Host Dopoledne pod Ještědem
26. září 2022

Poslechněte si podcast: PhDr. Miloš Kadlec: ředitel ÚPS, kastelán zámku Sychrov

Téma: Podzim na hradech a zámcích. Letní sezona sice skončila, ale to neznamená, že se na hradech a zámcích v Libereckém kraji na začátku podzimního období nic neděje. Hodinu před polednem se s kastelánem zámku Sychrov poohlédneme za uplynulými letními měsíci a pozveme posluchače na zajímavé akce.

14:03

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Před třemi dny 17:23

Michaela Valterová - knihovnice a certifikovaná lektorka paměti I

stupně. Téma: Trénujeme paměť. Pamatovat si jména a tváře, místo v parkovacím domě, kde máme auto, nebo při rozhovoru udržet myšlenku. Na to vše existují nejenom jednoduché triky, ale i trénování paměti. Jak na to, to nám prozradí hodinu před polednem Michaela Valterová, knihovnice a certifikovaná lektorka paměti I. stupně.

Před čtyřmi dny 16:42

Kateřina Radoušová - dermatoložka

Téma: Když nás trápí kůže. Mezi nejčastější onemocnění kůže patří ekzémy, akné a psoriáza, neboli lupénka. A právě na tato postižení kůže, na příznaky a léčbu se zaměříme hodinu před polednem s dermatoložkou Kateřinou Radoušovou.

Před pěti dny 12:33

Jsme na návštěvě v Ptačím domě ve Vítkově

Sojky, straky, krkavce, ale také papoušky a další cizokrajné ptactvo najdeme nedaleko Chrastavy, v malé obci Vítkov u pana Ondřeje Deliše. Hodinu před polednem se projdeme rozsáhlým ptačím královstvím, a vypravíme se i na pastviny za divokými koníky.

Před šesti dny 19:19

Se specialistou na techniku: Jak zazimovat zahradní pomocníky

Zahradnická sezóna končí, a to znamená, že by zahradníci měli myslet na posezónní servis strojů, které používali. Jak správně zazimovat zahradní traktůrky, sekačky, nebo motorové pily, se Pavel Kudrna ptal specialisty Radka Novotného.

Před šesti dny 16:56

Advent v liberecké knihovně: Hry, vzdělávací cykly i kurzy pletení nebo trénování paměti

S baterkou do knihovny, Úniková hra, Roboti v knihovně. Nejenom na tyto akce zve Krajská vědecká knihovna v Liberci. Jak potvrdila paní Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny, návštěvníky čeká v adventním čase bohatý program pro malé i velké čtenáře.

Před týdnem 17:17

Pavel Kabelák, kadeřník

Téma: Když jsou trendem šedivé vlasy. Každého z nás čeká období, kdy si najdeme první šedivý vlas. Na rozdíl od let dávno minulých si však nemusíme kvůli dnes už kvalitním barvám na vlasy zoufat. A jak nás hodinu před polednem přesvědčí náš host před polednem, kadeřník Pavel Kabelák, pro některé ženy a muže jsou šedivé vlasy výzva a umí je nosit.

Před týdnem 12:41

Lubomír Vejražka, spisovatel

Téma: Nezhojené rány národa. Lidé mají krátkou paměť, proto je důležité připomínat hrůzy minulých režimů. To jsou slova spisovatele Lubomíra Vejražky, který dlouhá léta věnoval putování po osudech politických vězňů a jejich rodin. Jejich příběhy najdeme v knize Nezhojené rány národa a ve volném pokračování Jizvy zůstávají: dědictví zla stále živé. Ve svátečním vysílání, hodinu před polednem se přeneseme do časů padesátých let, na bolestné období, na které vzpomínají rodinní příslušníci tzv. muklů, mužů určených k likvidaci.

Před týdnem 17:26

Na návštěvě u sběratele radiopřijímačů: Od rozhlasu po drátě k DAB+ přijímači

Někteří máme ještě v živé paměti poslech rozhlasu po drátě, který vysílal pomocí kabelového rozvodu bez použití radiového přenosu. A právě rozhlasové přijímače a radiomagnetofony učarovaly před 30 lety Michalovi Najvrtovi, který nashromáždil více jak 500 historických kousků.

Před týdnem 16:57

Jiří Černý, majitel Autoservisu - Autoelektroservis

Téma: Příprava auta na zimu. Díky netradičně teplému podzimu zapomínáme připravit naše auta na zimu. Že nejde pouze o zimní přezutí a doplnění nemrznoucí směsi do ostřikovačů, to nám potvrdí Jiří Černý, majitel autoservisu v Liberci. Dozvíme se, jak fungují tekuté stěrače nebo impregnace pneumatik, a proč bychom neměli zapomínat na vyčištění klimatizace.

Před 2 týdny 16:16

Na návštěvě v diabetologickém centru Krajské nemocnice Liberec: Život s diabetem

Každoročně si 14. listopadu připomínáme Světový den diabetu. Důvodem je především nárůst tohoto onemocnění, a prevence diabetu, ve které hraje velkou roli zdravý životní styl.