Zprávy pro Pardubický kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Plán na parkovací dům u Pardubické nemocnice opět ožívá. Kraj ani město na něj ale nemají

U krajské nemocnice v Pardubicích by mohl být parkovací dům. Na oživení tohoto už několikrát probíraného projektu se shodli zástupci magistrátu i hejtmanství. Dopravní situace kolem areálu nemocnice a v celé čtvrti Pardubičky je komplikovaná dlouhodobě.

02:41

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Před dvěma dny 02:04

Staletý mlýn v Luži zničil oheň. Sbírka dává majiteli naději na návrat

Ohořelé trámy, popraskané zdi, povalené květináče, okapy ze střechy, která už neexistuje. Bývalý mlýn kousek od Voletického rybníka připomíná obrázek zkázy. Hořelo tady v polovině října. Potomek mlynářského rodu, penzista Josef Mára, přišel během pár hodin o všechno. Pomoci mu má sbírka.

Před dvěma dny 03:03

Pardubické vodárny zdraží od ledna vodu o víc než čtvrtinu

V Pardubicích od příštího roku zdraží vodné a stočné, ceny vzrostou o víc než o čtvrtinu. Odběratelé tak za kubík zaplatí 132 korun, o 27 korun víc než letos. Oproti minulým letům je to poměrně výrazný cenový skok, jak ale zjistila reportérka Drahomíra Bačkorová, vodárny musí povinně ročně investovat do oprav sítě a infrastruktury okolo čtvrt miliardy korun a letos navíc vzrostly náklady.

Před třemi dny 01:45

Kilometry plotu kolem Litošic. Přes zákaz úřadu firma dál buduje masivní ohrady

Lidé v Litošicích na Pardubicku si stěžují na firmu, která vlastní okolní lesy na úpatí Železných hor. Začala si je totiž oplocovat a ohradila už stovky hektarů. Krajina se tak stává neprůchodnou pro lidi i pro migrující zvěř. Podle stavebního úřadu jde o nelegální stavbu, ploty ale dál přibývají.

Před šesti dny 02:03

Vánoční strom v Bruselu rozzáří ozdoby z Chrudimska

Oflenda. Osada na Chrudimsku se čtyřiceti obyvateli. Právě odtud vyrazí zvláštní konvoj přímo do centra Evropské unie – do Bruselu. Poveze speciálně navržené a vyrobené ozdoby pro vánoční strom umístěný v Evropském parlamentu.

Před šesti dny 02:33

Zimní střediska se připravují na sezónu a někde už začali zasněžovat

Podzimní počasí se pozvolna mění v zimní. V noci na mnoha místech teploty klesají pod bod mrazu a to je ideální situace pro provozovatele ski areálů, kteří tak mohou vyrábět technický sníh. Děla ale zatím spustili jen ve dvou největších střediscích v regionu.

Před týdnem 01:48

Obyvatelé Chrudimi si za popelnice připlatí několik set korun

Poplatky za komunální odpad se v Chrudimi příští rok skokově zvýší. Zatímco letos lidé platili za osobu 600 korun za rok, v roce 2023 to bude 1000 korun. Úpravu vyhlášky budou ještě schvalovat zastupitelé. Předchozích deset let se částka nezvyšovala.

Před týdnem 02:18

Pardubice dokončují v Husově ulici opravu 60 bytů pro rodiny uprchlíků

Váleční uprchlíci z Ukrajiny, které město Pardubice na jaře nouzově ubytovalo na kolejích na Stavařově, se postupně stěhují do zrekonstruovaných bytů v Husově ulici. Bude tam 63 bytů, bydlet tam může až 165 Ukrajinců.

Před týdnem 01:49

Jídelna pro 900 dětí v Přelouči pořád nevaří. Opravy by měly pokračovat v prosinci

Přelouči se na druhý pokus podařilo vybrat firmu, která dotáhne do konce opravu centrální školní jídelny. Stavební práce stojí už od léta, s původním zhotovitelem totiž město rozvázalo smlouvu kvůli neplnění zakázky. Na podzim chtělo vybrat nového dodavatele, ale to napoprvé nevyšlo a radnice tendr opakovala. Děti z několika přeloučských škol stále chodí na obědy do náhradních prostor.

Před 2 týdny 01:52

Nese 300 tun a nehne se ani o centimetr. Stavbaři testovali most na D35 u Uherska

Už jen týdny zbývají do otevření další části dálnice D35 na Pardubicku. Před dokončením je skoro 15kilometrový úsek z Časů do Ostrova. Jeho součástí je i most nad nádražím v Uhersku, kde dálnice překonává hlavní železniční koridor. A právě na tento most dnes ráno najely kamiony s kamením k zatěžkávací zkoušce.