Mezi čtyřma očima
11. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Petruška Šustrová: Nevím, jestli by Václav Havel měl dneska šanci

Hostem dalšího dílu podcastu Mezi čtyřma očima je publicistka, překladatelka a bývalá disidentka Petruška Šustrová. Letos to bude 22 let od 17. listopadu 1989. Petruška Šustrová byla v té době výraznou tváří boje proti komunistickému režimu, o kterém byla přesvědčena, že nemůže přetrvat. „Byl to nepřirozený systém, založený ekonomicky na nesmyslu, že se všecko dá naplánovat. Potírající a potlačující téměř veškerou iniciativu.“ Dnešní společnost vnímá, na rozdíl od té v roce 1989, jako ostře polarizovanou. Podle ní byli lidé tehdy v podstatě jednotní. „Oni nevěděli přesně, co chtějí. Oni věděli, co nechtějí. A oni nevěděli přesně, jak by ta budoucnost měla vypadat, ale věděli, že jinak.“ Jako dlouholetá politická komentátorka sledovala i dění okolo prezidenta Zemana. Podle ní bylo evidentní, že prezident nemůže vládnout. Že jsou mu jeho úředníci loajální chápe, jelikož jsou na něm existenčně závislí. „Nevím, kdo by si takovýho kancléře nebo takovýho tiskovýho mluvčího k sobě vzal a zaměstnal ho.“ Václav Havel byl podle Šustrové, na rozdíl od Miloše Zemana, oblíbený. Nerozděloval společnost, nejednal svévolně a nebyl škodolibý. „Havel by jinej člověk, jinej prezident, …“ V rámci povolební situace by si přála, aby koalice vydržela. Trochu jí ale vadí, že to hlavní, co je spojovalo, bylo zbavení se Andreje Babiše. „Jestli tihle slušňáci selžou, tak já se obávám, že nastoupěj všecky ty přísahy a SPD a prostě všechny tyhlety strany, který považuju za opravdu nebezpečný. Protože mimo jiné rozpoutávají nenávist k těm druhým, k tý druhý skupině, k tý jiný skupině. A já si myslím, že rozpoutávat nenávist je obecně prostě špatný.“

34:37

Mezi čtyřma očima

Vydává: Youradio Talk

Helena Šulcová a její hosté: Otevřeně, uvolněně a bez cenzury. Nový podcast každý čtvrtek v 10:00 na Youradio Talk.

Web

Před třemi dny 32:01

Markéta Mayerová: Publicistika na Nově v devadesátkách dávala lidem pocit, že mají zastání

Před týdnem 35:01

Jindřich Šídlo: Minulost Andreje Babiše jeho voliče netrápí, Petr Pavel kvůli ní ale může přijít o hlasy

Hostem nového dílu podcastu Mezi čtyřma očima je novinář a komentátor Jindřich Šídlo. V rozhovoru s Helenou Šulcovou si povídali o prvním kole prezidentských voleb, o tom, co může před druhým kolem pomoci nebo uškodit Babišovi i Pavlovi. I o tom, zda by měl odvahu odejít z tradičních médií. 

Před 2 týdny 35:44

Jan Punčochář: Když se poprvé rozsvítilo osm kamer, tak jsem myslel, že vyletím ze studia a už tam znovu nevlezu

Hostem nového dílu podcastu Mezi čtyřma očima je šéfkuchař Jan Punčochář. V rozhovoru s Helenou Šulcovou si povídali o české gastronomii, konci slavné michelinské restaurace Noma, nervozitě před kamerou i soutěži MasterChef Česko.

Před 3 týdny 47:32

Kateřina Cajthamlová: Říkat eutanázii tzn. vraždění nebo asistované sebevraždě důstojná smrt, je hra se slovy. Důstojná je paliativní péče.

Hostem nového dílu podcastu Mezi čtyřma očima Heleny Šulcové je lékařka Kateřina Cajthamlová. V rozhovoru se dozvíte, proč se jí nelíbí titul autorka knih o hubnutí, jak je to s nadváhou ve vyšším věku, podle čeho bude volit příštího prezidenta i jaké má názory na rozdělení Československa, komunismus i příjímání uprchlíků.

15. prosinec 2022 28:46

Antonie Formanová: Nahota ve filmu je podle mě výzva, ale myslím si, že je důležité si tím projít

Hostkou podcastu Mezi čtyřma očima je herečka Antonie Formanová. V rozhovoru s Helenou Šulcovou si povídaly o dědečcích Miloši Formanovi a Jiřím Stránském, ale i o rozepsané diplomce, filmových rolích i nahotě ve filmu. Nebo o tom, proč by zatím nešla do nekonečného seriálu. 

8. prosinec 2022 21:51

Anna Fialová: Na herectví mi přijde skvělé to, že nikdy nemáte hotovo

Hostem podcastu Mezi čtyřma očima je herečka Anna Fialová. V rozhovoru s Helenou Šulcovou si povídaly o vánočním cukroví, pokračování seriálu Iveta i filmu Vánoční příběh. V rozhovoru si povídaly o tom, jak je důležité naučit se říkat ne, o zpěvu nebo filmu Banger.

1. prosinec 2022 24:21

Jana Plodková: Myslím si, že je důležitý mít sny, abychom měli kam směřovat

Hostem dalšího dílu podcastu Mezi čtyřma očima je herečka Jana Plodková. V rozhovoru s Helenou Šulcovou si povídaly o výměnách rolí ve filmu, sáňkování mezi scénami i o Vánocích.

24. listopad 2022 28:20

Eliška Křenková: Když vezmu práci jen kvůli penězům, tak jsem strašně nešťastná.

Hostem nového dílu podcastu Mezi čtyřma očima je herečka Eliška Křenková.  „Cítila jsem obrovský tlak, že musím být stále lepší,“ prozradila. „Pak jsem ale na sebe přestala být tak přísná a začala se mít radši.“ Proč původně odmítla roli v novém filmu Hranice lásky? Jak se jí natáčeli erotické scény? „Film je iluze. Vášnivé scény ve filmu rozhodně při natáčení vášnivé nejsou. Naopak je to dost nepříjemné,“ říká. Kolik bere za natáčení Heleně Šulcové neprozradila: „Zeptejte se mého agenta. Věci, které mi vadí, jsem si přehodila na jiné lidi, aby to dělali za mě,“ říká. Kvůli penězům ale práci nebere. „Zjistila jsem, že když vezmu práci jen kvůli penězům, tak jsem strašně nešťastná.“ Koho hraje v nové pohádce Princezna zakletá v čase a proč ji kvůli seriálu Ulice málem vyhodili ze střední školy?   To vše prozradila v podcastu Mezi čtyřma očima.

17. listopad 2022 25:04

Pavel Šťastný: Logo Občanského fóra je jedno z mála, kde není název, a přesto všichni vědí, o co jde

„Vždy jsem chtěl být vedle politiky, nechtěl jsem být jen s jednou politickou stranou,“ říká autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný. I když se ke tvorbě log prý dostal náhodou, za život už udělal asi 400 log pro různé firmy, mimo jiné i pro Seznam, nebo Datart. Nedávno společně s 29 umělci z celé Evropy přemaloval Lennonovu zeď v Praze a její repliku se vystavuje v různých evropských městech. Jak vzniklo legendární logo Občanského fóra a proč se pak cítil jako dělník revoluce? A co bude tvořit v Saudské Arábii? Dozvíte se v novém dílu podcastu Mezi čtyřma očima.

10. listopad 2022 28:26

Anna Kameníková: V novém filmu Grand Prix hodně křičím

Hostem nového dílu podcastu Mezi čtyřma očima je herečka Anna Kameníková. S Helenou Šulcovou si povídaly o jídle, manželství, novém českém filmu Grand Prix a životě v Aténách, kde natáčela řecký seriál Greek Salad.