Očima Saši Mitrofanova
Epizoda 7610. leden 2022

Poslechněte si podcast: Piráti ve službách českého státu

Francis Drake začínal jako pirát a skončil jako člen parlamentu. Ne že by přestal být pirátem, ale dal se do služeb anglické královny. Od ní obdržel korzárský patent, který ho opravňoval zabírat cizí lodě. Skloubil příjemné pro sebe, bitvy na moři, s užitečným pro stát, službami podle zadání trůnu. Jeho jméno se zachovalo v dějinách.

04:58

Očima Saši Mitrofanova

Vydává: Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Epizoda 183Včera 04:38

Očima Saši Mitrofanova: Haag projasnil naše vnitřní poměry

Včera jsem spočítal setkání s lidmi, která jsem měl od začátku války Ruska proti Ukrajině. To už je přes rok. Bylo jich dvacet. Na školách, většinou středních, ale i na základce. V divadlech. V kulturních střediscích. Na festivalu. Na knižním veletrhu. Pro širokou veřejnost a pro členy skupin a organizací. Od Ostravy přes Pardubice do Českých Budějovic. Od Třince přes Chotěboř do Tábora. Naposledy minulý čtvrtek a předtím v neděli v Praze.

Epizoda 182Před třemi dny 05:35

Očima Saši Mitrofanova: Jak je důležité sledovat ruský brak

Mým poněkud pochybným koníčkem se stalo v uplynulých letech sledování ruského uměleckého braku. Nejsem v tom obzvlášť úspěšný, protože braku je nepřeberné množství a já na všechno nestačím. Nicméně nějaké úspěchy jsem přece jen zaznamenal.

Epizoda 181Před týdnem 05:18

Očima Saši Mitrofanova: Přeřazení na jinou rychlost

Ve čtvrtečním inauguračním projevu prezident Petr Pavel řekl, že není pravda, že je naše společnost příliš rozdělená. Dodal: „Přitom bychom měli mnohem více mluvit o tom, co nás spojuje.“ Hned v sobotu mu někteří spoluobčané z Václavského náměstí a zvláště od Národního muzea vzkázali, že se jich tohle netýká.

Epizoda 180Před týdnem 05:28

Očima Saši Mitrofanova: Ruské mýty versus realita

Pozorovatel aktivit ruské opozice, která je v drtivé většině v exilu, nemůže opomenout její úvahy na téma Co dál s Ruskem. Mají zpravidla dva společné body. Za prvé že nezbytnou podmínkou změn v Rusku je porážka ve válce. Porážku musí zajistit Ukrajinci. Bod dva zní: Ruský lid je hodný, jen ho svedl Putin.

Epizoda 179Před 2 týdny 05:25

Český hold kníraté bestii

Včera připomněli komunisté 70. výročí úmrtí svého idolu, jedné z nejodpornějších bytostí v světových dějinách, masového vraha Josifa Stalina. Nejslavnostněji to pojali v Rusku, kde se pokládaly květiny k nově vybudovaným Stalinovým pomníkům. Ale stalinisté jsou i v Česku.

Epizoda 178Před 3 týdny 05:13

Sbohem a šáteček a ani to nebylo překrásné

V sobotu se na pražské Letné sešlo několik tisíc lidí, aby vyjádřili podporu statečným ukrajinským vojákům a civilistům. Šestapadesát procent dotázaných podporuje v Česku podle průzkumu agentury Median pro Česky rozhlas západní dodávky zbraní pro Ukrajinu. 

Epizoda 177Před 3 týdny 05:17

Na ruský pytel platí jen hrubá záplata

V končícím týdnu se definovala podoba nadcházející konfrontace mezi silami prosazujícími svobodu a silami, které svobodu neuznávají. Ano, tak prosté to je. Shodou okolností se v jednom dni sešly projevy ruské hlavy státu Vladimira Putina a amerického prezidenta Joea Bidena.

Epizoda 17620. únor 2023 04:38

Očima Saši Mitrofanova: Pavel mezi psem a vlkem

Zvolený prezident Petr Pavel vyslyšel pozvání pořadatelů Mnichovské bezpečnostní konference a minulý pátek a sobotu strávil v bavorské metropoli mezi nejdůležitějšími politiky Evropy a světa. Už jen nezpochybnitelné znásobení váhy České republiky, které s Pavlem do mezinárodních vztahů přichází, by stačilo ke kladnému zhodnocení první velké akce zvolené hlavy státu v cizině. Jenže to nebylo všechno.

Epizoda 17518. únor 2023 04:40

Očima Saši Mitrofanova: Kreml lká nad osudem ruské kultury v cizině, doma ji ničí sám

Čtenář, divák a posluchač v Ruské federaci, který nemá nebo nechce mít přístup k jiným než státním zdrojům, žije v přesvědčení, že všechna díla ruské kultury jsou mimo hranice jeho země buď zakázána, nebo zamlčována, či rovnou fyzicky likvidována.

Epizoda 17413. únor 2023 05:17

Moranu je příjemné hodit do řeky, ale zima přijde znovu

Na sociálních sítích je vidět nejedno oznámení, že rozloučením se zimou a dnem radosti bude pro pisatele nikoli začátek astronomického jara, ale 9. březen, kdy bude slavit s dobrou náladou a dobrým pitím.