička. Adventní výzdobou symbolizujeme těšení se na jaro a zárodek nového života

Pustíme se do zahradničení a do péče o nejrůznější rostliny. Podíváme se také na adventní výzdobu našich domovů. Protože hostem naší rozhlasové radioporadny je zahradní rádce František Hlubocký.

Před týdnem 19:35

Linh Phamová, specialistka na asijskou a vietnamskou kuchyni, má ale ráda všechny možné chutě světa

Vietnamská kuchyně je velmi oblíbená v mnoha zemích světa, zároveň je považována za jednu z nejzdravějších. Právě této kuchyni se dnes věnujeme v radioporadně. Naším hostem je odbornice, která se v chutích, vůních i záludnostech této kuchyně opravdu vyzná. Linh Phamová se nestydí za to, že je rejžožroutka, naopak se tím pyšní.

Před týdnem 20:08

Tajně se vkrádá do života lidí. Osteoporóza, neboli řídnutí kostí, jako tichá epidemie 21. století

Odhaduje se, že osteoporóza postihuje až 10 procent populace a počet nemocných stále roste. Každý rok u nás lékaři odhalí zhruba 50 000 zlomenin, které jsou s úbytkem kostní hmoty spojeny. Jak tento trend zastavit? Jaké jsou možnosti léčby a prevence? O tom je dnešní radioporadna.

Před týdnem 16:53

Nápoje Prime mohou narušit spánkový režim a způsobit problém s pozorností, mají vysoký obsah kofeinu

Kolem nápojů PRIME se strhl velký mediální humbuk. Možná to bylo tím, že už před létem se začala opět diskuze o (ne) vhodnosti energetických nápojů, zda by měl či neměl být regulován jejich prodej, dokonce byla vypsána v srpnu občanská petice.

Před týdnem 17:35

Jak se pozná nemocná slinivka? Má něco společného se slinami? Na vše odpoví MUDr. Pavel Křenovský

Vypadá jako šupinatá ryba, možná ještěr, ale je to lidský orgán, který máme uprostřed břicha. Slinivka břišní neboli pankeas produkuje trávicí šťávy a také několik životně důležitých hormonů, včetně inzulinu. Pokud onemocní, pocítíme to třeba právě cukrovkou. V posledních letech roste počet nádorů slinivky, k závažným onemocněním patří i slinivkový zánět. Slinivku neradno podceňovat, ovlivňuje chod našeho metabolismu a trávení.

Před 2 týdny 16:25

Věřím ti! Projekt Terezy Otavové nabízí komplexní pomoc obětem domácího a sexualizovaného násilí

Věříte obětem? Byli jste někdy v roli toho, komu se oběť svěřovala, nebo snad sami obětí? Jejich pocity se v českém prostředí často znevažují a problematika domácího a sexualizovaného násilí je i přes svoji závažnost často bagatelizována či zesměšňována. Nový projekt právničky Terezy Otavové s názvem "Věřím ti" chce tohle vnímání změnit a obětem poskytovat skutečně komplexní pomoc.

Před 2 týdny 19:57

Dvojí výjimečnost. Přemýšlivé děti jsou citlivé, pedagog by to měl vnímat a věnovat jim pozornost

Učitelé Ivana Hanušová a Zbyněk Kašpar ze Základní a mateřské školy v Novém Městě nad Metují v Krčíně jsou hosty naší radioporadny. Jako téma jsme zvolili vzdělávání mimořádně nadaných a inteligentních dětí. Často něčím vyčnívají v kolektivu, mají určité schopnosti navíc, ale to se může pojit třeba i s poruchou pozornosti či nějakým handicapem.

Před 2 týdny 17:17

Každé auto vyžaduje servis, na to myslete už při koupi v bazaru. Zásadní je vyhodnotit, na co mám

Radioporadna o nákupu ojetého auta. Naším hostem je David Koukol, odborník na automobily, který se zabývá jejich dovozem, servisem, ale také poradenstvím. Chceme vám sdělit hlavní zásady, jak postupovat, když si chceme koupit auto v bazaru.