Pojďte s námi do zoo
1. květen 2022

Poslechněte si podcast: Plameňák růžový se může dožít až 80 let

Jihlavská zoologická zahrada chová plameňáky růžové. Tento starobylý opeřenec pochází původně z období třetihor.

03:16

Pojďte s námi do zoo

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vás vezmeme do Zoologické zahrady v Jihlavě a díky našim skvělým průvodcům se dozvíte o jednotlivých zvířatech nečekané zajímavosti.

Web

Před čtyřmi dny 03:14

Ropucha obrovská nemá problém sežrat i jinou žábu

Ropucha obrovská běžně dorůstá velikosti kolem 15 až 20 centimetrů. Ta největší zvířata mohou dorůst až dvojnásobné velikosti. Doma je ve střední Asii a Jižní Americe, odkud tato žába pochází.

Před týdnem 03:14

Andulka vlnkovaná je nadaným imitátorem lidské řeči, naučit se může i několik slov

Andulka vlnkovaná je drobný pták s menším zobákem. Samci mají ozobí modré a samičky hnědé. Můžou mít různé barvy, ale zelená je původní přírodní barva andulek s typickým červeným vlnkováním na křídlech. V divočině bychom andulky našli v Austrálii, kde obývají suché savany, řídké lesy a polopouště.

Před 2 týdny 03:17

Dvojjazyčník haitský pochází z karibského ostrova Hispaniola, příbuzného má i v Česku

Český název dvojjazyčník neodpovídá realitě. Tento drobný ještěr má jazyk jenom jeden a stejně jako to má naprostá většina ještěrů a dalších plazů včetně hadů, je rozdělený na konci.

Před 3 týdny 03:14

Vypadají, jako by se velký potkan převlékl za pandu velkou, velemyš obláčková je černobíle zbarvená

Velemyš obláčková je největším myšovitým hlodavcem na světě. Pochází z filipínského ostrova Luzon. Živý se listy, výhonky a plody. Unikátní jsou svým rozmnožováním.

Před 3 týdny 03:16

Kovově zelené zbarvení hlavy kačera kachny divoké je jenom optický klam

Kachny divoké jsou nejen největšími kachnami u nás v České republice, ale jsou jedním z našich nejhojnějších druhů ptáků. Jsou tzv. kosmopolitně rozšířené. To znamená, že bychom tento druh kachen našli nejen v Evropě, ale i v celé Asii, v Severní Americe, severní Africe a nakonec byly člověkem zavlečeny i do Austrálie.

12. únor 2023 03:07

Zpěv flétňáků skutečně připomíná flétnu, napodobit umí i další živočichy nebo stroje

Flétňáci australští se ozývají velice zvučným melodickým hlasem, který připomíná zvuk flétny. Navíc dovedou napodobovat velké množství různých dalších živočichů, lidské hlasy a dokonce i stroje. Uvádí se, že flétňáci mají rozsah až čtyři oktávy.

29. leden 2023 03:12

Surikaty mají nejen pevně určenou hierarchii, ale i svoje role ve skupině

Jedny z prvních zvířat, která můžete při příchodu do ZOO Jihlava vidět, jsou surikaty. Zároveň patří k největším oblíbencům mezi návštěvníky. Přesto mnohým lidem dělá problém zařadit je do správné skupiny zvířat.

22. leden 2023 03:08

Pes, který vypadá jako kuna

Pes pralesní je v jihlavské Zoo chován od roku 2017. Když se vydáte lesní stezkou do mírně opomínané části zahrady, najdete zde výběh těchto psů, kteří ale vůbec nevypadají jako psi. Připomínají spíše kunovitou šelmu.

15. leden 2023 03:10

O ptákovi, který za teplem létá na sever

Jeden z mála druhů stěhovavého papouška létá každou zimu za teplem opačným směrem než většina ptáků.

8. leden 2023 03:12

Vlk iberský je samotář, často spolu nevydrží ani páry

Přes to, že je vlk iberský ohrožený vyhubením, byl jako jeden z mála evropských poddruhů vlků povolen jeho lov až do roku 2021. Dneska je jeho lov zakázaný, ale lidé mají na jeho mizení stále velký podíl.