- Podcasty
- Dataři

Poslechněte si podcast: Plošné sledování mobilů? Je to děravý cedník, ve kterém uvíznou hlavně ti, co nemají důvod se bránit, říká právník Vobořil
Ústavní soud posvětil aktuální praxi, kdy mobilní operátoři musí půl roku zpětně uchovávat informace o pohybu svých zákazníků a o tom, s kým si volali a psali.
Dataři
Rozhovory s lidmi, kteří v Česku podporují otevřená data.
„Klimatická opatření fungují, jen jich není dost,“ říká česká oceánografka
Tereza Jarníková žije v Kanadě, pracuje pro anglickou univerzitu a jako jediná Češka se podílí se na klíčové klimatické zprávě Global Carbon Budget. Probrali jsme s ní modelování uhlíkového cyklu v oceánu, nenápadný půvab jazyka Fortran i zaměstnávání tuleňů. V češtině, která pro život v oceánu nemá slovíčka.
V policejních datech chybí 90 procent nehod cyklistů, říká výzkumník Šindelář
Rozhovory s bouravšími cyklisty ukazují detailnější perspektivu než policejní data – a liší se od obvyklých představ, proč cyklisti končí v nemocnici. Ukazují například na cizí zavinění u samonehod. Nebo použití auta jako zbraně, které oficiální data nevidí vůbec.
Klonované weby šíří proruskou propagandu, využívají triky kyberzločinců
Proruská propaganda si vypomáhá napodobeninami webových stránek známých novin, jako jsou Süddeutsche Zeitung nebo Washington Post. Mezi ukradené články pak míchá propagandistické texty, kde vykresluje západní státy jako zkažené a evropskou pomoc Ukrajině jako marnou.
Zuzana Šotová z Investigace.cz: Máme přísné standardy a umíme doplnit kontext
Pračky peněz, daňové úniky i skryté majetky politiků. Jak vypadá práce novinářů a novinářek, kteří při mezinárodních projektech zpracovávají uniklé dokumenty? A jak se tyhle informace vůbec k novinářům dostanou? O tom mluví zástupkyně šéfredaktorky serveru Investigace.cz Zuzana Šotová.
Díky datům víme, že minulost byla složitější, než se nám dřív zdálo, říkají digitální archeologové
Jak archeologii pomáhají nové technologie, od programování po geografické informační systémy? A odpadla díky počítačům nutnost kopat v hlíně?
Léky mizí v zahraničí, nelegální vývozy stát nezvládá postihovat
Datový novinář Honza Boček pokračoval v pátrání, kam mizí léky, které pak chybí v českých lékárnách. Co ukazují otevřená data? A proč se nedaří nelegální vývozy postihovat?
Jsem vizuální novinářka. Jak přemýšlí nad grafy designérka vizualizací?
Kristína Pšorn Zákopčanová navrhuje grafy pro Fakta o klimatu a spolupracuje také s námi. Co všechno potřebuje o tématu vědět, než navrhne graf? Proč dává statickým grafům přednost před klikacími? Jak čtenáři grafy doopravdy čtou? A jak důležité je, „aby to bylo pěkný“?
S rozplétáním inkvizičních spisů pomáhá speciální nástroj, vědci tak zkoumají vztahy mezi lidmi
Několik hodin trvá rozklíčovat a zaznamenat všechny informace obsažené na jedné stránce středověkého inkvizičního spisu. Záznamy o procesech s heretiky nabízí pohled do tehdejší společnosti, jelikož se často věnují lidem, o kterých nemáme žádné jiné písemné záznamy.
Kde všude je Bakalovo? Poplatky za nahlížení do katastru chrání hlavně bohaté a mocné
Klára Filipová, Tomáš Pika a Honza Cibulka popisují datově-investigativní práci na seriálu Tady je Bakalovo. V obnovené premiéře podcastu datového týmu Českého rozhlasu upozorňují na jeden z paradoxů ochrany soukromí po Česku. Kdo chce přes katastr prostalkovat souseda, stačí mu na to nejvýš nižší stovky korun, zato zmapování majetků bohatých a mocných jednotlivců a firem může být na celonárodní sbírku. Moderuje Jan Boček.
Znám vaše příští heslo, říká bezpečnostní expert Špaček. Pomůže i obyčejný notýsek
Co se dá vyčíst z databází přihlašovacích údajů, které kolují na internetu? A jak se lépe zabezpečit při pobytu na síti? Na to odpovídá bezpečnostní expert Michal Špaček.