10. březen 2022

Poslechněte si podcast: Plastický chirurg: Nejzajímavější byl klient, který požadoval ošklivou jizvu v obličeji

„Chirurg by se měl od všeho oprostit. Říká se, že byste neměl operovat vlastní rodinu, ale možná je v tomhle případě moje psychopatie tak daleko, že jsem pod kudlou měl i své rodinné příslušníky. Pro mě je to klient jako klient,“ říká s nadsázkou plastický chirurg Patrik Paulis, který byl ranním hostem Rádia Z.

15:13

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Dnes 18:34

Shánět peníze na Oxford bylo mnohem těžší než se tam dostat, říká biochemička Bára Cihlová

„Profesoři měli pětkrát víc energie než já, byli nadšení do toho, co nám vysvětlovali, a byli ochotní. Strašně mě to bavilo,” popisuje svůj první rok na Oxfordu biochemička Bára Cihlová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. Těší se, až opět začne školní rok. Z Česka odjíždí o dva měsíce dřív, aby před začátkem semestru ještě pracovala v Oxfordu v laboratoři. „Po získání magisterského titulu to asi bude další etapa mého života, ale doufám, že si do té doby vybuduji nějaký základ přímo v oblasti, která mě zajímá, a pak budu pokračovat ve studiu dál a budu vědec.” 

Včera 16:41

Máme devátý nejstarší reaktor na světě, říká Ján Milčák z Centra výzkumu Řež

„Provozovat, vlastnit, stavět jaderné reaktory, to všechno vyžaduje povolení, je to kontrolované. Rozhodnutí, že bude výzkumné centrum v Řeži, padlo v 50. letech. Více než šedesát let zkušeností se projeví na tom, že spousta věcí je odladěna, lidi vycvičení, dlouhodobá zkušenost, tradice je velká. Díky tomu centrum provozujeme na opravdu dobré úrovni,” říká ředitel provozu reaktoru Ján Milčák, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před dvěma dny 16:52

Jedním z našich základních úkolů je nejenom památky prezentovat veřejnosti, ale primárně je chránit, říká kastelán Karlštejna Lukáš Kunst

„Je potřeba si uvědomit, že Kaple svatého Kříže je světový unikát. Jedním z našich základních úkolů je nejenom památky prezentovat veřejnosti, ale primárně je chránit. Skupiny o počtu 16 osob jednou za půl hodiny je tím limitem, kterým se snažíme přispět k zachování mikroklimatu v kapli,” říká kastelán Karlštejna Lukáš Kunst, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před třemi dny 17:32

Fotovoltaika vyrábí levně, problém je ve skladování energie, přiznává energetická konzultantka Hlavsová

Vysoké ceny energie jsou součet mnoha faktorů - dlouhodobých i krátkodobých. Nejlevnější je fotovoltaika, ale má základní chybu, není skladovatelná,” popisuje situaci s energiemi konzultantka v energetice Martina Hlavsová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před čtyřmi dny 17:45

Celý dům jsem stavěl sám, říká mladý truhlář Pospíšil

 ,,Můj obor byl jasná volba. Od malička jsem viděl pracovat tatínka se dřevem. Profesoři o mé stavbě netušili. Celý dům mi trval 3 roky. Chtěl jsem, aby každý vrut i prkno prošlo mýma rukama,” říká student truhlařiny Radek Pospíšil, který si postavil sám dům ze dřeva a byl ranním hostem na Rádio ZET. 

Před týdnem 16:31

Naše fotobudky jsou na večírcích v ohrožení, říká fotograf Čeřovský

Fotobudky v metru jsou dneska už pasé. My se zaměřujeme na speciální instalace, žádné běžné rekvizity a nudné pozadí. Na večírcích je fotobudka celkem v ohrožení, čím pozdější večírek, tím divočejší nápady, říká David Čeřovský. 

Před týdnem 16:35

Lenka Krobotová: Člověk se nemění, mění se jen doba a kulisy

„Teď hraju Shakespeara. Ten je tak nadčasový, že ty texty vás nesou samy. Spousta diváků mi říká, jak jim to rezonuje s dneškem, že jsou jen jiné kulisy. Shakespeare byl úžasný v tom, že načrtnul člověka v celé jeho podstatě,” říká herečka Lenka Krobotová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 14:01

Autor webu Bez faulu: Prvotním impulsem k tvorbě webu o manipulaci byl Donald Trump

„Prvotním impulsem byl pro mě Donald Trump. Zalíbilo se mi studovat, jakým způsobem komunikuje. Chtěl jsem zjistit, jestli je v tom nějaká taktika, jak jeho komunikace vůči voličům funguje,” říká autor webu o manipulaci Bez faulu Jiří Burýšek, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 16:15

Kolem muralů lidé projdou a třeba jim zlepší náladu, říká ilustrátor Vladimír Strejček

„Všechno je to interdisciplinární. Překrývá se tam ilustrace s kresbou, s malbou, občas děláme trojrozměrné věci. Ilustrace dnes pokrývá neuvěřitelný vějíř různých vizuálních výstupů,” říká ilustrátor Vladimír Strejček, zakladatel prvního českého ilustrátorského studia DRAWetc. „Fungujeme dvacet let, za tu dobu vím, co funguje a co už ne. Teď lidé chtějí muraly, do nich se úplně zamilovali,” dodává ranní host Rádia ZET Strejček. 

Před týdnem 15:44

Strážce národního parku nemůže dělat každý, říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný

„Snažíme se, aby strážci přírody nebyli vnímáni jako zelená policie, ale spíš aby byli velvyslanci národního parku vůči veřejnosti. Strážce je v terénu, aby lidem pomáhal, aby jim poradil kudy jít nebo co vidí. A když se děje něco špatného, musí okamžitě zakročit,” říká mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný, který byl ranním hostem na Rádiu ZET.