Východočeské výlety
31. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Pivní turisté ochutnávají a poznávají nová místa. I v Pardubickém kraji mají kam vyrazit

Češi jsou od pradávna národem pivařů, už ve středověku bylo ostatně právo várečné jedním z nejvýznamnějších. Kromě několika velkých pivovarů je u nás ale daleko větší množství těch malých, takzvaných minipivovarů. Pivo se tam vaří v poměrně malých várkách, většinou 300 až 1000 litrů. Zásadní rozdíl je v tom, že jsou to piva živá, tedy nepasterovaná.

25:10

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Před týdnem 23:59

Předvánoční Slatiňany, Chrudim i Pardubice stojí za návštěvu

Po dvouleté covidové pauze jsme se dočkali adventu bez hygienických restrikcí. Není omezený počet lidí na jednom místě, stánkový prodej, jídlo a pití na veřejnosti, a tak se i předvánoční akce konají ve stejné míře, jako dřív. Navštívit můžete trhy, kavárny, koncerty, zámecké prohlídky nebo půlnoční mše.

Před 2 týdny 25:26

Příběhy pardubických vil: Ulrych žil v „krematoriu“, Messany léčil chudé

Nejvíc vil v Pardubicích stojí na Bílém Předměstí. Už v roce 1882 to tak v regulačním plánu navrhl Antonín Barborka. První stavby byly spíše venkovské domy s rozsáhlými zahradami. Postupně se ale zahrady zastavěly dalšími, modernějšími vilami.

Před 3 týdny 27:29

Tajemství kostelů našeho kraje. Znáte jejich poklady?

Jsou to místa plná lidské energie a jedinečných artefaktů. S Východočeskými výlety jsme zamířili do některých kostelů Pardubického kraje, ve kterých najdete díla velkých mistrů a další zajímavosti.

6. listopad 2022 24:15

Zámeček, tajné chodby i hluboké lesy mají v Lukavici u Chrudimi

Typickou hornickou obcí byla Lukavice na Chrudimsku až do počátku 20. století. Po těžbě pyritu a slavné chemické továrně tam zůstal třeba tzv. zámeček a neproniknutelné tajné chodby v podzemí pod vesnicí.

30. říjen 2022 23:18

Ostré střechy byly pro Ostřešany typické od jejich vzniku, obci daly i název

Ostřešany dělí od Pardubic lán pole. I přesto, že se nacházejí v bezprostřední blízkosti krajského města, najdete tam v klidné přírodě kaskádu čtyř rybníků, ranč s koňmi nebo velké ovocné sady.

22. říjen 2022 24:48

Bez signálu a elektřiny. Znáte nejkrásnější údolí Stříbrné řeky?

Trampové kdysi pojmenovali Chrudimku jako Stříbrnou řeku. V jejím údolí poblíž Nasavrk najdete místo, kde se zastavil čas. Trampské osady Peklo a Krkanka si po téměř celé století zachovaly svůj historický ráz a půvab.

16. říjen 2022 25:00

Jak vypadá vzácná forma olše lepkavé? Najdete ji jen v Brandýse nad Orlicí

Brandýs nad Orlicí leží v kotlině vytvořené Tichou Orlicí. Díky tomu jsou v okolí vidět svahy porostlé listnatými lesy. V této malebné krajině najdete dvě zříceniny hradů, zámek, první přírodní labyrint v Čechách a mnoho dalšího.

2. říjen 2022 24:42

V Žumberku mají slunečný vrch a podle legendy i poklad v podzemí

Od středověku tam stával mohutný hrad, dnes je z něj romantická zřícenina. Žumberk na Chrudimsku nepatří mezi velké obce, ale překvapí množstvím kulturních a technických památek. A malebnou přírodou.

25. září 2022 24:55

Vzácným rostlinám a živočichům se v Čeperce nejvíc daří pod elektrickým vedením

Čeperka svůj název získala podle největšího rybníku v dějinách Čech, který v této obci kdysi býval. Místo něj je teď sice pole, ale v okolí najdete mnoho dalších vodních ploch. A nejen to.

18. září 2022 24:51

Zelená brána těsně unikla demolici, už před 150 lety ji chránili tehdejší památkáři

Zelenou bránu tvoří ve své podstatě dva objekty. Brána jako taková, a těsně přiléhající věž. „Ovšem to spojení, kdy to většina lidí bere jako jeden celek, také dává smysl. Zelená brána totiž nese jméno podle měděnky, která zdobí pozdně gotickou nebo renesanční střechu věže, ale zároveň je opravu bránou objekt v blízkosti té věže,“ vysvětluje historik Východočeského muzea v Pardubicích Jan Ivanega.