- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda
Poslechněte si podcast: Planetárium: Na co se bude dívat nový dalekohled Jamese Webba a jak byly objeveny tajemné stavby v Göbekli Tepe
Co ukáže dalekohled Jamese Webba? (4:20) – Historické souvislosti: Jak se Magor do Evropy dostal (22:53) – Tajemné Göbekli Tepe v Turecku, 1. část: Objev a výzkum (29:04)
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Máme rádi zvířata: Veterinární poradna
Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolik trusu vyprodukuje holub za jeden rok a proč mu škodí lidské vlasy?
Proč jsou holubi obdivuhodní ptáci? Jakou vzdálenost dokážou urazit a je pravda, že přenášejí nemoci? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Planetárium: Chrámy nebo obydlí? Návrat do tureckého Göbekli Tepe a ke kauze nového lidského druhu Homo bodoensis
Tajemné Göbekli Tepe, 2. část: Chrámy nebo obydlí? (4:27) – Příběhy hvězd: Deneb, Čtvrtá hvězda nebeského brodu (21:55) – Homo bodoensis: Nový druh člověka? (27:39)
Leonardo Plus: Nepředepsat antibiotika je dnes těžší než je předepsat automaticky, říká infektolog
Dostáváme se do situace, kdy antibiotika, která jsme měli k dispozici, přestávají fungovat. Je to velký problém, o kterém by se mělo nejen mluvit, ale i začít v této věci konat, uvádí v pořadu Leonardo Plus infektolog Milan Trojánek z Nemocnice na Bulovce.
Natura: V Česku bude kvůli změnám klimatu více veder a sucha. Tornáda budou pořád vzácná
Jen za poslední dva týdny Česko postihlo hned několik projevů extrémního počasí. Spalující vedra vyhnala teploty až ke 40 °C, do toho na Moravě udeřilo silné krupobití a po roce se u Lanžhota opět objevilo tornádo. Extrémní výkyvy budou podle vědců spolu s klimatickými změnami stále přibývat. Ne každá odchylka od běžného počasí má s nimi ale přímou souvislost.
Máme rádi zvířata: Akvarijní rybičky bojovnice a divocí holubi
Rozhovor s akvaristou o rybičkách s názvem betta splendens neboli bojovnice pestrá, dále povídání s myslivcem o divokých holubech a také příběh sportovního rybáře. K poslechu magazínu Máme rádi zvířata zve Martin Hlaváček.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Potkan se dokáže prokousat i betonem. Dá se vycvičit, aby slyšel na jméno?
Potkani jsou navzdory své pověsti chytří a čistotní. Dokonce je můžete chovat jako domácí mazlíčky. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Jezevec může vážit i 20 kilo. Je pravda, že jsou samotáři?
V minulosti se jeho kůže využívala jako přikrývka pro koně. Staví si neuvěřitelné soustavy nor, kterým se říká hrady a aktivní je hlavně v noci. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Leonardo Plus: O tom, jak vypadá současná architektura hlavního města Prahy, se vedou léta diskuse i spory
Jedni tvrdí, že Praha je jedna z mála metropolí, které zoufale chybí dotek opravdu moderní současné architektury a stává skanzenem. Druzí tvrdí, že Praha je z urbanistického hlediska natolik výlučný, že by její tvář excentrické nové stavby poškodily.