Špína
NejnovějšíPřed čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: PJ Harvey odhalila svou přísnou tvář. Po stopách prabluesové fazóny alba Rid of Me

Kalendárium Špína otevírá další okénko. Začátkem května uplynulo 30 let od vydání desky Rid Of Me, která na světovou hudební mapu nesmazatelně zaznamenala jméno PJ Harvey. Pokusili jsme se odhalit směsici stojící za tím přísným zvukem a odhalit, proč se stále vyplatí mu pozorně naslouchat.

35:31

Špína

Vydává: Český rozhlas

Za zdi zavřených zkušeben, garáží, podzemních klubů. Každý čtvrtek Judita Císařová, Honza Šamánek a Petr Wagner provádí posluchače sklepeními lokální i zahraniční DIY scény. Neštítí se ničeho – od punku a hardcoru až k undergroundovému rapu nebo temné elektronice. Listují katalogy nezávislých labelů i stránkami fanzinů, připomínají zásadní milníky z historie, zpovídají kapely a odkrývají mapu scény. Čím víc špíny, tím spíš nastraží uši.

Web

Před týdnem 27:12

Veverky na roštu, křicící filozof a další pěnkavy. Průvodce kapelami s bizarními vokály

Není až tak neobvyklé, že do vod extrémní či alternativní hudby čas od času propluje extravagantní pěvecký přednes. Emocionální křik i nelidské skřeky ale občas vyznívají ironicky ba až absurdně. Celé osazenstvo Špíny se tentokrát rozhodlo zabilancovat nad tím, kdy byla překročena hranice trapnosti a kdy se jedná o genialitu.

28. duben 2023 27:03

Otevřeme svá srdce pokojné budoucnosti. Na exkurzi po současné vlně peace-punku

V posledních pár letech jsme si mohli všimnout celosvětové vlny kapel, které se jak po zvukové, tak po estetické a lyrické stránce hlásí k peace-punku a anarcho-punku. Špína se rozhodla podívat na to, jak se toto navazování na bezmála padesát let starý žánr daří těm nejvýraznějším z nich.

13. duben 2023 23:47

Ordinujeme zašmudlanou deathovou injekci. Přehled zahraničních novinek na DIY scéně

Příroda pučí a stejně svěže se to skví i na zahrádce zahraniční nezávislé scény. A protože od posledních novinek uplynulo pár měsíců, moderátorstvo Špíny se rozhodlo jarní úrodu náležitě protřídit.

6. duben 2023 30:46

Na zdi v parku pokuřuje cígo ďábel. O projektu Cardo&Decumanus i punkové scéně ve Washingtonu D.C.

Co se tak odehrává ve městě světla? Do Špíny za námi dorazil baskytarista Václav Orcígr, známý především ze svého působení v pražském noiserockovém triu Or nebo kapele Vlněna. Tentokrát jsme ale divoké boostery zkrotily a bavili se o jeho nejnovějším počinu –⁠ debutovém albu Pospolitost jeho sólového projektu Cardo&Decumanus.

24. březen 2023 36:25

Číra a křiváky v hlavní roli. Servírujeme druhou dávku hudebních filmů

Po dvou letech Špína oprášila promítačku a přináší další výběr z filmů, které se snaží přiblížit, jak může vypadat fungování v nezávislých kapelách nebo v život v rámci subkultury. A i když se nám tentokrát sešel větší počet snímků zobrazujících velmi oblíbené sedmdesátky, nevyhnuli jsme se ani realitě dnešních dnů.

3. březen 2023 32:18

Sedmdesátky nejsou náhoda! Orient o své pouti směr Redwood

Kapela Orient se poprvé vydala do Špíny před bezmála sedmi lety. Od té doby se toho událo hodně. Orienti zvládli vydat svůj debut V, několikrát obměnit sestavu a dopracovat se k druhému albu Redwood. Právě loňská nahrávka se stala hlavním středobodem našeho rozhovoru. Nezapomněli jsme ani na bilancování uplynulých let se třemi čtvrtinami kapely, které dorazily do studia.

24. únor 2023 28:58

Postupujte dále do moshpitu. Ostříme na nezávislé kapely jedoucí na jaře do Česka

Po více jak dvouleté pauze se letos konečně odjistila jarní klubová sezóna ve své plné šíři. Špína si tento týden rozhodla prolistovat programy klubů, sklepů a garáží v celém Česku a sestavila playlist ze zahraničních punkových kapel, které si v rámci svých turné rozhodly udělat zastávku u nás. A které rozhodně stojí za zmínku.

3. únor 2023 27:09

Nikdo nezůstane nedotulenej! Punkové novinky z československé DIY scény

Místní nezávislá scéna nikdy neodpočívá a rozhodně se neuložila ani k zimnímu spánku. Po nedlouhé pauze jsme se ve Špíně ohlédli za uplynulými dvěma měsíci a připravili posilující koktejl punkových novinek z lokálních luhů a hájů.

27. leden 2023 35:04

Zpětnou vazbu dostaneš až na tištěnou verzi. S Míšou Klocovou o fanzinu Kids&Heroes

Webzin Kids&Heroes patří mezi zavedené punkové portály české scény, letos oslaví 20 let svého fungování. Zároveň se jim podařil koncem loňska hattrick v podobě tištěné verze stejnojmenného fanzinu. O tom, jak vznikal, co zajímavého v něm tentokrát najdeme i jak funguje redakce, k nám do Špíny přišla osvětlit osoba z nejpovolanějších, šéfredaktorka a naše rozhlasová kolegyně Michaela Klocová!