• Podcasty
  • Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou
Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Pískání v uších může způsobit virus i problém s krční páteří, říká Kateřina Cajthamhlová

Mnoho pacientů si lékařům stěžuje na podivné zvuky v uších. Někteří slyší pískání, jiní šumění, hučení nebo syčení. Odborně se těmto zvukům říká tinnitus, a jak s oblibou říkají lékaři na ORL: „Až na něj někdo vymyslí lék, dostane za to Nobelovku!“ Jak si s ním co nejlépe poradit?

28:51

Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou

Vydává: Český rozhlas

Pořad o zdraví a zdravém životním stylu, kde se veselou formou dozvíte více o svém zdraví a jak funguje lidské tělo.

Web

Před pěti dny 31:23

Krev je důležitý transportér, ale povaha a diety podle krve jsou nesmysl, říká doktorka Cajthamlová

„Krev je pro nás důležitá, protože transportuje dýchací plyny, tedy kyslík, živiny, hormony, minerály, vitamíny. Udržuje stálý vnitřní objem a tlak,“ říká Kateřina Cajthamlová v pořadu Vesele a zdravě.

Před týdnem 30:11

Se zlomeninou můžete po konzultaci s lékařem cvičit už v sádře, připomíná Kateřina Cajthamlová

V zimním období bývá v chirurgických ambulancích plno. Nebezpečí hrozí, když mrzne, starší lidé jsou ke zlomeninám náchylnější. Jak přistupovat k hojení zlomenin a lze dělat nějakou prevenci, abychom kosti posílili?

Před 3 týdny 27:42

Máte sklon k červeným žilkám? Vyhněte se střídání teplot a alkoholu, radí doktorka Cajthamlová

Jak bojovat s červenými žilkami na nose nebo na tvářích? Proč se nám dělají vrásky? Stárnutí je přirozený proces, ke kterému vrásky patří. V dnešní době jsou však často vnímány jako jakási vada na kráse. „Šílená snaha zbavit se všech vrásek dělá obličej typu Fantomas,“ říká v pořadu Vesele a zdravě doktorka Kateřina Cajthamlová.

17. únor 2023 26:26

Nejčastější příčinou bolesti chodidel jsou boty. Jak se chovat k nohám, aby nás co nejdéle nosily?

Za život nachodíme tisíce kilometrů, a tak není divu, že nás potom občas bolí spodní část nohou, zejména chodidla. Co stojí za jejich pálením a jak si ulevit od bolesti? Zkuste osvědčené cviky, které v pořadu připomíná Kateřina Cajthamlová.

10. únor 2023 26:57

Kateřina Cajthamlová o vitamínech: Ryby jako zdroj D, na cibuli a česnek už přísahali římští vojáci

Které vitamíny potřebujeme v zimě nejvíc a v čem je najdeme? „Imunitu spolehlivě posílí dostatek vitamínu D,“ říká doktorka Kateřina Cajthamlová.

3. únor 2023 23:53

Přirozenému dýchání nedělá dlouhé sezení dobře, říká Kateřina Cajthamlová

Dýchání je automatický děj a nejlepší je na něj nijak nemyslet. Čím méně budete na dýchání myslet, tím budete přirozeněji dýchat. Zpozorněte však, pokud se začnete zadýchávat v běžných situacích.

27. leden 2023 27:45

Změny krevního tlaku nebolí. Jak poznáte, že se v těle něco děje? Radí Kateřina Cajthamlová

Jaký krevní tlak je normální a jak poznáte, že s tlakem není něco v pořádku? „Krevní tlak nebolí. Typické zejména u vysokého tlaku jsou bolesti hlavy, změny zraku, únava, dušnost, ale i krvácení z nosu. A to je známka, že už to trvá nějakou dobu.“ Co tedy dělat pro snížení tlaku?

20. leden 2023 27:16

Svědění je horší než bolest. Pomáhají chladové obklady i výměna povlečení, říká Kateřina Cajthamlová

Co to je svědění a proč k němu dochází? Jak si od něj ulevit? „Existuje 25 různých příčin svědění a my se často drbeme, což je chyba, i když to ulevuje. Můj dědeček říkal, že když mě ta lenost svědí, ať se poškrábu a jdu pracovat. Ale pozor, to opravdu platí jen pro lenost,“ říká na úvod pořadu Vesele a zdravě Kateřina Cajthamlová.

13. leden 2023 26:38

Kateřina Cajthamlová o cukrovce: Odvyknout si od sladkého trvá až čtyři roky

„Být sladký není taková výhoda, zvlášť když nám to diagnostikuje lékař,“ říká na úvod pořadu Vesele a zdravě doktorka Kateřina Cajthamlová. Diabetes neboli cukrovka se projevuje ve dvou základních typech.