Podhoubí
Sezóna 2Epizoda 45. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Plavky: Radikální idyla na Dachovech. Prvorepublikové plovárny jsou překvapivě aktuální

Prvorepublikové plovárny jsou zatíženy kulturními klišé, mezi nimiž dominuje filmová adaptace Vančurova románu, kde Rudolfa Hrušínského ponořeného po prsa ve vodě s doutníkem u úst skrápí letní déšť. A on prohlásí památnou větu, která se vtírá na mysl vždy, když se do podobné situace dostaneme i my. Tenhle nános plovárenské nostalgie je ale v podobných prostorách dovolen, dokonce je žádoucí podvolit se mu. Plavky vyrazily na Dachovy u Hořic a do městských lázní ve Mšeně.

25:02

Podhoubí

Vydává: Český rozhlas

Podhoubí je magazín o přírodě, životním prostředí a všech cestách k šetrnému životu. Přinášíme v něm rozhovory s odborníky, ochranáři, zemědělci i dalšími aktivními lidmi, jimž životní prostředí není lhostejné. Vysvětlujeme environmentální témata, která v současnosti výrazně pronikají do společenské diskuze.

Web

Před dvěma dny 36:05

Živé Podhoubí na Kytkobraní: lokální potraviny pro všechny a pokojovky jsou produktem kolonialismu

Jak se dostaly do našich obýváků monstery a fíkusy? Jaké typy komunitou podporovaného zemědělství v Česku fungují? Používají ekologičtí pěstitelé květin na řez kytky z volné krajiny a za jakých okolností je mohou sbírat? To jsou otázky, které se řešily na panelové diskusi v Atriu na Žižkově. Odpovídaly Alexandra Střelcová, Alena Wranová a Jolana Teuberová.

Před týdnem 42:06

Škrtněte homo economicus, překračuje planetární meze. Evropa si osahává svět po růstu

Žijeme ve společnosti dostatku? Jak kdo. Někteří lidé vydělají za rok tolik, co by si pracovník s mediánovým příjmem vydělal zhruba od doby bronzové. Jiní se strachují, že se rozbije pračka a novou nebude z čeho uhradit. Post-růstové strategie hledají trajektorie dostatku, které budou sociálně spravedlivé a udrží ekonomiku v planetárních mezích. Kdyby veškeré lidstvo spotřebovávalo jako Evropa, museli bychom čerpat zdroje ze tří planet.

Před 2 týdny 37:30

KRNAP mezi pěti nejnavštěvovanějšími na světě. Je to nápor na přírodu, říkají správci

Krkonoše jsou pro aktivně založené obyvatele Česka mekkou outdorových sportů. Na několik set kilometrů čtverečních nejvyšších českých hor se musí vejít lyžaři, cyklisti, romantičtí poutníci, zemědělci, boudaři, ale i divoká příroda s výjimečnými klimatickými podmínkami. Krkonošský národní park je místem střetu mnoha zájmů a jeho mediační role je pro přírodu a ohrožené druhy nezastupitelná. Náš nejstarší národní park slaví 17. května šedesát let od svého založení.

Před 3 týdny 29:27

Zahrada jako mentální azyl, zahrada jako obranný val proti komodifikaci všeho. Vítejte na Kafkárně

Na Kafkárnu se dá vstoupit buď větrolamem vysokých topolů, nebo od hlavní brány, jejíž kamenný překlad nedávno shodilo nákladní auto. V obou případech znamená vstup do prostoru Centra pro umění a ekologii UMPRUM okamžitou změnu nálady. Ocitnete se někde mezi trampskou osadou a uměleckým ateliérem. Jde o antitezi obchodních tříd a gentrifikovaných poloveřejných prostorů. Dostaví se touha objevovat spletitá zákoutí staré zahrady.

2. květen 2023 25:14

Přivést tele na svět může mít terapeutické účinky. Sociální zemědělství je formou péče

Produkty chráněných dílen často kupujeme, abychom si pročistili karmu. Status sociálního podniku se dá zneužít, ba dokonce popřít jeho smysl neadekvátní pracovní náplní nebo špatnou péčí. Když se ale správně nastaví podmínky, můžou vznikat úspěšné projekty s radostnou náplní. Skvělou kombinaci terapeutického pobytu v přírodě se specifickou pracovní nabídkou představuje sociální zemědělství. Jak se tenhle segment v Česku rozvíjí?

25. duben 2023 23:32

Císařpán by mrkal. Olomoucká pevnost žije přírodními cykly, farmaření pomáhá lidem se znevýhodněním

Mára a několik dalších lidí z nejužšího týmu sociální farmy Mezi poli dělají zemědělství komplexně. V historických kulisách rakouského opevnění pěstují přes padesát druhů zeleniny dle zásad ekologického zemědělství, regenerativně pasou ovce, organickými zbytky krmí čuníky a dávají prostor lidem se znevýhodněním. V Márově představě se stává z pevnosti obranný val Olomouce proti klimatické krizi, jakých by mělo vzniknout víc.

Sezóna 1Epizoda 10118. duben 2023 26:14

Uhlí patří pod zem. Ale co radioaktivní odpad? Česko tlačí projekt hlubinného úložiště na sílu

V sobotu 15. dubna se na čtyřech místech v Česku upozorňovalo na projekt hlubinného úložiště jaderného odpadu. V Olšanech na Horažďovicku, kde je Správou úložišť radioaktivních odpadů navrhovaná lokalita Březový potok, se sešlo kolem patnácti set lidí. I v lokalitách Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a Janoch u Temelína se protestovalo. Dotčené lokality podporuje Platforma proti hlubinnému úložišti, jejíž sekretář Edvard Sequens je hostem Podhoubí.

Sezóna 1Epizoda 10011. duben 2023 20:42

Optimální scénář: globální uhlíková nula do roku 2075 může znamenat dočasný růst teplot

Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu IPCC vycházela postupně od srpna 2021 ve čtyřech částech – poslední část vyšla letos 20. března. První text se věnoval fyzikálním podkladům pro aktuální hodnocení změny klimatu, druhá část byla o dopadech, adaptaci a křehkosti ekosystémů a komunit, třetí část vyšla před rokem a věnovala se mitigaci. V tuhle chvíli se dostáváme po boku vědců k závěrečnému shrnutí, u jehož schválení byl i klimatolog Radim Tolasz.

Sezóna 1Epizoda 994. duben 2023 24:03

Mít se o koho opřít. Družstvo mladých lidí hledá ve staré vile nové formy komunitního soužití

Ve staré děčínské vile Diana po německém majiteli čokoládovny funguje družstvo Vzletný racek. Jde o devět mladých lidí, kteří rekonstruují své sdílené bydlení, tvoří komunitní zahradu a chystají se i na komunitní energetiku.

Sezóna 1Epizoda 9828. březen 2023 36:16

Škola jako living lab. High-tech eko budova COPAG umí sama zobchodovat elektřinu na trhu

Střední odborná škola – Centrum odborné přípravy a Gymnázium neboli COPAG na Českobrodské ulici v Praze si dopřála radikální rekonstrukci jedné ze svých budov. Momentálně je v provozu půl roku a jede v režimu poloviční kapacity. Projektant a ideový tvůrce technologie, která ze školy dělá uhlíkově a energeticky pozitivní budovu, Jiří Tencar mě po škole provedl a vy máte v Podhoubí možnost sledovat nejnovější technologie v akci.